Zapasy - Poznańscy atleci najlepsi w Polsce

Bartosz Trzebiatowski
Kobiecy zespół Sobieskiego Poznań po zdobyciu złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski w Siedlcach fot. archiwum
To był bardzo dobry rok dla zapaśników stylu klasycznego Sobieskiego Poznań. Reprezentanci tego klubu wywalczyli Drużynowe Mistrzostwo Polski seniorów zarówno wśród pań, jak i panów.

Siłacze mający swoją siedzibę na osiedlu Jana III Sobieskiego rywalizowali w lidze z AKS Piotrków Trybunalski oraz Olimpijczykiem Radom. W pierwszym spotkaniu, w Poznaniu, zawodnicy Sobieskiego pokonali AKS 14:12 i zremisowali z radomianami. Następne zawody odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie przy żywiołowo dopingującej publiczności Sobieski po dramatycznym boju wygrał z AKS 14:13, ale poległ w starciu z Olimpijczykiem (12:15). Decydujący okazał się turniej w Radomiu, gdzie Sobieski nie dał szans obu ekipom.

- W "jaskini lwa" pewnie pokonaliśmy AKS 16:11 i Olimpijczyka 16:9 - mówi Antoni Obrycki, prezes klubu z osiedla Jana III Sobieskiego. - To nasz historyczny sukces, jeszcze nigdy nie byliśmy bowiem drużynowym mistrzem kraju. A udało nam się to osiągnąć na 25-lecie powstania klubu - dodaje.
Podopieczni trenera Piotra Leonarczyka wygrali w Radomiu po pięć walk, a barw poznańskiego klubu bronili głównie wychowankowie: Tomasz Dłubała (kategoria wagowa 55 kg), Dominik Sikora (60 kg), Jakub Tim (74 kg), Tadeusz Michalik i Michał Pietrzak (84 kg) oraz Marcin Olejniczak (96 kg).

Sobieskiego reprezentowali też dwaj zapaśnicy wrocławskiego Śląska: Łukasz Banak (120 kg) i Jakub Szczepaniak (60 kg), a w dwóch ostatnich meczach startował też wypożyczony z Cartusii Kartuzy Edward Barsegjan. Do złotego medalu swoją cegiełkę dołożył również Krzysztof Grzybek, który przez większą część ligi zmagał się z kontuzją.

Natomiast panie zwyciężyły w zawodach w Siedlcach, gromiąc w meczach ekipę CSiR Dąbrowa Górnicza (21:9) i WLKS Siedlce (20:8).

W teamie Sobieskiego startowały: Patrycja Michałowska (kategoria 48 kg), Sylwia Szulc (51 kg), Anna Zielińska (59 kg), Justyna Niśkiewicz (63 kg), Monika Michalik (67 kg) i Anna Kmiecik (72 kg).
Jeśli dodamy do tego, że także WKS Grunwald Poznań zdobył mistrzostwo I ligi drużynowej, ale w zapasach w stylu wolnym, to można powiedzieć, że stolica Wielkopolski stała się w tym roku prawdziwą zapaśniczą twierdzą.

- W tym roku nasz podopieczny Marcin Olejniczak wywalczył brązowy medal Akademickich Mistrzostw Świata, a Jakub Tim rywalizował podczas Mistrzostw Europy Seniorów - dodaje Antoni Obrycki. - W 2011 roku zamierzamy zorganizować turniej imienia Władysława Ziółkowskiego w zapasach w stylu wolnym oraz Poland Open FILA, czyli najważniejsze zapaśnicze zawody po MŚ i igrzyskach - dodaje.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0