MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu o znaleziskach monetarnych na ziemiach polskich w czasach wpływów rzymskich

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
„O znaleziskach monetarnych na ziemiach polskich w czasach wpływów rzymskich" - wykład w Zamku Królewskim, w Sandomierzu
„O znaleziskach monetarnych na ziemiach polskich w czasach wpływów rzymskich" - wykład w Zamku Królewskim, w Sandomierzu K. Tajs
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wykład zatytułowany: „O znaleziskach monetarnych na ziemiach polskich w czasach wpływów rzymskich", który wygłosi dr hab. Jarosław Bodzek, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie to już ostatni z cyklu wykładów towarzyszących wystawie czasowej „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym do 19 maja.

Wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Dr hab. Jarosław Bodzek, prof. UJ jest archeologiem klasycznym, pracownikiem Zakładu Archeologii Klasycznej, a także pełni funkcję wicedyrektora ds. studenckich Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Po wykładzie muzeum zamkowe zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi dr Wojciech Rajpold – autor koncepcji wystawy i jej kurator.

Wydarzenie odbędzie się 17 maja 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Głównym założeniem tej wystawy jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego. Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto