Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDROWIE: Wczesna diagnoza ratuje życie. Podsumowanie projektu „Sam decyduję o sobie”

Aleksandra Opalińska
arch. Głos Wielkopolski
W dniu 15 lipca 2019 roku Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” w Krotoszynie zakończyło kolejny projekt pod hasłem „SAM DECYDUJĘ O SOBIE”.

Z przeprowadzonych na jego bazie badań profilaktycznych już po raz trzeci skorzystali zamieszkali na terenie powiatu krotoszyńskiego panowie powyżej 45 roku życia. Tradycyjnie zaproponowane badania specjalistyczne pozwoliły ocenić stan zdrowia 80 osób, które otrzymały szansę przebadania całego układu moczowo-płciowego, ze szczególnym uwzględnieniem gruczołu krokowego. Uzyskana przez każdego beneficjenta diagnoza i przeprowadzona przy tej okazji indywidualna rozmowa ze specjalistą urologiem to źródło wiedzy o własnym zdrowiu każdego beneficjenta, jak i występujących w badanej dziedzinie zagrożeniach.

Według danych epidemiologicznych nowotwory układu moczowo-płciowego (gruczołu krokowego, nerki oraz pęcherza moczowego) stanowią 1/3 wszystkich nowotworów diagnozowanych aktualnie w populacji mężczyzn na świecie i w Polsce, a zagrożenie w tej dziedzinie wzrasta wraz z wiekiem.

W przebadanej grupie osób zagrożonych chorobami gruczołu krokowego łagodny przerost prostaty stwierdzono u 49 osób. Te stadia choroby dla naszego bezpieczeństwa wymagają obserwacji własnego organizmu, systematycznej kontroli specjalistycznej a w niektórych przypadkach podjęcia leczenie farmakologicznego poprawiającego jakość życia poprzez zmniejszenie lub likwidację objawów chorobowych. Przestrzeganie tych zasad chroni przed dalszymi powikłaniami a w dalszej kolejności przed stanowiącym dla zdrowia największe zagrożenie rakiem prostaty. Uzyskane podczas akcji zalecenia są zatem bezcennym źródłem wiedzy na ten temat.

Efektem przeprowadzonych badań z uwagi na ich kompleksowy charakter są jednocześnie stwierdzone przypadki chorobowe wymagające poszerzonej diagnostyki a w dalszej konsekwencji podjęcia procesu leczenia ratującego życie lub poprawiającego jego jakość. Tego typu działań wymagają wymienione poniżej przypadki:
• podejrzenie choroby nowotworowej u 9-ciu przebadanych beneficjentów,
• 1 przypadek torbieli jądra, 1 uchyłek jądra i 2 wodniaki jądra, które nie leczone mogą się przekształcić się w chorobę nowotworową,
• 14 przypadków kamicy nerkowej,
• 11 przypadków występujących w nerkach torbieli,
• 17 przypadków stulejki,
• 2 przypadki przepukliny.
Ta grupa beneficjentów otrzymała szczegółową informację na temat dalszego postępowania a wykorzystanie tej wiedzy zależy tyko od indywidualnej, świadomej decyzji każdej dotkniętej chorobą osoby.

Kolejna zorganizowana przy finansowym wsparciu Powiatu Krotoszyńskiego akcja badań profilaktycznych znalazła swe potwierdzenie w potrzebach środowiska oraz dała mieszkańcom powiatu szansę wczesnego wykrycia choroby. Zainteresowanie badaniami, mimo ich powtarzalności utrzymuje się na określonym przez ich organizatora poziomie i pozwala w każdym roku kalendarzowym przebadać kolejną grupę beneficjentów. Korzystajcie zatem panowie z organizowanych badań profilaktycznych, bo jak pokazują wyniki każdej akcji zagrożenie chorobami układu moczowo-płciowego rośnie, zdobywajmy o i poszerzajmy swoją wiedzę zdrowotną a dla własnego dobra w oparciu o tą wiedzę obserwujmy swój organizm i reagujmy na wysyłane przez ten organizm sygnały chorobowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto