MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Haft pałucki jest blisko bardzo ważnego wyróżnienia! Trwają w tej sprawie konsultacje.

Robert Pilachowski
Robert Pilachowski
W sobotę 11 maja w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu odbyło się spotkanie, które jest częścią trwających właśnie konsultacji społecznych dotyczących wpisania haftu pałuckiego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Padły ważne deklaracje!

W Muzeum Regionalnym w Wągrowcu odbyło się spotkanie, które miało na celu przybliżenie wpisania haftu pałuckiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do Wągrowca przyjechali w roli prelegentów Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Anna Baran i Tomasz Łuczak - regionalni koordynatorzy ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Na spotkaniu byli również reprezentanci licznych instytucji i placówek z całego powiatu wągrowieckiego, na czele z Panią Wójt Małgorzatą Chmielarz. Podczas prezentacji odczytano również list od Pani Burmistrz Alicji Trytt.

Ważne deklarację!

(...)
Oczywiście, potencjał wpisu haftu pałuckiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest znaczący dla gminy oraz stowarzyszeń. Macie Państwo dobrą sytuację, ponieważ dysponujecie bardzo prężnie działającym, niedawno odremontowanym muzeum, które jest w pełni nowoczesne i może się znaleźć w czołówce placówek w województwie. Ważne jest, że muzeum nie tylko prowadzi badania i edukację, ale przede wszystkim przechowuje i zabezpiecza eksponaty. Dla mnie ta funkcja jest najważniejsza. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie macie Państwo słabego punktu. Moim zdaniem haft pałucki jest wysokiej klasy i jakości. Cieszę się, że idziemy w kierunku wpisu. Nie widzę żadnych powodów, aby ten wpis nie miał się dokonać (...)

- powiedział Tomasz Łuczak - regionalny koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa

To bardzo ważna deklaracja, i wszystko wskazuje na to, że haft pałucki zostanie wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest szansa dla całej gminy ale przede wszystkim to wielkie wyróżnienie dla Koła Hafciarskiego i ukoronowanie ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych w ten proces.

Prezentacje

Podczas spotkania swoje przemówienia przedstawiły również Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, która podczas prezentacji przedstawiła również stronę internetową, na której zawarta jest cała historia tego rękodzieła oraz Anna Baran. Na stronie znajdują się także poradniki w formie video oraz najważniejsze cechy haftu. Jest to szczególnie wyjątkowe, gdyż z tych klipów możemy się dowiedzieć rzeczy, o których nie przeczytamy w żadnych innych źródłach.

O historii haftu w naszej okolicy opowiedziała Wiesława Gruchała, etnograf wągrowieckiego muzeum. Podczas prezentacji multimedialnej przedstawiła zdjęcia, na których widoczne były elementy tego rękodzieła. Zbiory pochodziły głównie z prywatnych kolekcji mieszkańców naszego regionu. W tym miejscu warto zwrócić się do naszych czytelników, że jeśli posiadają w swoich albumach takie fotografie, to pracownicy muzeum proszą o kontakt w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto