Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja - Mądrze wybierz kierunek

Redakcja
Do niedawna studia uważano za stratę czasu z zawodowego punktu widzenia – prawdziwej pracy człowiek uczył się w praktyce, a w czasie studiowania w zasadzie miał odpoczywać, przedłużać sobie wolność, bądź nawet uciekając od wojska. Dziś jednak studia coraz częściej mają służyć do zdobycia wiedzy praktycznej – kwalifikacji potrzebnej w pracy.

Maturzyści, decydując się na dany kierunek studiów, nie zawsze podejmują decyzję zgodną z aktualnymi trendami na rynku pracy. Wybierają najczęściej specjalizacje związane z ich zainteresowaniami, pasjami, a w najgorszej sytuacji – z modą. Zaciekawienie kierunkiem studiów jest oczywiście istotne, ale decyzję dotyczącą naszej przyszłości powinniśmy podjąć przede wszystkim w oparciu o realne prognozy rozwoju rynku pracy.

Według jednego z rankingów popularności kierunków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pierwsze miejsca zajmowały filologia norweska i szwedzka oraz psychologia. Najczęściej wybieranym kierunkiem studiów na Politechnice Krakowskiej okazała się informatyka, a na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim filologia angielska. Również prawo, marketing czy zarządzanie od lat królują na listach zestawień uczelnianych hitów.

Jednak przed złożeniem dokumentów w dziekanacie powinniśmy zastanowić się, jaki jest sens zdawania na kierunek, po którym istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwiększymy grupę bezrobotnych. Dlatego zanim będziemy zdawać na kierunki studiów uchodzące za popularne i prestiżowe przeanalizujmy obecną sytuację na rynku pracy i zastanówmy się, na jakie zawody będzie największe zapotrzebowanie, kiedy już skończymy studia.

Z badań firm zajmujących się poszukiwaniem wykwalifikowanych pracowników wynika, że już w najbliższych latach deficyt pracowników wśród informatyków i programistów na polskim rynku pracy może wynieść nawet 30 procent. Pracownicy z tych branż będą poszukiwani nie tylko w kraju, ale również mają duże szanse na znalezienie zatrudnienia za granicą.

Duże zapotrzebowanie będzie również na specjalistów z dziedziny motoryzacji i nowoczesnych technologii. W tej branży średni deficyt pracowników na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat szacowany jest na 27 procent.

Zwiększać będzie się również zapotrzebowanie na specjalistów z branży energetycznej oraz medycznej. Dlatego coraz więcej uczniów szkół średnich stawia na przedmioty ścisłe i wybiera kierunki techniczne. Studia w wąskiej specjalizacji na politechnice gwarantują nam pewne zatrudnienie po ich zakończeniu. Przemysł, elektronika, energetyka to branże, które z pewnością będą rozwijać się w najbliższych latach, dlatego warto kształcić się w ich zakresie

Nie tylko kierunki techniczne mogą zapewnić nam przyszłe miejsce pracy. Szanse zatrudnienia zwiększają również kierunki nastawione na pomoc i pracę ze społeczeństwem. W kontekście narastających problemów i rozwoju cywilizacyjnego trzeba pomyśleć o kształceniu kadr w zakresie pedagogiki specjalnej, dietetyki czy komunikacji międzykulturowej. Zapotrzebowanie na specjalistów z tych dziedzin systematycznie zwiększa się. Dzieje się tak za sprawą szybkiego rozwoju naszego kraju i zmieniającym się potrzebom społeczeństwa. Konsekwencją tego jest tworzenie się nowych zawodów i struktury zatrudnienia.

Za kilka lat absolwenci kierunków postrzeganych dziś jako niszowe nie będą mieć żadnych problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy.

Niegdyś niedoceniane czy ignorowane kierunki studiów obecnie stwarzają zupełnie nowe możliwości. Dlatego warto przed podjęciem studiów zastanowić się nie nad obecnym rynkiem pracy, ale ofertą którą możemy zastać za kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto