Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaginiony podczas wojny obraz wrócił do Poznania! Został przekazany do Muzeum Sztuk Użytkowych

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Obraz autorstwa polskiego malarza, naturalisty i marynisty Michała Gorstkina-Wywiórskiego był częścią kolekcji poznańskiego muzeum aż do 1939 roku, za sprawą ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego. 15 listopada tego samego roku został wypożyczony przez niemieckie władze. Po II wojnie światowej zaginął i został uznany za stratę wojenną.

Kolejne zdjęcie --->
Obraz autorstwa polskiego malarza, naturalisty i marynisty Michała Gorstkina-Wywiórskiego był częścią kolekcji poznańskiego muzeum aż do 1939 roku, za sprawą ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego. 15 listopada tego samego roku został wypożyczony przez niemieckie władze. Po II wojnie światowej zaginął i został uznany za stratę wojenną. Kolejne zdjęcie --->Waldemar Wylegalski
Po 81 latach obraz Michała Gorstkina-Wywiórskiego „Chata w śniegu” powrócił do stolicy Wielkopolski. Dzieło tego cenionego malarza zaginęło w czasie II wojny światowej. Teraz trafiło do zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych, będącego jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Obraz „Chata w śniegu” autorstwa polskiego malarza, naturalisty i marynisty Michała Gorstkina-Wywiórskiego był częścią kolekcji poznańskiego muzeum aż do 1939 roku, za sprawą ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego. 15 listopada tego samego roku został wypożyczony przez niemieckie władze. Po II wojnie światowej zaginął i został uznany za stratę wojenną.

Sztuka odzyskana po latach

Teraz, po ponad osiemdziesięciu latach, za sprawą wysiłków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mających na celu jego odnalezienie, obraz Gorstkina-Wywiórskiego znów znajduje się w zbiorach muzeum. Oficjalne przekazanie obrazu nastąpiło we wtorek w Muzeum Sztuk Użytkowych na Zamku Przemysła, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obraz został przekazany przez Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

– „Chata w śniegu” pojawiła się na aukcji w maju 2019 roku. Dzięki współpracy z organami ścigania udało się na czas zabezpieczyć obiekt i zwrócić go Muzeum Narodowemu w Poznaniu. Eksperci z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Narodowego w Poznaniu potwierdzili autentyczność obrazu i jego przynależność do zbiorów poznańskich – informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Najmłodszy zabytek w Polsce - projekt Jerzego Nowosielskiego. Dlaczego wzbudził tyle kontrowersji?

Michał Gorstkin-Wywiórski żył w latach 1861-1926. Najbardziej ceniony jest z czystych pejzaży, choć nieobce były mu również sceny rodzajowe, głównie morskie i orientalne. O jego kunszcie świadczy medal drugiej klasy za obraz pod tytułem „Z puszczy litewskiej” otrzymany w 1894 roku na wystawie w słynnym Pałacu Szklanym w Monachium.

Jego talent ceniło wielu wielkich artystów. To właśnie on otrzymał zaproszenie do współpracy przy malowaniu panoramy „Przejście przez Berezynę” od Wojciecha Kossaka i Juliusza Fałata. Warto dodać, że z tym pierwszym malował również później – od 1889 roku podróżował z Kossakiem do Hiszpanii i Egiptu w celu zebrania materiałów do panoramy „Somosierra”.

W nieustannej podróży

Choć przez większość swojego życia Gorstkin-Wywiórski podróżował po całej Europie, osiadając w wielu krajach, takich jak Włochy, Hiszpania, Norwegia czy Holandia, to mieszkał również na terenie Wielkopolski. Był nie tylko ważnym członkiem Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu, ale również członkiem tutejszego zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Do najbardziej znanych dzieł Gorstkina-Wywiórskiego należą „Pejzaż morski”, „Wybrzeże morskie z wrakiem łodzi”, „Skalisty brzeg morza”, „Dwór w Prochach” i „Pejzaż z wierzbą”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto