Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

HISTORIA - To nie było wyzwolenie

Stanisław Kośmider
Forum Prawicy Rawickiej żąda usunięcia gwiazdy i tablicy z cmentarza żołnierzy radzieckich - FOT. STANISŁAW KOŚMIDER
Forum Prawicy Rawickiej żąda usunięcia gwiazdy i tablicy z cmentarza żołnierzy radzieckich - FOT. STANISŁAW KOŚMIDER
Na cmentarzu w Rawiczu spoczywa ponad 1500 żołnierzy i oficerów radzieckich. Zostali tam pochowani w 1950 r. po ekshumacji z różnych miejsc walk wyzwoleńczych z Niemcami w południowej Wielkopolsce.

Na cmentarzu w Rawiczu spoczywa ponad 1500 żołnierzy i oficerów radzieckich. Zostali tam pochowani w 1950 r. po ekshumacji z różnych miejsc walk wyzwoleńczych z Niemcami w południowej Wielkopolsce. Stojący tam obelisk wieńczy czerwona gwiazda, a na tablicy pamiątkowej jest napis „Chwała poległym żołnierzom Armii Czerwonej wyzwolicielom naszej Ojczyzny – społeczeństwo Ziemi Rawickiej”.

Usunięcia gwiazdy i tablicy z cmentarza domaga się Forum Prawicy Rawickiej.

Gwiazda jak swastyka

W piśmie do Rady Miejskiej zwraca uwagę, że systemy hitlerowski i komunistyczny zostały uznane za zbrodnicze. Ich symbolami są odpowiednio swastyka i gwiazda. „Żądamy, aby czerwona gwiazda została usunięta z cokołu upamiętniającego poległych w 1945 r. żołnierzy radzieckich. Nowa armia wkraczająca na ziemię rawicką była nie wyzwolicielem, ale nowym – równie zbrodniczym jak hitlerowski okupantem Polski” – napisali autorzy listu.
Zenon Jankowski, przedstawiciel Forum zaznacza, że stowarzyszeniu głównie chodzi o nieprawdę historyczną zawartą w napisie „chwała wyzwolicielom – społeczeństwo Ziemi Rawickiej”. – Nie przynieśli Polakom prawdziwej wolności. Poza tym na naszej ziemi nie poległ żaden Rosjanin, więc trzeba zmienić napis – podkreśla Zenon Jankowski.

Niehumanitarne żądanie

Żądaniami prawicy oburzeni są niektórzy mieszkańcy Rawicza.
– Czy ci prości żołnierze nie zasługują na spokojny spoczynek i szacunek? Oni oddali życie za wolność Polaków, także rawiczan – twierdzi Celestyn Kwiecień, prezes Związku byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Rawiczu. – Szeregowi żołnierze i oficerowie armii radzieckiej nie mogą być utożsamiani z sowieckim zniewoleniem – dodaje.
Zdaniem Andrzeja Przewoźnego, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, inicjatywa rawickiej prawicy jest niehumanitarna i nieprzemyślana. – To pierwsza tego typu interwencja w Polsce. Status cmentarzy innych nacji w naszym kraju regulują umowy z określonymi rządami. Jakbyśmy się czuli, gdyby z cmentarza polskiego w Rosji chciano usuwać godło Rzeczypospolitej? Dla Federacji Rosyjskiej jest nim gwiazda – zauważa sekretarz.
Według Tadeusza Pawłowskiego, burmistrza Rawicza, żądanie FPR jest niedobre, bo dotyczy cmentarza i leżących na nim szeregowych żołnierzy. – Spotkamy się z przedstawicielami tego stowarzyszenia. Jeśli ich nie przekonamy, skierujemy ich pismo do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – zaznacza.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto