Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie walk o niepodległość z ziemi kaliskiej. Najnowsza publikacja Archiwum Państwowego w Kaliszu

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Promocja książki „Niepodległościowcy Wielkopolski południowo-wschodniej (ziemi kaliskiej) w świetle materiałów archiwalnych”.
Promocja książki „Niepodległościowcy Wielkopolski południowo-wschodniej (ziemi kaliskiej) w świetle materiałów archiwalnych”. Archiwum Państwowe w Kaliszu
Sylwetki pochodzących z ziemi kaliskiej 70 bohaterów walk o niepodległość oraz wiele związanych z nimi dokumentów zawiera najnowsza publikacja Archiwum Państwowego w Kaliszu. 7 marca 2024 r. w Villi Calisia odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Archiwum Państwowego w Kaliszu „Niepodległościowcy Wielkopolski południowo-wschodniej (ziemi kaliskiej) w świetle materiałów archiwalnych”.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender podkreślała wyjątkowość książki. Można w niej znaleźć sylwetki 70 osób zaangażowanych w walkę o wolną Polskę na przestrzeni niema 300 lat: od potopu szwedzkiego po wojnę polsko-bolszewicką i II RP. Walczyli oni na różne sposoby - mieczem, słowem i piórem.

Od Altera do Zaremby

Biogramy bohaterów zostały przedstawione w porządku alfabetycznym. Otwiera je gen. Franciszek Alter, dowódca 25 Dywizji Piechoty w Kaliszu, a zamyka Józef Zaremba. Chronologicznie najstarszym bohaterem jest ks. Klemens Kordecki – obrońca Jasnej Góry w czasu potopu szwedzkiego. Józef Miaskowski reprezentuje czasy Sejmu Czteroletniego i walki o prawa mieszczan. Stanisław Fiszer otworzył epokę walk z zaborcami, a Cyprian Godebski większości kaliszan kojarzy się z wojnami napoleońskimi.

Czas spisków patriotycznych i powstań narodowych reprezentują Bonawentura i Wincenty Niemojowscy związani z podkaliskim Marchwaczem. W Kosmowie urodził się Stefan Garczyński – przyjaciel Adama Mickiewicza, poeta powstania listopadowego. Ważną postacią jest Wojciech Lipski – ziemianin z Lewkowa zaangażowany w przebieg Wiosny Ludów w powiecie ostrowskim i odolanowskim. Ks. Stanisław Rymarkiewicz niósł pomoc powstańcom styczniowym działając na terenie zaboru pruskiego.

Pierwszą zapowiedzią końca zaborów była rewolucja 1905 r. Sławomir Czerwiński za udział w strajku szkolnym został wówczas usunięty ze szkoły, po latach los się odwrócił – stanął na czele Ministerstwa Oświaty i stworzył nowoczesne polskie szkolnictwo doby międzywojnia. Warto wspomnieć także mjr. Stefana Waltera – dowódcę 29 Pułku Strzelców Kaniowskich i służącego w tym pułku por. Stanisława Skarżyńskiego, który przeleciał samotnie nad Atlantykiem 3500 km. W publikacji znajdziemy dwie kobiety: twórczynię i opiekunkę kaliskiego muzeum Halinę Kożuchowską oraz pierwszą parlamentarzystkę z ziemi kaliskiej Marię Moczydłowską – współpracowniczkę ks. Wacława Blizińskiego z Liskowa.

Publikacja składa się z trzech części: wprowadzenia, not biograficznych i źródeł, a także aparatu pomocniczego w postaci wykazu skrótów, bibliografii, indeksu osobowego i rzeczowego, streszczenia w języku angielskim i dodatkowej listy 150 patriotów, których biogramy nie znalazły się w części zasadniczej książki.

- Książka jest skierowana do wszystkich miłośników historii regionu, a także młodzieży, ze względu na swoje walory edukacyjne i bogatą podstawę źródłową. Została przy tym pięknie wydana, na dobrej jakości papierze – podsumowała dr Grażyna Schlender, która przy okazji podziękowała autorowi okładki Maciejowi Garbowiczowi oraz drukarzowi Sławomirowi Woźniakowi, a osobno pracownikom archiwum, którzy opracowali noty biograficzne w książce: - dr Annie Bestian-Zając, Edycie Pietrzak, Grzegorzowie Walisiowi i Esterze Wałęsie.

Akta metrykalne i administracyjne

Kierownik Oddziału IV APK dr Anna Bestian-Zając przybliżyła rodzaje źródeł wykorzystanych w publikacji z podziałem na ich typy i pochodzenie. Omówiła zawarte w książce akty metrykalne i akty urzędów stanu cywilnego m.in. akt urodzenia Wojciecha Jabłkowskiego, który zgładził agenta carskiego w 1906 r., akt uczestnika powstania wielkopolskiego 1806 r. Jana Gliszczyńskiego, czy akt chrztu Klemensa Kordeckiego. Przedstawiła najważniejsze dokumenty administracyjne w tym akt mianowania Jakuba Rozdrażewskiego kasztelanem kaliskim z 1649 r., wykazy osób zaangażowanych w przebieg Wiosny Ludów, pisma podpisane przez pochodzącego z Kalisza prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

Ważne miejsce w książce zajmują listy, w tym te zgromadzone w ramach tek gen. Jana Henryka Dąbrowskiego z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, czy wchodzące w skład spuścizny Wojciecha Lipskiego przechowywanej w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Goście na prezentacji multimedialnej obejrzeli także przykłady życiorysów, testamentów, kart meldunkowych, zapisów w aktach gruntowych dotyczących m. in. majątku Konstantego Zakrzewskiego w Tursku, czy Jana Nepomucena Niemojowskiego ze Śliwnik. Osobną kategorią tworzyły wojskowe akta personalne i odznaczeniowe nawiązujące m. in. do niezwykle trudnej sytuacji materialnej w latach 50. XX w. wielkiego bohatera powstania wielkopolskiego Stanisława Taczaka.

Publikacja unikalna i patriotyczna

Publikację chwalili recenzenci. Prof. dr hab. Jerzy Pietrzak wskazał, że jej unikalną cechą jest przedstawienie całego wachlarzu źródeł archiwalnych, w tym także wielu do tej pory nigdzie nie publikowanych, co świadczy o przeprowadzeniu rzetelnej i niezwykle szerokiej kwerendy w wielu instytucjach. Czytelnik ma okazję poznać bohaterów nie tylko poprzez tekst, ale także warstwę ilustracyjną. Z kolei dr Tomasz Matuszak skupił się na walorach patriotycznych książki. Czytanie o polskich patriotach, w zaproponowanym przez archiwum wydaniu z pewnością przyczyni się do kształtowania postaw patriotycznych czytelników. Wielość wykorzystanych nowych źródeł może stanowić przyczynek do dalszych badań. Nie jest wykluczone, że będzie to punkt wyjścia do zredagowania kolejnej publikacji, a może i całej serii wydawniczej. Natomiast prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zaznaczył, iż dla niego patriotyzm ma szczególny wymiar, bo jego dziadek został uhonorowany Orderem Virtuti Militari.

W promocji udział wzięli m.in.: pierwszy wojewoda kaliski w wolnej Polsce Antoni Pietkiewicz, dyrektor Delegatury w Kaliszu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Żaneta Lasiecka-Stodolna, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak, dyrektor Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu Violetta Słupianek, reprezentujący rektora Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Piotr Boczar, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku Małgorzata Matysiak, prof. dr hab. Ewa Andrysiak z Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wicedyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu Małgorzata Kołodziej wraz z Henryką Karolewską, Urszula Włodarska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, członek Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza dr Jarosław Dolat, były dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu Adam Borowiak, radni miejscy: Leszek Ziąbka i Sławomir Lasiecki, przewodnik PTTK dr Piotr Sobolewski, miłośnicy kaliskiego Archiwum i historii regionu kaliskiego: dr Piotr Suda, dr Marek Kozłowski, Elżbieta Stadtmüller, Marcin Mikołajczyk, Zbigniew Zawartka, Ryszard Łańduch, Mieczysław Machowicz, Józef Gola, Jakub Multan, młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu wraz z nauczycielem Izabellą Galubą-Bryją i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. T Kościuszki z nauczycielem Karolem Przybyłą.
Spotkanie było moderowane przez kierownika Oddziału III APK Edytę Pietrzak.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzień Kobiet w Nowych Skalmierzycach. Dla pań wystąpił Mateu...

Dzień Kobiet w Szczytnikach. Było dużo muzyki i śmiechu. ZDJĘCIA

Gminny Dzień Kobiet w Domu Kultury w Zbiersku. ZDJĘCIA

Tłumy na koncercie z okazji Dnia Kobiet w Hali Kalisz Arena....

Dzień Kobiet na osiedlu Kaliniec. Były kwiaty, słodkości, ży...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto