Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan - Fabryka dachówek zatrudni specjalistów i bezrobotnych

Karolina Sternal
Andrzej Jęcz wręczył przedstawicielom Creaton Polska zgodę na budowę drogi do fabryki
Andrzej Jęcz wręczył przedstawicielom Creaton Polska zgodę na budowę drogi do fabryki FOT. KAROLINA STERNAL
Nowe miejsca pracy, możliwość nawiązania współpracy z miejscowymi firmami, aktywizacja gospodarcza terenów przy przyszłej fabryce – to główne zyski, jakich spodziewają się samorządy po koncernie, który zdecydował się ulokować pod Kościanem swój kolejny zakład. Będzie to fabryka dachówek ceramicznych. Na granicy gmin Kościan i Śmigiel znajdują się złoża gliny o wysokich parametrach. To z nich będzie korzystała fabryka firmy Creaton, należąca do koncernu Etex Group.

– Rozmowy dotyczące lokalizacji w Widziszewie fabryki dachówek rozpoczęły się trzy lata temu. W tym czasie podjęliśmy kroki zmierzające do utworzenia podstrefy Wałbrzychskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przygotowaliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz przeprowadziliśmy inwestycje zmierzające do uzbrojenia tego terenu – wylicza Henryk Bartoszewski, wójt gminy Kościan, na terenie której stanie fabryka na działce o powierzchni blisko 13 hektarów. Niebawem zostanie zbudowana do niej droga, którą będzie można dojechać do krajowej trasy nr 5.

– Decyzja o budowie tej drogi została już wydana – podkreśla Andrzej Jęcz, starosta kościań-ski. – Droga ma kosztować około 6 milionów złotych, z czego połowa będzie pochodziła z funduszy unijnych. Ponad dwa miliony przekaże na ten cel inwestor budujący fabrykę. Reszta będzie pochodziła z budżetów samorządów – powiatu oraz gmin Kościan i Śmigiel.

Nowa fabryka ma kosztować 261 milionów złotych i zostanie uruchomiona w czerwcu 2012 roku. Zatrudnienie ma w niej znaleźć 120 osób.
– Zależy nam, aby byli to mieszkańcy okolicznych miejscowości – zaznacza Wim Messiaen, dyrektor zarządzający Creaton Polska. – W przypadku około 40 osób, będziemy poszukiwali ludzi o konkretnym przygotowaniu zawodowym. Co do reszty potrzebnej załogi, nie będziemy mieli wymagań w tym względzie, gdyż przed podjęciem pracy przejdą odpowiednie przygotowanie. Przewidujemy także nawiązanie współpracy z miejscowymi firmami, na przykład transportowymi.
Jeśli chodzi o zatrudnianie bezrobotnych, to inwestor może liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie, który dysponuje odpowiednimi funduszami na przekwalifikowanie zawodowe osób pozostających bez pracy.

– Obecnie stopa bezrobocia w powiecie kościańskim wynosi 8,5 procent – informuje Ewa Beba, dyrektor PUP w Kościanie. – O ile pracodawca zgłosi nam chęć zatrudnienia osób bezrobotnych, to może skorzystać z naszej oferty szkoleń i kursów.

W miarę niska stopa bezrobocia w powiecie kościańskim to skutek tego, że znaczna część mieszkańców dojeżdża do pracy do Poznania. Jednak wiele z tych osób deklaruje, że chętnie zatrudniłaby się znacznie bliżej domu, gdyby tylko były takie możliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto