Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Estrada Folkloru w Kuklinowie. Zjechały się zespoły z Południowej Wielkopolski

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 6 sierpnia w Kuklinowie odbyło się trzecie z czterech spotkań w ramach Estrady Folkloru 2023 r., gdzie zjechały zespoły folklorystyczne i śpiewacze z Południowej Wielkopolski. Za nami spotkania w Moszczance i Skrzebowej oraz Żegocinie, a przed nami spotkanie w Choczu.

Estrada Folkloru to plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych z Południowej Wielkopolski połączone z targami sztuki ludowej. Organizatorem tegorocznej imprezy było Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Stowarzyszenie Współpracy i Rozwoju Wsi Moszczanka i Skrzebowa, Ośrodek Kultury w Żegocinie i Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, Stowarzyszenie „kuKLINów” i Gminny Ośrodek Kultury w Choczu.

Targi sztuki ludowej

Podczas imprezy wystawili się lokalni wykonawcy sztuki ludowej: Marianna Iwińska (Jabłków, pow. koniński) - rzeźba w drewnie, Aleksandra Klimek (Jarocin) - koronka frywolitka, Hanna Bartkowiak (Jarocin) - haft nasnuwany, Donata Kaczocha (Głogowa, pow. ostrowski) - koronki, hafty i Anna Rospondek (Sośnia, pow. ostrowski) - makatki, hafty.

Zespoły folklorystyczne z Południowej Wielkopolski

Przed publicznością wystąpili:

 • Zespół Śpiewaczy "Łagiewniczanie" (pow. krotoszyński ) - zespół powstały w 1994 r., przy Kole Gospodyń Wiejskich w Łagiewnikach, składający się z kilkunastu kobiet i kapeli, instruktorem jest Barbara Gościniak
 • Zespół Śpiewaczy "Kobierzanki" solistą Agnieszką Jędrkowiak (pow. krotoszyński) - powstały w 1980 r. Przez długi czas zespół prowadziła śp. Józefa Marciniak, a obecnie zespół z ok. 200 pieśni z Ziemi Krotoszyńskiej prowadzi Maria Konieczna.
 • Zespół Śpiewaczy "Cekowianki" i solista Adrian Kubczyk z Cekowa (pow. kaliski) - działający od 2002 r. kontynuujący przekaz regionalnych pieśni zapoczątkowanych w latach 70. XX w. przez Jana Orczykowskiego z Cekowa. Obecnie zespołem kieruje Halina Grzegorek.
 • Śpiewak Lech Owczarek z Doruchowa (pow. ostrzeszowski)
 • Zespół Śpiewaczy "Dąbrowianki" z Dąbrowy (pow. jarociński) - powstały ponad 20 lat temu przy Kole Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie k. Jarocina. Zespół liczy 10 osób, a kieruje nim Krystyna Melczak.
 • Zespół Pieśni "Brzezinianki" i solistka Janina Plichta z Czempisza (pow. kaliski) - powstały w 1997 r., a kierownikiem jest od początku Maria Przybył-Bilska. Kierownikiem muzycznym jest Zenon Kucharski.
 • Zespól Folklorystyczny "Doruchowianie" z Doruchowa (pow. ostrzeszowski) - powstały w 1985 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie. Szefem kapeli jest Zenon Dymarski, a kierownikiem Sara Rainer.
 • Zespół Śpiewaczy "Lutogniewiacy" z Lutogniewa (pow. krotoszyński) - powstały w 1986 r. wykonuje pieśni z okolic Krotoszyna. Zespołem kieruje Małgorzata Marszałek
 • Kapela Dziecięca Zespołu "Snutki" z Potarzycy (pow. jarociński) - powstały w 1984 r. zespół przy Szkole Podstawowej w Potarzycy z inicjatywy nauczycielki Aleksandry Mendelskiej. Nazwa nawiązuje do białego haftu nasnuwanego wykonywanego w okolicy Potarzycy - Golinie.
 • Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy (pow. jarociński) - grupa dorosłych zaprezentowała tańce wielkopolskie, a grupa młodzieżowa - tańce lubelskie".
 • Kapela Dudziarska "Snutki" z Potarzycy (pow. jarociński) - powstała w 1990 r., a młodzież gra na skrzypcach, kontrabasie, bębnie i trąbce. Kierownikiem jest Eugeniusz Nawrocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto