Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DZIEŃ WOLSZTYNSKI - Zaproszenie do wigilijnego stołu

Danuta Rzepa
Godziszewo  - karp w galarecie, Alina Zalisz, Bożena Weihs, Renata Rosińska i Aleksandra Wieczorek
Godziszewo - karp w galarecie, Alina Zalisz, Bożena Weihs, Renata Rosińska i Aleksandra Wieczorek Fot. Danuta Rzepa
Przyrządziły je gospodynie z czternastu innych Kół Gospodyń Wiejskich gminy Siedlec, startując w pierwszym konkursie na potrawę bożonarodzeniową zorganizowanym przez miejscowy GOK. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w miniony czwartek. Oceniany był nie tylko smak potrawy, jej walory estetyczne, ale też sposób udekorowania stołu wigilijnego.

Gospodynie z Grójca Wielkiego znane są z przyrządzania pysznych potraw. Nie raz otrzymywały nagrody i wyróżnienia w konkursach kulinarnych. Przepis na zwycięska potrawę zdradziła nam Cecylia Mickiewicz, której w przyrządzaniu potrawy pomagały Jadwiga Hirt i Barbara Lewandowska.

- Potrzebnych nam będzie sześć filetów z pangi lub morszczuka, które panierujemy w cieście przygotowanym z 1,5 szkl.mąki, szklanki wody oraz jajka z dodatkiem soli i wegety – mówi C. Mickiewicz. - Po usmażeniu kładziemy w naczyniu warstwami rybę oraz pokrojone konserwowe ogórki,cebulę i paprykę konserwową. Potrawę zalewamy zalewą przygotowaną ze szklanki wody, 2 łyżek octu, 2 łyżek oliwy, łyżki przecieru pomidorowego, 1,5 łyżki keczupu łagodnego z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego i pieprzu. Najlepiej przyrządzić ją dzień wcześniej. Wówczas będzie smaczniejsza.

Panie z Grójca zapraszają też w wigilię na spotkanie przy żłóbku, które odbędzie się w ich miejscowości przy moście o godz. 20.00. Będzie dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd.

Drugie miejsce zajęło KGW Godziszewo, które przygotowało karpia w galarecie, a trzecie KGW Kopanica z rybą po grecku w sosie pomidorowym. Jak ją przyrządzić?

- Musimy mieć kilogram filetów rybnych, kilogram marchwi, duży seler, 5 dużych cebul, 4 korzenie pietruszki – wylicza Maria Cicha. - Rybę smażymy w panierce, maczając w rozbitym jajku oraz mące i bułce tartej. Starte warzywa z dodatkiem przypraw dusimy na oleju, podlewając wodą. Gdy będą miękkie przekładamy w naczyniu warstwami rybę i warzywa. Na to dajemy zalewę z przecieru pomidorowego z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu, soli i cukru.
Panie z Nieborzy miały na swoim stole urokliwy domek z piernika, który wykonała Halina Pańczak, a który można było... w całości schrupać.

- Ściany są z ciasta piernikowego, które musimy być nieco gęstsze, by lepiej trzymało, dachówki to drobne ciasteczka, gonty to orzechy włoskie, drabina i ławka wykonane są z paluszków, śnieg na dachu i wokół domu z lukru i cukru pudru, ślady na śniegu z polewy czekoladowej, a ozdoby i krzewy z malinek i cukierków – wyjaśnia pani Halina. - Zamiast zaprawy murarskiej dajemy lukier.

KGW zaproponowało staropolską potrawę – knyszle z kapustą i grzybami.
- To nic innego jak pierogi, ale wykonane z ciasta drożdżowego – tłumaczy Krystyna Piątek. - Do jego przyrządzenia potrzebujemy 4 szkl. mąki, kostkę „Palmy”, jajko, 5 dkg drożdży, szklankę kwaśnej śmietany. Ciasto rozwałkowujemy, wycinamy pierogi, na to dajemy farsz zmiksowany z ugotowanej kapusty kiszonej i suszonych grzybów i zeszklonej cebulki z dodatkiem soli i pieprzu. Pierogi sklejamy ręcznie, układamy na blaszce, czekamy aż wyrosną i wkładamy do piekarnika. Pierogi najlepsze są na ciepło.

To tylko niektóre z potraw zaproponowanych na wigilijny stół. Inne, które można serwować nie tylko w święta, będziemy sukcesywnie zamieszczać w naszej rubryce kulinarnej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto