18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia Lubuska - natura i historia

Redakcja
Ziemia Lubuska należy do pięciu regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska, jest też ważnym ośrodkiem ornitologicznym z rezerwatem w Słońsku, gdzie zamieszkuje ponad 200 różnych gatunków ptaków. W regionie znajduje się ponad 500 zbiorników wodnych, a roślinność i rzeźba terenu zaskakują swoją niesamowitą różnorodnością.

Dla ochrony tego obszaru, którego ponad połowę stanowią kompleksy leśne – co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju - utworzone zostały liczne rezerwaty, parki krajobrazowe i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, obejmujące 30 procent powierzchni województwa. Należą do nich m.in.: fragment Drawieńskiego Parku Narodowego, Park Narodowy „Ujście Warty”, osiem parków krajobrazowych, ponad 50 rezerwatów i prawie 2000 pomników przyrody.

Ziemia Lubuska może mówić o szczęściu bowiem podczas dziejowych zawieruch nie uległy zniszczeniu urzekające do dnia dzisiejszego swoim pięknem zamki, pałace, dworki i kościoły. Wiele cennych obiektów ukrytych jest w maleńkich miejscowościach lub wioskach, np. pałace w Drwalewicach, Brodach, Lasocinie, zamek w Łagowie, dwór w Miłakowie. Imponujące budowle stoją w Kożuchowie (najdłuższe mury obronne w Europie), Żarach czy Żaganiu. Warto odwiedzić potężne ruiny zamku w Siedlisku.

Równie wspaniale reprezentowana jest architektura sakralna. Przede wszystkim koniecznie zobaczyć trzeba zespół klasztorny w Gościkowie Paradyżu, gdyż to perła architektoniczna na skalę ogólnopolską. Piękne są również drewniane kościółki w Klępsku i Chlastawie, franciszkański świątynia we Wschowie, augustiański zespół klasztorny w Żaganiu czy pocysterski zespół klasztorny w Obrze. Ciekawostką jest też ogromna ilość średniowiecznych krzyży pokutnych, rozsianych po całym województwie.

Miłośników historii bliższej i dalszej zainteresują lubuskie muzea, m.in. Muzeum Archeologiczne w Świdnicy, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, imponujące ekspozycjami Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Regionalne w Międzyrzeczu, Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp., czy też Muzeum Etnograficzne w Ochli, do którego przeniesiono wiele unikatowych zabytków architektury wiejskiej.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to unikatowy na skalę europejską podziemny system fortyfikacji, zbudowany przez Niemców w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej, porównywany z Linią Maginota. Składa się z kilkudziesięciu bunkrów połączonych podziemnymi tunelami, tworzącymi przemyślny labirynt o długości ok. 30 km, który podczas wojny był częścią linii obronnej - Wału Wschodniego (Ostwall).

Cały podziemny system był wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia: oświetlenie, wentylację, wodociągi, kanalizację, a komunikację umożliwiała kolejka wąskotorowa, kursująca w korytarzach. Bunkry, kanały i mosty forteczne można zwiedzać wytyczoną kilkukilometrową trasą podziemną lub trasą specjalną, 11-kilometrową, która jest najdłuższym tego typu szlakiem podziemnym w Polsce udostępnionym dla turystów. Dodatkową atrakcją Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego jest rezerwat nietoperzy, gdzie obok eksponatów i plansz w sztucznych jaskiniach mieszkają egzotyczne gatunki nietoperzy, z żywiącymi się krwią wampirami włącznie. Nietoperze można także spotkać na szlaku turystycznym w podziemiach MRU, gdzie zimuje ich ok. 30.000, należących do 12 gatunków.

Dla turystów została udostępniona również trasa - Pętla Boryszyńska - po tzw. Lubrzańskim Szlaku Fortyfikacji. Podążając nim, wśród lasów i pól odnaleźć można ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. „zębów smoka" – zapór przeciwczołgowych.

Gdzie warto wyjechać - zobacz propozycje w naszym serwisie specjalnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto