Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. dr hab. Konstanty Tukałło, Honorowy Obywatel Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
29 września zmarł prof. dr hab. Konstanty Tukałło, Honorowy Obywatel Krotoszyna.

Konstanty Tukałło urodził się 25 września 1929 r. w Wilnie, jako syn Janusza i Zofii z d. Skarbek-Kiełczewskiej, a do Krotoszyna trafił jako repatriant i sierota.

To w Krotoszynie ukończył w 1948 r. Liceum im. Hugona Kołłątaja. W latach 1948-1953 studiował na Akademii Medycznej w Poznaniu. Po studiach do 1973 r. pracował w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie był kolejno asystentem, adiunktem i zastępcą kierownika Kliniki Urazowej. W latach 1974-2000 był ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego, a od 1983 r. dodatkowo kierownikiem Kliniki Chirurgii Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Poznaniu.

W 1960 r. ukończył specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej, a w 1961 r. został doktorem nauk medycznych na podstawie pracy o fizjopatologii zakrzepicy żył kończyn dolnych. W 1974 r. uzyskał habilitację (docenturę) za dorobek naukowy i badania gojenia ran czystych i zakażonych. W 1990 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1997 r. - profesorem zwyczajnym.

W latach 1974-1998 Konstanty Tukałło był konsultantem dla województw leszczyńskiego i poznańskiego, przewodniczącego oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich (1987-1991), członka Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, wiceprezesa Wielkopolskiego Funduszu Wschodniego, czy wiceprezesa Towarzystwa Współpracy z Narodami Europy Wschodniej.

W 1997 r. profesor Tukałło został nagrodzony tytułem honorowego członka Towarzystwa Chirurgów Polskich. Odbywał staże w Berlinie, Bostonie, Londynie, Nowym Jorku, czy Paryżu, przebywał także w Pekinie, czy Szanghaju, a pracował także w Sierre-Klin. St. Claire w Szwajcarii.

Opublikował 93 artykuły naukowe, monografię pn. „Obrażenia tkankowe”, a także 6 rozdziałów podręcznika dla studentów i lekarzy. W 1999 r. został honorowym prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Wyspecjalizował 18 asystentów i przeprowadził 7 przewodów doktorskich. Do jego hobby należą szachy, samochody, numizmatyka, czy podróże.

W latach 1980-1981 był delegatem „Solidarności” Służby Zdrowia do władz Regionu. W 1991 r. wystartował do Senatu RP z ramienia Unii Demokratycznej i zdobywając 95 tys. 199 głosów, czyli drugi wynik w okręgu, został wybrany na senatora. W senacie był wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. Zasiadał także w Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W 1993 r. ubiegał się bezskutecznie o reelekcję, uzyskał 84 tys. 660 głosów, co dało mu szósty wynik w okręgu (tylko dwa pierwsze dawały mandaty).

W 2019 r. na wniosek Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Rada Miejska w Krotoszynie przyznała mu jednogłośnie tytuł Honorowego Obywatela Krotoszyna.

PEŁNY WYWIAD PONIŻEJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto