MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele św. Mikołaja w Kaliszu pojawiło się epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W kościele św. Mikołaja w Kaliszu pojawiło się epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu
W kościele św. Mikołaja w Kaliszu pojawiło się epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu Bartłomiej Hypki
W kościele św. Mikołaja w Kaliszu pojawiło się epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu. W czwartek, 24 listopada, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wyjątkowego w historii Kalisza władcy.

W tym roku przypada 820. rocznica śmierci księcia seniora, który został pochowany w ufundowanej przez siebie kolegiacie św. Pawła w grodzie kaliskim na Zawodziu. Epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu to inicjatywa społeczna. O tyle zasadna, że w dziejach miasta panowanie księcia zapisało się złotymi zgłoskami. W drugiej połowie XII wieku Kalisz jako stolica ziemi i księstwa kaliskiego, przeżywał rozkwit. Badacze podkreślają rangę i znaczenie Zawodzia, jako ważnego centrum politycznego, administracyjnego, gospodarczego i religijnego. Realizacji przedsięwzięcia podjęło się Miasto Kalisz we współpracy z Komisją Pamięci Historycznej Miasta Kalisza i Archiwum Państwowym w Kaliszu.

Tablica z tekstem epifanium w języku polskim i po łacinie została umieszczona w Katedrze Kaliskiej. Autorem projektu jest Maciej Garbowicz. Tablicę wykonał Michał Batkiewicz - krakowski artysta rzeźbiarz. Tłumaczenia tekstu na łacinę dokonał ks. dr Jarosław Powązka, we współpracy z dr. Przemysławem Nowakiem.

Na tablicy pojawił się wizerunek Mieszka III Starego, pochodzący z romańskiej pateny, ufundowanej przez księcia, przechowywanej w sanktuarium św. Józefa.

Odsłonięcie epifanium odbędzie się w czwartek, 24 listopada, o godzinie 16, w katedrze św. Mikołaja Biskupa. W programie uroczystości przewidziano także koncert muzyki średniowiecznej oraz wystąpienia popularno-naukowe.

Pierwsze zadanie wykonane

Przygotowanie epitafium księcia Mieszka III Starego będzie pierwszym zadaniem powołanej w kwietniu Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza. Gremium doradza władzom miasta w sprawach pamięci narodowej.

W skład Komisji wchodzą regionaliści, historycy, archiwiści, archeolodzy - znawcy i pasjonaci dziejów Kalisza. Gremium zachęca mieszkańców, by przekazywali propozycje obiektów, które powinny być upamiętnione z uwagi na znaczącą rolę w historii Polski lub Kalisza lub są związane z osobami, które pełniły ważną rolę w dziejach miasta. Pomysły należy przekazywać na adres: Archiwum Państwowe w Kaliszu, ulica Poznańska 207, 62-800 Kaliszu lub [email protected].

Zobacz także:

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Pełna paleta jazzowych emocji na zakończenie 49. edycji

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Pełna paleta jazzowy...

Gminne obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Blizanowie

Gminne obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w...

III Bieg Chrystowskich

III Bieg Chrystowskich dla Niepodległości 2022 zwieńczył bie...

Calisia CUP dla Niepodległej

Calisia CUP dla Niepodległej. Wyjątkowy turniej w Kaliszu. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto