Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasoby węgla nie są niewyczerpalne. Czym zastąpić ten surowiec, kiedy go zabraknie? Warto myśleć o tym już teraz

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Zasoby węgla nie są niewyczerpalne, dlatego już teraz warto zacząć myśleć o tym, czym go zastąpić.
Zasoby węgla nie są niewyczerpalne, dlatego już teraz warto zacząć myśleć o tym, czym go zastąpić. Justyna Madan
Najnowsze, pesymistyczne prognozy wykazują, że węgla starczy na 30, może 40 lat. Z BP Statistical Review of World Energy 2021 wynika, że zaledwie 10 krajów na świecie posiada aż 88 proc. całościowych zasobów węgla. Naukowcy są zdania, że wydobyliśmy i wykorzystaliśmy większość podziemnych zasobów tego surowca. Niepewna jest też przyszłość gazu. Czym zatem zastąpić te surowce?

Dotychczas istniało przekonanie, iż zasoby węgla są niewyczerpalne. Nic bardziej mylnego. Zasoby węgla kurczą się w szybkim tempie. Już za kilkadziesiąt lat może go zabraknąć. Z powstającego obecnie surowca będzie można cieszyć się dopiero za… 10 milionów lat.

Transformacja energetyczna to konieczność, nie fanaberia

Rosnące ceny, nie tylko węgla, ale również innych surowców, coraz bardziej mobilizują nas do myślenia na temat alternatywnych i odnawialnych źródeł energii. Polityka regulowana przez Unię Europejską, która promuje odnawialne źródła energii to konieczność. Dlatego już dzisiaj należy pomyśleć o tym, czym w przyszłości ogrzewane będą domy, mieszkania czy zakłady pracy.

– Transformacja energetyczna to działania zmierzające ku temu, aby prowadzić do zrównoważonych gospodarek, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. To także podnoszenie efektywności energetycznej w myśl zrównoważonego rozwoju – mówi Tomasz Walczak z Euros Energy.

Walczak uważa, że Polska ma szansę stać się liderem tej transformacji. „Już teraz wprowadzone są rozwiązania, które mają na celu zachęcenie konsumentów do OZE. Nowe przepisy zakładają zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii, a także zachęcenie Polaków do inwestowania w OZE. Ostatecznym celem podejmowanych działań jest zastąpienie kończących się złóż węgla” – tłumaczy.

Po 2025 roku węgiel będzie wychodził z polskiego systemu energetycznego falami. Elektrownie mają być wyłączane ze względu na wiek i koszty.

Czym zastąpić węgiel i gaz?

Z danych World Economic Forum wynika, że automatyzacja ma zastąpić aż 85 milionów miejsc pracy. Z rynku znikną administratorzy publiczni, kasjerzy czy specjaliście do spraw finansów. W sumie 1/5 zawodów zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję.

Podobnie jest z transformacją energetyczną. To, co sprawdzało się kilkadziesiąt lat temu – dziś nie zdaje egzaminu. Nieważne jest to, czy konsumenci zgadzają się z nową polityką, czy nie – zasoby węgla się kurczą i ich zabraknie. Takie są fakty.

– Największym wyzwaniem dla transformacji energetycznej w Polsce jest zrozumienie problemu. Konsumenci muszą zdać sobie sprawę z tego, że węgiel się kończy. Możemy bronić się przed odnawialnymi źródłami energii, ale one są naszą przyszłością – tłumaczy Tomasz Walczak.

Ekspert podkreśla, że już dzisiaj warto zainwestować w pompy ciepła czy przydomowe elektrownie wiatrowe, które pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania i zapewnią bezpieczeństwo energetyczne mimo zawirowań na rynku surowców kopalnych.

Pompa ciepła

Warto podkreślić, że pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym, pobierają one aż ¾ energii do ogrzewania z otaczającego nas środowiska. Poza tym eksploatacja pompy ciepła nie prowadzi do generowania zanieczyszczeń i oddawania do środowiska szkodliwych substancji. Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:

  • powietrzną,
  • wodną,
  • gruntową.

Aby wyjaśnić funkcjonowanie takiej pompy, często mówi się o zasadzie „odwróconej lodówki”. Co to właściwie oznacza? Lodówka wyciąga ciepło z wnętrza i oddaje je na zewnątrz, tym samym chłodzi produkty zamknięte w środku. Pompa działa na odwrót, to znaczy, że wyciąga ciepło z zewnątrz aby ogrzać to, co znajduje się wewnątrz.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Jest to mało popularne źródło energii w Polsce, ale poza jej granicami można je spotkać coraz częściej.

- Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń, które wytwarzają i magazynują energię elektryczną. W odróżnieniu od wiatraków pracujących na farmach wiatrowych – wiatraki wchodzące w skład przydomowej elektrowni wiatrowej produkują energię na mniejszą skalę, wyłącznie na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego – wyjaśnia Tauron.

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

  • Powietrze porusza łopatami wirnika w turbinie,
  • powoduje ono ruch wiatraków, które za pomocą przekładni jest przekazywane do generatora,
  • generator wytwarza prąd,
  • prąd, za pomocą falownika przekazywany jest do gospodarstwa domowego.

Można również rozważyć instalację fotowoltaiki, która od 1 kwietnia działa na nowych zasadach. Więcej na ten temat, przeczytacie w tym artykule:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zasoby węgla nie są niewyczerpalne. Czym zastąpić ten surowiec, kiedy go zabraknie? Warto myśleć o tym już teraz - Strefa Biznesu

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto