Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Więcej pieniędzy na WRPO, szersze możliwości działań

Monika Kaczyńska
W nowym rozdaniu funduszy unijnych osie priorytetowe środowisko i energia zostały włączone w zakres WRPO.

Więcej:
Zmieniamy Wielkopolskę w poznan.naszemiasto.pl
W nowym rozdaniu funduszy unijnych osie priorytetowe środowisko i energia zostały włączone w zakres WRPO. Więcej: Zmieniamy Wielkopolskę w poznan.naszemiasto.pl Waldemar Wylegalski
Zmieniamy Wielkopolskę - w ramach WRPO 2014-2020 będzie realizowanych więcej programów niż w latach poprzednich. Beneficjenci będą mogli składać wnioski konkursowe za pośrednictwem strony internetowej

Niemal wszyscy z niecierpliwością czekają na pierwsze konkursy, w których zostaną przyznane dotacje unijne, przeznaczone do rozdzielenia w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. W nowej perspektywie pieniędzy do rozdysponowania będzie więcej, a procedury powinny być bardziej przyjazne dla potencjalnych beneficjentów.

Zmieniamy Wielkopolskę - więcej władzy dla samorządów
- Podstawową różnicą, z jaką mamy do czynienia w perspektywie finansowej 2014-2020, jest przekazanie większej władzy samorządom - zwraca uwagę Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego. - W tej perspektywie mamy więc do dyspozycji więcej pieniędzy. W obecnej perspektywie to 2,45 mld euro w porównaniu z 2,3 mld euro przeznaczonych na lata 2007-2013 - podkreśla.

Jednak większe pieniądze oznaczają też szerszy zakres działania. W ramach WRPO będzie realizowany szereg przedsięwzięć, za które wcześniej odpowiadały rozmaite instytucje na poziomie krajowym.

Urząd Marszałkowski przejął także koordynację i organizację konkursów z osi priorytetowych środowisko i energia.
W ramach ich obu do rozdzielenia będą 554 mln euro.

Na przedsięwzięcia z osi priorytetowej energia przewidziano 350 mln euro. 204 mln to fundusze przeznaczone na realizację programów mieszczących się w ramach osi priorytetowej środowisko.

- Najwięcej pieniędzy w WRPO 2014-2020 przeznaczono na rozwój przedsiębiorczości - mów Hubert Zobel. - 470 mln euro to kwota niebagatelna. Rozwój przedsiębiorczości to także ten kierunek, na który został w bieżącej perspektywie położony największy nacisk. Tak więc konkursów adresowanych do przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu będzie sporo - dodaje.

Dziś o szczegółach jeszcze trudno mówić. Wiadomo już jednak, że samo składanie wniosków w rozpisywanych konkursach będzie łatwiejsze.

- Potencjalny beneficjent będzie mógł wygenerować wniosek na stronie internetowej - wyjaśnia dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego. - Tam korzystając z własnego loginu, będzie mógł go uzupełniać, zmieniać, poprawiać. Gdy będzie gotowy, skorzysta z opcji "wyślij". Dokumenty w postaci papierowej będzie mógł dostarczyć już później - dodaje.

Dla przedsiębiorców może to okazać się znaczącym ułatwieniem. Przygotowanie wniosku konkursowego to w wielu firmach bardzo gorący okres, angażujący wiele osób. Konieczność wydelegowania kogoś, by złożył w godzinach urzędowania dokumenty, może nastręczać trudności. Przesłanie wniosku za pomocą internetu pozwoli dostarczyć potrzebne dokumenty w formie papierowej, gdy najgorętszy okres już minie.

Utworzenie własnego konta służącego do przygotowania wniosku będzie możliwe już w chwili ogłoszenia konkursu. Od tego momentu do upływu terminu zgłoszeń będzie można nad wnioskiem pracować.

Zmieniamy Wielkopolskę - mniej dla większej grupy
Nowa perspektywa finansowa oznacza też dla przedsiębiorców zmiany w mapie pomocy publicznej. W latach 2007-2013 dofinansowanie projektów realizowanych w firmach mogło wynosić nawet 60 proc. dla małych przedsiębiorstw. Średnie mogły liczyć na dofinansowanie połowy kosztów inwestycji, maksymalna dotacja dla dużych firm mogła stanowić 40 proc. kosztów.

W obecnej perspektywie finansowej wkład przedsiębiorców w przedsięwzięcia współfinansowane przez Unię Europejską będzie musiał być większy. Maksymalna dotacja dla małej firmy będzie mogła stanowić 45 proc. kosztów, średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wsparcie na poziomie odpowiednio 35 i 25 proc. kosztów poniesionych inwestycji.

Komisja Europejska kładzie także duży nacisk na wykorzystanie zwrotnych instrumentów pomocy finansowej, a więc preferencyjnie oprocentowanych pożyczek, a także poręczeń kredytowych.

W poprzedniej perspektywie były to mechanizmy JEREMIE i JESSICA. Cieszyły się dużym zainteresowaniem.
- Wielkopolska jest liderem, jeśli chodzi o ich wykorzystanie - podkreśla Hubert Zobel.- Sądzę, że w bieżącej perspektywie, gdy już będzie jasne, jaki kształt przybiorą instrumenty zwrotne, będzie podobnie. Pomoc dla przedsiębiorców będzie więc docierała dwoma drogami - przez dotacje i przez instrumenty zwrotne. Naszym zadaniem jest skonstruowanie jednych i drugich tak, by ze sobą nie konkurowały, a uzupełniały się wzajemnie - dodaje.

Kolejna różnica w perspektywie 2014-2020 w porównaniu z poprzednimi latami będzie odczuwalna przede wszystkim przez samorządy. W poprzedniej perspektywie mogły się one starać o dofinansowanie w trybie pozakonkursowym przedsięwzięć już zrealizowanych. W perspektywie 2014-2020 otrzymanie dotacji na gotową już inwestycję będzie niemożliwe.

Zmieniamy Wielkopolskę - z Funduszu Społecznego do podziału
Nowością perspektywie 2014-2020 jest finansowanie części projektów wchodzących w skład WRPO pieniędzmi pochodzącymi w Europejskiego Funduszu Społecznego. Do rozdysponowania z tej puli jest 689,2 mln euro. Te pieniądze zostaną przeznaczone na działania związane z włączeniem społecznym, edukacją, a także rynkiem pracy.

Powołany w Urzędzie Marszałkowskim Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego będzie się zajmował przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursów dotyczących tych zagadnień. Do jego zadań będzie należała także monitorowanie już realizowanych przedsięwzięć i wspólnie z innymi departamentami kontrola ich finansowania.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych ogłoszeń o konkursach? Jak zapewniają dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w ciągu kilku tygodni.

Więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto