Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia od kuchni

Redakcja
Potrafisz wymienić 12 świątecznych potraw? Znasz wszystkie zwyczaje związane z uroczystą wieczerzą? Sprawdź, co powinieneś więdzieć, zanim zasiądziesz do wigilijnego stołu.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się, kiedy na niebie zamigocze pierwsza gwiazdka. To symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która przed dwoma tysiącami lat poprowadziła Trzech Króli do miejsca narodzin Jezusa. Najstarszy członek rodziny czyta fragment Ewangelii św. Łukasza lub Mateusza, opisujący przyjście na świat Syna Bożego. Potem przychodzi czas na dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń.

Wszyscy siadają do stołu, przykrytego białym obrusem. Pod nim kładzie się siano, zaś nad stołem wisi jemioła, mająca przynieść dobrobyt. – Według ludowego porzekadła, "kto nie ma jemioły, ten cały rok goły" – tłumaczy w rozmowie z MM Warszawa Jadwiga Meller, uczestniczka Festiwalu Stołów Wigilijnych.

http://gfx.mmka.pl/newsph/271055/254836.3.jpg

Zgodnie z tradycją przygotowuje się dodatkowe nakrycie dla samotnego gościa spoza rodziny. Warto zadbać o to, żeby to miejsce nie było puste.

Na stole powinno się znaleźć dwanaście postnych potraw. – Niektórzy odchodzą od tego zwyczaju i nie zachowują postu, tak jakby brali przykład z bohaterów filmu "Miś", którzy w Wigilię jedli golonkę – żartuje Krzysztof Sutkowski, szef kuchni Domu Polonii w Pułtusku.

Wprawdzie od 2003 r. przepisy kościelne nie nakazują zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ale  większość rodzin przestrzega tradycji.

http://gfx.mmka.pl/newsph/271055/254837.3.jpg

Zestaw 12 potraw jest różny, ale najczęściej na stołach pojawiają się: zupa grzybowa z łazankami, barszcz czerwony z uszkami, smażony karp albo karp w galarecie, śledzie, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, kapusta z grochem, kasza z suszonymi śliwkami, kotleciki ryżowe z sosem grzybowym, a do popicia kompot z suszonych owoców.

Spróbowanie każdej z 12 potraw ma zapewnić pomyślność przez cały kolejny rok. Według innego przesądu szczęście i dostatek może przynieść także "rybi talizman", czyli łuska karpia umieszczona w portfelu.

Kiedy wszyscy się najedzą, a dzieci niecierpliwie spoglądają na otoczoną prezentami choinkę, wiele rodzin śpiewa kolędy. Daje się także opłatek zwierzętom. Podobno dzięki temu przemówią o północy ludzkim głosem.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto