Zasmakuj w historii w Muzeum w Szreniawie!

Materiał partnera zewnętrznego

Od lokomobili po Belphegora i Tarpana, czyli… Dotknij i zasmakuj w historii w Muzeum w Szreniawie!

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie choć może się pochwalić imponującymi zbiorami, którymi mogłoby obdzielić kilka placówek muzealnych innych branż, jest jednostką o praktycznym charakterze, tętniącą życiem i w mistrzowski sposób łączącym historię z chwilą obecną. W efekcie jego goście mogą łatwo zrozumieć historię rolnictwa wielkopolskiego krajowego, bez nudnych wykładów, czy lektur specjalistycznej prasy.

Bo znakomity kontakt z gośćmi i ciekawa oferta ich przyciągająca, jest podstawą pracy szreniawskich ekspertów. Nie trzeba uczyć się o pracy kowala i kołodzieja siedząc przy stoliku w szkole, czy w bibliotece, a później przesuwać się w szeregu gości przed oszklonymi gablotami z narzędziami, podkowami i piastami kół. Zamiast tego bowiem można przyjść na pasjonującą lekcję w postaci pokazu na żywo pracy tych rzemieślników. Miech w akcji, rozżarzona do czerwoności podkowa, iskry spod młota - tu wszystko jest na żywo, w zasięgu ręki. Można pytać, dotknąć, a nawet samemu spróbować wykonać niektóre czynności. A w efekcie - zapamiętać na długo!

Tak samo prezentowane są zwyczaje wielkanocne, bożonarodzeniowe, festyny i jarmarki (warto zaglądać na stronę muzeum, by poznać ich terminy!), a gdy pogoda pozwala, to można załapać się na pokazy aranżujące więcej niecodziennych aktorów, np pokaz orki z udziałem zwierząt pociągowych! A wystawy czasowe bardzo dobre uzupełniają żywą ofertę - poznajemy na nich powozy, Tadeusza Kościuszkę, specjalistów od fotografii, od malarstwa, a jakiekolwiek prezentacje statyczne - mają swoje odzwierciedlenie w ekspozycji ruchomej lub w codziennym znanym - choć nie zawsze zauważanym życiu. Konia z rzędem na przykład temu, kto wie coś o samochodach rolniczych, lub samolotach rolniczych, mimo, że niejednokrotnie mijamy je na ulicy, czy podnosimy głowę słysząc dźwięk samolotu rolniczego. A w muzeum w Szreniawie dopiero się oczy otwierają, a zdziwione "nie wiedziałem..." jest słyszalne codziennie z wielu ust! Zajrzyjmy zatem do placówki, zdecydowanie wyróżniającej się wśród muzeów europejskich i światowych.

W zbiorach Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie znajdują się piece chlebowe, skrzynie wianne i kufry z XVIII i XIX wieku, lokomobile parowe z takimi perełkami jak angielski Robey z 1895 roku i w pełni sprawna lokomobila samobieżna H. Cegielskiego typ LM z 1919 roku, a nawet samoloty rolnicze, w tym jedyny na świecie odrzutowiec rolniczy – polski M-15 Belphegor. Jest co podziwiać! Dzięki tej kolekcji możemy spojrzeć na rolnictwo inaczej, jak tylko na produkcję roślinną i zwierzęcą, ujrzeć jego potencjał i przebogatą historię, i co najważniejsze – tej historii można w Szreniawie dotknąć. Bo taka jest misja Muzeum – w dokładny, kompleksowy i przy tym intrygujący sposób przedstawiać historię rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich. Historia ta sięga czasów najdawniejszych, co sprawia, że goście ekspozycji poznają, jaki postęp dokonał się, by mogli dziś sięgnąć po chleb, owoce, czy kiełbasę, a także – by nie obawiali się wpływu szkodników, czy chorób roślinnych na ich przydomowe ogródki.

Jak przystało na nowoczesną placówkę muzealną, Muzeum w Szreniawie łączy funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Organizuje zatem ciekawe pokazy muzealne, prezentujące np. dawne techniki omłotów, czyszczenia i przemiału ziarna, realizuje też koncepcję „żywego muzeum”, czyli prowadzi chów zwierząt gospodarskich (takich jak woły, koniki polskie, owce wrzosówki, kozy, świnie złotnickie pstre, drób i króliki), prowadzi sad starych odmian drzew owocowych, ogródek roślin zielarskich, poletka z roślinami tradycyjnymi, i uruchamia zabytkowe maszyny rolnicze. Co więcej, dzięki programowi interaktywnej popularyzacji zbiorów stale odnotowuje istotny, liczony w kilkunastu tysiącach gości rocznie wzrost frekwencji muzealnej! A goście nie tylko podziwiają, pytają i fotografują, ale także… włączają się w pasje szreniawskich muzealników. Ostatnio np. Muzeum tworzy stała ekspozycję, pod nazwą Muzeum Tarpana, poświęconą temu krajowemu samochodowi o wielu zastosowaniach. Zaczęło się od pierwszych kilku egzemplarzy tych pojazdów (dzisiaj w pełni sprawnych jest już ich kilkanaście) oraz wypożyczenia Muzeum zbiorów modeli Tarpana z kolekcji Marka Rybickiego, byłego pracownika Fabryki Samochodów Rolniczych, a teraz „tarpaniarze” chcą rozwijać ekspozycję dzięki kontaktowi z posiadaczami wszelkich pamiątek, dokumentów związanych z tą marką, jak również z właścicielami Tarpanów.

Warto dodać, że Muzeum nawiązuje do tradycji dziś już nieistniejącego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, którego początki sięgały 1875 roku. Na szczęście w 1959 r. Ministerstwo Rolnictwa podjęło uchwałę o utworzeniu nowego Muzeum Rolnictwa o zasięgu krajowym, którego głównym celem miała być dydaktyka. W 1963 r. ustalono, że jego siedziba ulokowana będzie w Szreniawie, blisko Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jak można dowiedzieć się od szreniawskich muzealników, pierwszym dyrektorem został dr Władysław Rogala, a na potrzeby Muzeum wyremontowano pałac, uporządkowano teren parku dworskiego oraz wybudowano pierwszy pawilon wystawienniczy. W dniu 29 sierpnia 1964 r otwarto uroczyście Muzeum Rolnictwa w Szreniawie k. Poznania...

W 1975 roku otrzymało ono status muzeum narodowego, a w 1982 roku utworzono Oddział Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa w Uzarzewie, a także Oddział Młynarstwa, Wodnych Budowli Przemysłu Wiejskiego i Rybactwa Śródlądowego w Jaraczu.

Placówka nosi swoją obecną nazwę – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie – od 4 marca 1986 r. Już w tej postaci utworzyła Oddział Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Pracownię Ewidencji i Dokumentacji Zabytków Budownictwa Folwarcznego i Obiektów Przemysłu Rolno-Spożywczego, i – w dniu 28 grudnia 1998 r. - została wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów. Obecnie Muzeum w Szreniawie, wraz ze swoimi pięcioma oddziałami terenowymi działa na podstawie statutu, który został zatwierdzony Uchwałą nr XLIII/821/14 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 31 marca 2014 r., według którego jego organizatorami są Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz minister właściwy do spraw Rolnictwa.

Już dziś zapraszamy na XIV Jarmark Bożonarodzeniowy
http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/xiii_jarmark_bozonarodzeniowy_informacja_dla_tworcow_i_wystawcow.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto