Włoszki pokonane

Jacek Pałuba
Polska pokonała w chińskiej miejscowości Ningbo Włochy 3: 0 (25:21, 25:18, 25:19), w ostatnim meczu finałowego turnieju siatkarek World Grand Prix. Było to pierwsze i jedyne zwycięstwo polskich siatkarek w tej imprezie.

Polki wystąpiły po raz pierwszy w turnieju finałowym Grand Prix. W latach poprzednich swoje występy kończyły na fazie grupowej. W rozgrywanym od ostatniej środy turnieju w chińskim Ningbo przegrały po 0: 3 z Brazylią, Rosją i Holandią oraz 2: 3 z Chinami.

Ostatnie mecze Polska – Włochy są nazywane spotkaniami z podtekstami. W 2006 roku z posadą trenera drużyny Italii pożegnał się Marco Bonitta. Kilka miesięcy później wygrał on konkurs Polskiego Związku Piłki Siatkowej na stanowisko szkoleniowca dwukrotnych mistrzyń Europy. Katarzyna Skowrońska-Dolata, która na co dzień występuje w Serie A, kilka razy podkreślała, że mecze z Włoszkami wywołują u niej i jej koleżanek dodatkowe ambicje i możliwości. Wczoraj zawodniczka Asystelu Novara najlepiej punktowała w całym spotkaniu. W fazie grupowej rozegrała m.in. doskonały mecz w Hongkongu przeciwko Włoszkom.
Poza początkiem pierwszego seta, kiedy Włoszki prowadziły 12: 7, w pozostałych fragmentach spotkania polski zespół kontrolował przebieg wydarzeń na parkiecie. W pierwszej partii Polska szybko odrobiła straty i na drugą przerwę techniczną schodziła prowadząc 16: 14. Drugi set był wyrównany do pierwszej przerwy technicznej, potem Polki prowadziły m.in. 11: 9, 16: 11 i 22: 16. W trzeciej partii było już 20: 13. Chwilowe rozluźnienie polskiego zespołu pozwoliło rywalkom jedynie zmniejszyć straty.