Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książ, Jarocin - Nowa biogazownia da pracę

Redakcja
Biogazownia w Zaworach będzie wyglądała podobnie do tej, która powstanie w Golinie
Biogazownia w Zaworach będzie wyglądała podobnie do tej, która powstanie w Golinie fot. Biogaz-Tech
Za dwa lata w Zaworach w gminie Książ Wielkopolski ma rozpocząć się budowa nowoczesnej biogazowi. Gmina podjęła właśnie pierwsze kroki w tę stronę. Chociaż liczba miejsc pracy, jakie stworzy spółka, nie jest zbyt imponująca, to jednak nowa inwestycja będzie szansą na obniżenie bezrobocia. – Do pracy przy tej biogazowi zatrudnionych zostanie około dziesięć osób – mówi Dariusz Teter z firmy Biogaz-Tech z Jarocina, która jest inwestorem nowego obiektu w Zaworach.

Gminni urzędnicy też nie próżnują, wydali już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia.
– Ten dokument uruchamia całą procedurę uzyskania wszelkich pozwoleń i dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy – informuje Teofil Marciniak, burmistrz Książa Wielkopolskiego. – Obecnie kończymy prace nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Prace te umożliwią wszczęcie procedury przystąpienia do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje burmistrz.

Swoje uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który powstanie, będą mogli wnieść mieszkańcy gminy.
Inwestor, jarocińska firma, zamierza włożyć w przedsięwzięcie spore środki. Szacują oni bowiem, iż cała budowa wraz z uruchomieniem biogazowi w Zaworach będzie ich kosztowała około 12 milionów złotych. Także gmina Książ widzi spore korzyści z tytułu ulokowania na ich terenie nowej firmy.

– Ta inwestycja może spowodować rozwój infrastruktury technicznej. Przykładem może być utwardzenie drogi gminnej Konarzyce – Zawory o długości 2000 metrów. Z czego na odcinku ok. 750 metrów odbędzie się to przy współudziale inwestora – zapewnia włodarz.

Dodatkowo obok rozwoju infrastruktury wymienia się przetwarzanie gnojówki, która do tej pory w pewnym stopniu zanieczyszczała wody gruntowe, a po powstaniu biogazowni będzie jednym ze składników do produkcji biogazu.

Mieszkańcy Zaworów o powstaniu nowej inwestycji na terenie ich wsi wiedzą bardzo niewiele, a niekiedy nawet wcale.
– Coś tam słyszałem o tym – mówi jeden z nich. – Ale kto by się tam tym przejmował, ma być biogazownia, to niech powstanie – dodaje. – Ekologicznie ma być, a to w rolnictwie jest najważniejsze – twierdzi. Inni mają nadzieję, że działalność biogazowni nie wpłynie negatywnie na ich życie.

Biogaz, który powstanie w procesie bakteryjnej fermentacji metanowej, jest coraz powszechniej uznawany jako nośnik energii odnawialnej. Przez to też gminni urzędnicy liczą na to, że inwestycja tego typu w regionie przyciągnie kolejnych zainteresowanych, co przełoży się na budżet gminy z tytułu odprowadzanych podatków.

– Mamy nadzieję, że inwestycja przyciągnie kolejnych przedsiębiorców, którzy będą chcieli zainwestować swoje pieniądze w podobne proekologiczne rozwiązania – przekonuje Teofil Marciniak, włodarz gminy.

Biogazownia w Zaworach to niejedyne tego typu przedsięwzięcie, które organizuje Biogaz-Tech. Jeszcze w pierwszym kwartale 2011 roku w Golinie (powiat jarociński) rozpocznie się budowa innej biogazowni, która będzie bliźniaczo podobna do tej mającej powstać w Zaworach. Koszt budowy biogazowni w Golinie to kwota rzędu około 23 milionów złotych. Przy jej obsłudze firma przewiduje zatrudnienie do 20 osób z okolic Goliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto