Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno - Biznes na lotnisku?

Daniel Andruszkiewicz
Zimą na lotnisku nie dzieje się nic.  Prezydent zaproponuje zmiany, które rozwiążą problem
Zimą na lotnisku nie dzieje się nic. Prezydent zaproponuje zmiany, które rozwiążą problem FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Centralna Szkoła Szybowcowa działająca przy lotnisku Leszno- -Strzyżewice ma problemy finansowe. Choć w tym roku budżet jednostki podległej Aeroklubowi Polskiemu nie zamknął się na minusie, to stało się tak tylko dzięki dotacji z kasy miasta. Prezydent planuje na najbliższej sesji zaproponować radzie zmiany w planie miejscowym dla lotniska, by dzięki temu szkoła mogła prowadzić tam biznes i zarabiać na własne utrzymanie. Nadal nie jest rozstrzygnięta kwestia uwłaszczenia 20 hektarów gruntów i znajdujących się tam zabudowań, które wciąż należą do miasta.

Od kilku lat Centralna Szkoła Szybowcowa nie przynosi zysków. W ubiegłym roku straty sięgały 300 tysięcy złotych. Głównym powodem jest to, że lotnisko jest w stanie zarabiać jedynie przez pół roku, czyli w trakcie sezonu. Zimą nie dzieje się tam nic specjalnego. Do tej pory brakujące pieniądze wykładał Aeroklub Polski, który jako stowarzyszenie mógł dotować swoje ośrodki terenowe. Szkoła stara się jednak o uzyskanie osobowości prawnej, co umożliwi jej samodzielne funkcjonowanie i niezależność, ale jednocześnie odetnie od źródła finansowania. Dlatego w tym roku doszło już do redukcji kilku etatów i wprowadzania oszczędności.

– W ostatnich tygodniach pisma dyrektora szkoły i aeroklubu zasypały urząd. Dotyczą próśb o dofinansowania, które sięgają łącznie prawie miliona złotych – mówi prezydent Tomasz Malepszy. – Zarówno aeroklub, jak i szkoła oczekują także, że ustosunkujemy się w końcu do kwestii uwłaszczenia lotniska.

Prezydent informuje również, że na najbliższej sesji (30 grudnia) zaproponuje radzie przyjęcie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego lotniska. Mają dotyczyć pozwolenia na prowadzenie tam działalności komercyjnej.

– Nie chodzi o pobudowanie marketu – zapewnia Malepszy. – Na lotnisku może działać stacja paliw, która jest w stanie przynosić zyski w wysokości kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Takie rozwiązanie, zdaniem władz, pozwoli aktywizować grunty, z których zimą i tak nie ma najmniejszego pożytku. To pierwszy krok w stronę porozumienia między miastem i zarządem Centralnej Szkoły Szybowcowej oraz Aeroklubu Polskiego. Kwestia uwłaszczenia lotniska ma być dyskutowana w radzie na początku przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto