18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związki partnerskie: To już możliwe! [DOKUMENTY]

Marcin Idczak
Mamy trzy rodzaje dokumentów. Zielone, pomarańczowe i czerwone niezbędne do zawarcia związku partnerskiego - mówi mecenas Michał Jackowski
Mamy trzy rodzaje dokumentów. Zielone, pomarańczowe i czerwone niezbędne do zawarcia związku partnerskiego - mówi mecenas Michał Jackowski Waldemar Wylegalski
Publikujemy trzy pakiety ze wzorami najważniejszych dokumentów pozwalających na sformalizowanie związku partnerskiego.

Czy osoby żyjące w nieformalnych związkach mogą na gruncie obowiązującego prawa sformalizować swoje wspólne życie i zagwarantować np. do opieki nad partnerem? Mogą – wskazuje adwokat Michał Jackowski z kancelarii Grzybkowski, Guzek, Jackowski, gdzie opracowano wzory dokumentów potrzebnych do zawarcia związku partnerskiego.

Zobacz też: Zakochany Poznań

Przygotowaliśmy te dokumenty, aby pomóc osobom, które już dziś żyją w nieformalnych związkach. Nie wiemy, czy ustawodawca uchwali przepisy o związkach partnerskich, a problemy z funkcjonowaniem w konkubinatach istnieją już dziś. Są także regulacje, które umożliwiają partnerom zawarcie umowy – wskazuje dr Jackowski.

Przygotowane są trzy pakiety. Każdy z nich przeznaczony jest do innego "zaawansowania" związku.

Pakiet zielony przeznaczony jest dla osób, którym zależy tylko na uregulowaniu spraw administracyjnych związanych ze wspólnym mieszkaniem (np. rachunki) czy dostępie do informacji o zdrowiu partnera. Na podstawie tej umowy partner może również uchylić się od zeznań w sprawie karnej prowadzonej przeciwko drugiemu partnerowi, czy nawet podjąć decyzje o jego leczeniu (np. gdy partner jest nieprzytomny).

Pakiet pomarańczowy wprowadza dodatkowo elementy związane z dziedziczeniem, a ostatni - reguluje wspólne sprawy majątkowe i daje prawo do renty podobnej do alimentów. Jest najbardziej zbliżony do małżeństwa.

Dzięki tym dokumentom, partnerzy, nie będą musieli się martwić o to: Jak sprawić, by zapewnić sobie dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, jak uregulować kwestie administracyjne, a nawet majątkowe?

Oczywiście te pakiety nie rozwiązują wszystkich problemów. Nadal partnerzy zapłacą dość wysoki podatek od spadku w przypadku, gdy dziedziczą po drugim z partnerów. Rodzina może też dochodzić zachowku.

Tej umowy nie należy utożsamiać ze związkiem partnerskim, który można zawrzeć we Francji od końca lat 90-tych, czy też z jednopłciowym małżeństwem legalnym w Belgii, Holandii czy Hiszpanii – mówi mecenas Jackowski.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto