Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Całą wiedzę o mieście znajdziesz w internecie

Daniel Andruszkiewicz
Metadane opisują każdy budynek, ulicę, kawałek ziemi, a nawet to, co znajduje się pod nią
Metadane opisują każdy budynek, ulicę, kawałek ziemi, a nawet to, co znajduje się pod nią FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Leszno, jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i jedno z nielicznych w kraju, opracowało tak zwaną infrastrukturę informacji przestrzennych - czyli metadanych.

– Metadane, to mówiąc w uproszczeniu „dane o danych”, które odpowiadają na pytania: co, kto, dlaczego, kiedy i jak? – mówi Marian Sucholiński, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru UM Leszna.

W ten sposób ułatwiają dostęp do informacji opisujących między innymi ukształtowanie terenu, każdy stojący w mieście budynek i jego lokalizację, każdy kawałek gruntu, ulicę czy lokal. Obejmują także wszystko to, co znajduje się pod ziemią – sieci gazownicze, ciepłownicze, kanalizacyjne czy energetyczne.

Z metadanych już za miesiąc będą korzystać niektórzy przedsiębiorcy, a do października cała baza zostanie upowszechniona w internecie.
– Same dane w „surowej” postaci mówią niewiele i trudno je odczytać. Trzeba je przetworzyć, by stały się użyteczne. Istotną sprawą jest ich właściwe skatalogowanie i zapewnienie potencjalnym użytkownikom narzędzi do ich przeglądania. Temu służą właśnie metadane – tłumaczy Sucholiński.

Samorządy zostały zobowiązane do tworzenia metadanych ustawą z dnia 4 marca 2010 roku o infrastrukturze informacji przestrzennej. W ten sposób państwo realizuje dyrektywy europejskie. W Lesznie wykonanie bazy powierzono Instytutowi Systemów Przestrzennych i Katastralnych SA z Gliwic. Koszty jej utworzenia w całości sfinansował Skarb Państwa.

– W Polsce metadane ma zaledwie kilkanaście powiatów, a w naszym województwie jesteśmy jedyni – mówi Sucholiński. – Do października jesteśmy zobowiązani upublicznić bazę, a najlepszym do tego nośnikiem jest internet. Wkrótce każdy będzie mógł znaleźć tam potrzebne informacje, nie wychodząc nawet z domu lub biura.

Dobrym przykładem wykorzystania metadanych (choć uproszczonych), jest „Wirtualny Urząd”. To elektroniczna wizualizacja budynków leszczyńskiego magistratu, którą można zobaczyć na stronie internetowej miasta. Krok po kroku można tam zwiedzić każdy z obiektów, zobaczyć, gdzie mieszczą się siedziby wydziałów, a nawet dowiedzieć się, kto znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach. W taki sposób za kilka miesięcy będzie można elektronicznie uzyskać informacje na temat całego Leszna.

– Przykładowo, jeśli znajdziemy mieszkanie na sprzedaż, to z katalogu dowiemy się o nim niemal wszystkiego – kiedy została wybudowana kamienica lub blok, z jakich materiałów, ile ma kondygnacji i pomieszczeń. Znajdziemy też dane o jednostkach, które zarządzają obiektem – tłumaczy Sucholiński.
Dane są opisane tak, by każdy mógł je z łatwością przeglądać, wyszukiwać oraz pobierać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto