MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół - Żywa szopka w farze

MON
Fot. arch. Fara w Wągrowcu
Od dziesięciu lat, odkąd próg wągrowieckiej fary przekroczył ksiądz proboszcz Piotr Kalinowski, w wigilijną noc podczas uroczystej mszy świętej zwanej pasterką, wystawiana jest żywa szopka.

- Zanim przyszedłem do fary w poprzednich kościołach w jakich sprawowałem posługę także organizowałem żywą szopką, która cieszyła się zainteresowaniem odwiedzających ją parafian, zwłaszcza najmłodszych - wspomina dziekan ksiądz Kalinowski i zaraz dodaje: - takie wydarzenie zawsze przyciąga do kościoła zarówno dorosłych jak i maluchów.
W czasie tych 10 lat w role Matki Boskiej i Józefa wcielało się wiele osób. - Postać Maryi już od dwóch lat wciela się wągrowczanka Daria Hermańska a Józefem w tym roku będzie Aleksander Łaszkowski, który miał tylko jednego swojego poprzednika Jarosława Kłosa, obaj pochodzą z Wągrowca - dodaje ks. Piotr Kalinowski.
- Zgodziłam się zostać Maryją za namową księdza Kalinowskiego. I w tym roku już po raz drugi będę Matką Boską. Taka rola, to dla mnie wielkie wyróżnienie - mówi pani Daria z Wągrowca. - Jeżeli chodzi o mój strój to ubieram się w szaty koniecznie w kolorach biało-niebieskich. Trochę też jest w tym mojej inwencji. Natomiast aniołki czy pasterze ubierani są indywidualnie przez rodziców.
- Uważam, że osoby, które wcielają się w rodzinę świętą, powinny robić to z oddaniem - mówi ksiądz Kalinowski. W ubiegłym roku w role Jezusa wcielił się Krzyś Kowalczyk z Wągrowca, w tym roku kto będzie grał Jezusa pozostaje tajemnicą. - Jeżeli chodzi o pasterzy czy aniołki przeważnie są nimi dzieci. One z miłą chęcią zgłaszają się do tych ról. I to mnie cieszy - twierdzi ks. Kalinowski. Żywa szopka nie istniałaby bez żywych zwierząt. - Co roku są to owce, osiołek, kozy, króliki, gołębie - dodaje proboszcz.
Przygotowania do pasterki i udekorowania kościoła i żywej szopki zaczęły się już trzy dni przed wigilią. - Co roku chcemy, aby w tym świątecznym czasie, nasz kościół wyglądał inaczej, aby żywa szopka miała nowy wystrój - uważa ksiądz Kalinowski.
- Święta rodzina znajduje się przy ołtarzu tak długo jak trwa pasterka. Uroczyście wszyscy na początku maszerujemy przez kościół, aby pokazać się parafianom, oprócz zwierząt, które czekają na święta rodzinę przy żłobku - dodaje ksiądz. W szopce bierze udział około 13 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto