Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Suchorzewie. Tak się bawią rolnicy z gminy Pleszew [DUŻO ZDJĘĆ]

Irena Kuczyńska
Dożynki Miejsko - Gminne w Suchorzewie
Dożynki Miejsko - Gminne w Suchorzewie Irena Kuczyńska
Dożynki Miejsko - Gminne w Suchorzewie trwają w najlepsze. Chleb obśpiewali i obtańczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca z Kębłowa. Występowały dzieci z Suchorzewa. Obrzęd poprzedziła msza św. w kościele w Kowalewie.

Dożynki Miejsko - Gminne w Suchorzewie

Dożynki zainaugurowała msza św. w kościele św. Bartłomieja w Kowalewie. Po południu wszystkie drogi wiodły do Suchorzewa, gdzie na wjeżdżających do wioski czekały witacze. Naliczyliśmy ich kilkanaście.

Przed salą wiejską czekały suchorzewianki, które przypinały gościom bukieciki ze zbóż. Grała kapela ,,Pleszewioki''. Przed słońcem chronił uczestników dożynek dach zamontowany nad placem przed wyremontowaną salą. Gości witał Dariusz Dryjański - sołtys i radny w jednej osobie.

Korowód dożynkowy ruszył spod sali na scenę, której tłem były baloty z upiętymi wieńcami i herbem miasta i gminy Pleszew. Prowadził korowód Zespół Pieśni i Tańca z Kębłowa pow. wolsztyński. Na czele szli asystenci starostów dożynek Małgorzata Walendowska i Tomasz Szotkowski , którzy nieśli wieniec w kształcie wiejskiej zagrody.
Za nimi starostowie: Maria Wiśniewska z Kowalewa i Jan Kaczor z Suchorzewa z bochnami chleba, które potem burmistrzowie podzielili i rozczęstowali. W korowodzie maszerowali wszyscy trzej burmistrzowie: Marian Adamek i zastępcy Andrzej Jędruszek i Arkadiusz Ptak, przewodniczący Olgierd Wajsnis oraz wicestarosta Eugeniusz Małecki.

Tańczyli ,,Suchorzewiacy'', którym grał na akordeonie Dariusz Dryjański, tańczyli najmłodsi suchorzewianie. Grał i śpiewał Dariusz Dryjański. Dożynki prowadziła Anna Bogacz.

Jan Kaczor – Starosta Dożynek Miejsko Gminnych. 56-letni mieszkaniec Suchorzewa pochodzi z sąsiedniej wsi Kowalew, którą opuścił wraz z rodzicami w wieku 4 lat. I tak zaczęła się jego przygoda z rolnictwem. Z wykształcenia jest technikiem rolnikiem. Ukończył szkołę rolniczą w Marszewie. Obecnie prowadzi wraz z żoną Iwoną 30-hektarowe gospodarstwo rolno-warzywne ukierunkowane przede wszystkim na uprawę zbóż, buraków cukrowych, pasternaka oraz truskawek. Rolnik posiada park maszynowy przystosowany do potrzeb produkcyjnych, choć w najbliższym czasie planuje zakupić specjalistyczny sprzęt do zbioru warzyw okopowych. W prowadzeniu gospodarstwa Panu Janowi pomaga także młodszy syn Dariusz. Pozostała trójka to najstarszy syn Sławomir, córka Beata oraz najmłodsza latorośl – Klaudia, która uczy się w I klasie Gimnazjum w Kowalewie. Jan Kaczor jest członkiem Rady Sołeckiej Suchorzewa, śpiewa ponadto w chórze parafialnym i jest członkiem parafialnej grupy Caritas. Czas wolny spędza z rodziną. Wspólnie wyjeżdżają do teatru czy do kina. Ostatnią pasją Pana Jana i jego rodziny są spływy kajakowe Wartą wspólnie z przyjaciółmi. Uwielbia także motocykle. Czasami pożycza motocykl od któregoś z synów i wyrusza na przejażdżkę.

Maria Wiśniewska – Starościna Dożynek Miejsko-Gminnych. Ma 56 lat i wykształcenie zawodowe handlowe. Ma trzech synów: najstarszego Damiana, o trzy lata młodszego Jarosława oraz najmłodszego 30-letniego Arlena. Urodziła się w Izbicznie w gminie Dobrzyca, gdzie ukończyła pierwszy etap edukacji. W Kowalewie zamieszkała wraz ze swoim mężem Markiem, z którym dziś prowadzi gospodarstwo rolne oraz małą firmę transportową. Ich gospodarstwo liczy 56 hektarów i jest nastawione na produkcję roślinną. Uprawiają przede wszystkim rzepak, kukurydzę oraz zboża. Niegdyś hodowali także trzodę chlewną. Dziś ze zwierząt pozostały tylko psy, koty oraz koń, który jest pasją męża i atrakcją dla pięciorga wnuków: Daniela, Miłosza, Sandry, Krystiana i najmłodszej 9-letniej Weroniki. Państwo Wiśniewscy w swoim gospodarstwie zatrudniają pracowników. Posiadają także pełen park maszynowy. Pani Maria jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie, ponadto od trzech kadencji zasiada w Radzie Sołeckiej. Czas wolny uwielbia spędzać z rodziną oraz z przyjaciółmi, a jak sama mówi – ma ich dużo i na których zawsze może liczyć. Lubi wycieczki - te bliskie i dalekie. Jedynym jej marzeniem jest zdrowie dla niej samej i całej rodziny. Rolę starościny pełni nie po raz pierwszy – już dwukrotnie występowała w tej roli na dożynkach wiejskich w Kowalewie.

Tomasz Szotkowski – Asystent Starosty Dożynek Miejsko-Gminnych. Ma 33 lata, ukończył Liceum Agrobiznesu w Marszewie. Prowadzi 14-hektarowe gospodarstwo rolne w Suchorzewie. Przejął je 7 lat temu od swoich rodziców, którzy nadal mu pomagają w jego prowadzeniu. Żona Aneta także, choć bardziej skupia się na wychowaniu ich córki – trzyletniej Klaudii. Gospodarstwo Pana Tomasza nastawione jest przede wszystkim na uprawę zbóż i hodowlę trzody chlewnej. Ponadto pracuje także zawodowo – jest przedstawicielem handlowym w firmie z branży rolniczej. Czasu wolnego niestety pozostaje Panu Tomaszowi bardzo mało, ale zawsze stara się go spędzać z rodziną. Marzy – jak wszyscy – o wygranej w totolotka i rodzinnych wakacjach, ale najbardziej o synu. Sam żartuje, że dom już ma, niejedno drzewo posadził, tylko brakuje syna.

Małgorzata Walendowska – Asystentka Starościny Dożynek Miejsko-Gminnych. Ma 30 lat i pochodzi z Chociczy. Dzięki wspólnym znajomym poznała swojego męża Marka i tak osiedliła się w Piekarzewie. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą, ukończyła Technikum Ekonomiczne w Jarocinie. Od 9 lat prowadzą z mężem gospodarstwo rolne o wielkości 12 hektarów. Hodują bydło opasowe i trzodę chlewną, uprawiają także zboża, kukurydzę i ziemniaki. Mają także niezbędne maszyny rolnicze. Pani Małgorzata wychowuje z mężem troje synów: najstarszego 8-letniego Miłosza, 5-letniego Mateusza oraz najmłodszego Marcina, który ma 4 lata. Ponadto asystentka starościny jest miłośnikiem zwierząt – w ich gospodarstwie nie może brakować psa i kotów. Czas wolny spędza na czytaniu powieści obyczajowych. Często też aktywnie spędza czas z dziećmi jeżdżąc na rowerach czy rolkach albo w pleszewskich Parku Wodnym „Planty”. Marzy, by wreszcie udało się wybrać na wielkie wspólne rodzinne wakacje w góry lub nad morze.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto