MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WYSTAWY - Odkrycia znad Nilu

Anna Plenzler
W ubiegłym roku świat obiegła wiadomość o odkryciu w Delcie Nilu najstarszych egipskich złotych figur. Dokonali tego poznańscy archeolodzy prowadzący badania pod kierunkiem dr.

W ubiegłym roku świat obiegła wiadomość o odkryciu w Delcie Nilu najstarszych egipskich złotych figur. Dokonali tego poznańscy archeolodzy prowadzący badania pod kierunkiem dr. Marka Chłodnickiego na stanowisku Tell el-Farcha. Z kolei w Starej Dongoli w Sudanie przed czterdziestu laty pojawił się profesor Lech Krzyżaniak.

W Sudanie poznańscy archeolodzy są do dziś. O obu nurtach tych badań opowiadają dwie wystawy, które od wczoraj można oglądać w poznańskim Muzeum Archeologicznym.
Obie ekspozycje przygotowane zostały w ramach Międzynarodowego Sympozjum „Prahistoria północno-wschodniej Afryki – nowe idee i odkrycia”, które potrwa do jutra w poznańskim muzeum. Uczestniczy w nim około 100 naukowców z Europy, Ameryki Północnej i Afryki, którzy wysłuchają referatów archeologów, antropologów, archeozoologów, geomorfologów i klimatologów prowadzących badania na terenie Egiptu, Sudanu, Libii, Kenii, Tanzani i Czadu.
Ekspozycja „Kość i złoto. Początki sztuki egipskiej” ukazuje najciekawsze odkrycia ostatnich dwóch sezonów w Tell el-Farcha widziane obiektywem fotografa ekspedycji Roberta Słabońskiego. To jedyny sposób, by szerokiej publiczności pokazać najważniejsze odkryte przedmioty, których nie można sprowadzić do Polski. Odnalezione przez poznańskich i krakowskich archeologów z Polskiej Ekspedycji Archeologicznej do Wschodniej Delty Nilu, budowle i zabytki w większości nie mają żadnych analogii we wczesnej architekturze i sztuce egipskiej. Badania te w zupełnie nowym świetle stawiają początki powstawania państwa faraonów.
Druga wystawa „Od Kadero do czwartej katarakty Nilu” ukazuje historię poznańskich badań archeologicznych w Sudanie – od stanowiska neolitycznego w Kadero, gdzie pracę podjął w 1972 roku prof. Lech Krzyżaniak, po prowadzone obecnie na czwartej katarakcie Nilu. To na nią trafiły zabytki, które ma w swoich zbiorach Muzeum Archeologiczne, a które nie są pokazywane na stałej ekspozycji „Archeologia Sudanu”, jak i te, które do Poznania przyjechały tylko do konserwacji. Są wśród nich zabytki z Kadero, z chrześcijańskich twierdz nad Nilem, a także Order Dwóch Nilów nadany prof. Lechowi Krzyżaniakowi za ratowanie najstarszego dziedzictwa kulturowego Sudanu. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto