Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i uroda - jak walczyć z depresją

GOK
Coroczny Światowy Dzień Walki z Depresją jest dobra okazją nie tylko do tego , by przypomnieć sobie, że jest to czwarta najważniejsza choroba na świecie i przyczyna samobójstw, ale też do tego, by… zastanowić się, czy my sami, albo osoby nam bliskie, nie zdradzamy jej objawów.

Utrzymajmy zdrowie i dobre samopoczucie

Aby walczyć z depresją, trzeba o niej wiedzieć, zdawać sobie sprawę z jej obecności i chcieć z nią stanąć w szranki.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, wyróżniamy takie objawy epizodu depresyjnego:

- objawy zespołu somatycznego (do których należy odczuwalna utrata zainteresowań lub zadowolenia wobec czynności, które do tej pory sprawiały przyjemność
- bierność wobec wydarzeń i aktywności, które zwykle wyzwalają reakcje emocjonalne, wyraźne wcześniejsze niż zwykle poranne budzenie się, kiepski nastrój, szczególnie zły rano, zauważalna dla innych apatia lub pobudzenie nadmierne,
- spadek łaknienia
- spadek masy ciała i spadek libido)
- objawy podstawowe (pogorszenie się nastroju, utrata zainteresowań lub zadowolenia, zmniejszona energia lub zwiększona podatność na męczenie się)
- objawy dodatkowe (spadek zaufania lub szacunku do siebie, nieracjonalne poczucie wyrzutów sumienia lub nadmiernej, nieuzasadnionej winy i powracające myśli o śmierci lub o samobójstwach
- spadek zdolności myślenia lub skupienia się na czymś, pobudzenie lub zahamowanie ruchowe, trudności ze snem, brak apetytu lub nadmierny apetyt).

Pojedynczo te objawy występują często u wielu osób i niekoniecznie oznaczają od razu obecności depresji. O niej jednak możemy myśleć, jeśli zauważamy większość z tych objawów, szczególnie utrzymujących się od jakiegoś czasu.

Gdybyśmy podejrzewali u siebie, albo u bliskich osób depresję, najlepiej skonsultujmy to z lekarzem – on fachowo rozwieje, lub potwierdzi obawy, a do tego w tym drugim przypadku nakieruje nas na odpowiednią drogę leczenia.

Od depresji warto odróżnić chwilowy spadek nastroju, akurat teraz dopadający nas w związku z nienajlepszą pogodą, brakiem spacerów i krótkimi dniami. Z chandrą jednak można łatwo – i trzeba – walczyć. Recept jest kilka - prostych, skutecznych i sprawdzonych, które pozwolą nam poprawić nastrój i pokonać marazm. Należą do nich ruch, zmiana diety i pewne środki dostępne w aptekach bez recepty.
Zdrowie i uroda - zobacz inne artykuły

Przysłowie „ruch to zdrowie” ma tu znakomite zastosowanie. Regularne uprawianie sportu nie tylko pozwala na zachowanie sprawności fizycznej, ale także i psychicznej. Wiadomo, że podczas ćwiczeń organizm wydziela substancje, które skutecznie pomagają w zwalczaniu apatii.

Głównie są to endorfiny, które powodują odczuwanie szczęścia. W ten sposób usuwamy też z organizmu nadmiar adrenaliny, wydzielającej się w czasie, gdy się denerwujemy.

Zwolennicy spokojniejszego trybu życia, a przy tym smakosze lubią zjeść coś dobrego: gdy dopada ich ochota na słodycze, sięgają po gorzką czekoladę. Z jednej strony wyzwala ona w naszym organizmie wydzielanie serotoniny, substancji która poprawia nastrój, z drugiej stanowi źródło magnezu i żelaza, minerałów które dbają o nasz układ nerwowy. Chcąc uodpornić się na stres powinniśmy naszą dietę wzbogacić o różnego rodzaju kasze, razowe pieczywo, jajka, ryby i banany. W walce z apatią pomoże nam bogaty w żelazo szpinak.

Ponadto możemy sięgnąć po łagodne, ziołowe leki dostępne w aptekach bez recepty. Najlepiej jednak wcześniej porozmawiać z lekarzem, który lek byłby dla nas odpowiedni. Zdaniem lekarzy, parafarmaceutyki stosowane samodzielnie w leczeniu zniżek nastroju, depresji, stresu to leki o niedużej aktywności farmakologicznej i z tego powodu są dostępne bez recepty. Z reguły są to leki ziołowe, które nie szkodzą naszemu organizmowi.

Uspokajające zawierają np. wyciąg z waleriany, a „poprawiający nastrój” zawierają wyciąg z dziurawca. Mimo, że badania naukowe z reguły wykazują znikomą skuteczność takich preparatów to dużą rolę odgrywa w tym przypadku tzw. efekt placebo: pozytywne nastawienie pacjenta do preparatu sprzyja wystąpieniu pozytywnego odbioru działania leku lub wystąpieniu takiego efektu, np. uspokajającego.

Tego typu leki mają raczej łagodne działanie. Nie powodują skutków ubocznych. Wyjątkiem są wyciągi z dziurawca, które uwrażliwiają na działanie promieni UV. W przypadku stosowania takich preparatów powinno się unikać słońca i solarium.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto