Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrzuty broni dla AK w Tursku - uczczono 73 rocznicę [FOTO]

Irena Kuczyńska
Zrzuty broni dla AK w Tursku - uczczono  rocznicę
Zrzuty broni dla AK w Tursku - uczczono rocznicę Maciej Zdunek
Zrzuty broni dla Armii Krajowej w Tursku miały miejsce w nocy z 14 na 15 września 1943. Wczoraj uczczono rocznicę mszą św. w kościele w Tursku i złożeniem kwiatów pod obeliskiem

Zrzuty broni dla AK w Tursku w nocy z 14 na 15 września 1943.
W uroczystości w Tursku uczestniczyli bliscy pleszewskich żołnierzy AK, dzieci z Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Tursku, władze gminy Gołuchów, mieszkańcy Turska. Po mszy św, odprawionej przez proboszcza ks. Pawła Kubiaka, złożeniu kwiatów pod obeliskiem, odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły.

Zrzut broni i amunicji z angielskiego samolotu „LIBERATOR”, obejmujący łącznie 12 pojemników dla żołnierzy Armii Krajowej z obwodu jarocińskiego nastąpił w nocy z 14 na 15 września 1943 r . Odbierały go 24 osoby z placówek „Poelitz” w Pleszewie i „Gronostaj” w Gołuchowie. Zrzut zaraz zakopano w wale przeciwpowodziowym, a po kilku dniach przewieziono samochodem i ukryto w jednej z piwnic w Pleszewie.

Kilka lat temu w miejscu zrzutu ustawiono obelisk z tablicą. Na obelisku umieszczono następujące słowa: „Jest to idealne miejsce zrzutów. Jest linia rzeki, dwa niezbyt od siebie oddalone mosty, jest wieża kościoła i biały pałac w Łaszkowie – wszystko to dobrze może dostrzec pilot samolotu. Najbliższa wieś od tej okolicy nad Prosną nie ma posterunku policji i nie jest zniemczona. Jest to doskonały rejon dla przejęcia zrzutów. (…)

Na terenie Wielkopolski wyznaczono 9 placówek zrzutowych z czego połowa pełniła rolę zastępczą.

We wrześniu 1943 r. samolot angielski przeprowadził udany zrzut ładunku dla Wielkopolan w okolicach Środy Wielkopolskiej. Tej samej nocy kolejny samolot miał powtórzyć akcję w lasach pod Ołobokiem (powiat ostrowski). Błąd nawigacyjny pilota doprowadził do katastrofy samolotu w Nowych Skalmierzycach i śmierci czterech lotników.

W tym samym roku ponad cztery tony broni, amunicji i sprzętu łączności zrzucono w okolicach Turska i Czermina (powiat pleszewski). Drugi zrzut nastąpił w nocy z 15 na 16 października 1943 r. na placówki FASOLA (Grab n. Prosną, gm. Czermin) oraz ŻYTO I.Tym razem operacja ta nosiła kryptonim „Riposta”.

Niemcy dowiedzieli się o zrzutach i natychmiast przystąpili do poszukiwania zasobników i ludzi, którzy je odebrali. W rezultacie część broni i sprzętu dostała się w ich ręce, a niektórzy z konspiratorów znaleźli się w więzieniu. Większość zawartości zrzutów udało się jednak ukryć.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto