Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: rusza jarmark średniowieczny

Marian Satała
Budowa dekoracji z okazji średniowiecznego jarmarku
Budowa dekoracji z okazji średniowiecznego jarmarku Krzysztof Hawrot
Od piątku do niedzieli 25 lipca w Rynku Głównym trwać będzie średniowieczny jarmark urządzony przez świętującą 600-lecie istnienia Krakowską Kongregację Kupiecką. Największą atrakcją ma być karczma serwująca średniowieczne specjały.

- W starych księgach wyszukaliśmy potrawy, jakie podawane były na stołach dworu królowej Jadwigi oraz króla Jagiełły - opowiada Roman Gawrysiak, sekretarz rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. - Z pomocą znawców tematu Leszka Mazana, Mieczysława Czumy i Michała Kozioła, ustaliliśmy ulubione potrawy królewskie i takie zaproponujemy krakowianom i turystom.

A więc będzie kasza ze skwarkami, kasza z mięsem wieprzowym, ryba wędzona (śledź), pierogi z farszem gryczano-serowym, gołąbki z kaszą i serem, flaczki z pulpetami, (te pulpety nie są takie zwykłe, gdyż są zrobione na bazie wątróbek gęsich), świnka (tusza) z rusztu, potrawy z wędzarni (szynki, schaby, kiełbasy, słonina, boczek, drób), golonka z czerwoną kapustą, przepiórka z rusztu, ogórki kiszone, kapusta kiszona, oskoła czyli napój brzozowy i kwas chlebowy. Oczywiście nie zabraknie piwa, wina oraz miodów pitnych.

W sobotę 24 lipca odbędzie się wielki konkurs na najlepszą kiszkę. Rywalizować będą wszystkie stoiska gastronomiczne. Oceniają konsumenci i zawodowe jury. Nagrodą jest dyplom Andrzeja Wężyka, pierwszego magistra krakowskiej Alma Mater.

Gawrysiak zapewnia, że w 26 kramach kupcy sprzedawać będą artykuły rzemiosła z kobiecymi ozdobami drewnianymi i metalowymi. Pracowała będzie kuźnia z pamiątkowymi podkowami, w namiocie rycerskim pokazywane będą zbroje i broń biała, a nawet narzędzia tortur.

Na estradzie zaplanowano występy artystyczne i konkursy dla dzieci, a w piątek 23 lipca również pokaz mody urządzony przez Rores Models. Prezentowane będą kolekcje mody w stylu folk i etno Larysy Anety Knap, Olgi Kowalunas i biżuteria Eugeniusza Salwierza. Tłem dla tych występów będzie kopia obrazu Bitwa pod Grunwaldem o wymiarach 5x10 m autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela. Obraz jest własnością Muzeum Historycznego we Lwowie. Oryginał po konserwacji w Polsce będzie wystawiany na Wawelu.

Z okazji 600-lecia Kongregacji Mennica Polska wybiła okolicznościowe mosiężne i srebrne denary. Na awersie przedstawiona jest kupiecka koga, natomiast na rewersie złoty medal Cracoviae Merenti, którym odznaczona została Kongregacja na początku czerwca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto