Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień mogła służyć jako tajna skrytka w czasie wojny

Marcin Pomianowski
Marcin Pomianowski
Wieżę zbudowano w 1893 roku, ze stacją pomp i zbiorczą studnią
Wieżę zbudowano w 1893 roku, ze stacją pomp i zbiorczą studnią Archiwum
Wieża ciśnień mogła być doskonałym miejscem do ukrycia skarbów zrabowanych w czasie II wojny. W tajnych pomieszczeniach pod wieżą naziści mogli ukryć zrabowane w czasie wojny dzieła sztuki. Są dokumenty wskazujące, że tak właśnie było. Potwierdzają to również pierwsze badania georadarem.

Wstępne badania wskazują, że pod wroniecką wieżą ciśnień może znajdować się podziemny siódmy poziom.
– Na razie użyliśmy niezbyt dokładnego georadaru, ten jednak wykazał, że pod wieżą jest wolna przestrzeń. – mówi współwłaściciel wieży ciśnień. – Żadne plany, którymi dysponujemy nie wskazują, że coś pod wieżą może być, natomiast natrafiliśmy na dokumenty, które mogą wskazywać, że pod budynkiem może jednak być ukryty poziom – dodaje.

Właściciele wieży natrafili na pamiętniki Wolfganga von Treskowa, nazistowskiego oficera, który podczas wojny zajmował się wywożeniem i ukrywaniem zrabowanych dzieł sztuki.

Historia von Treskowa - czytaj tutaj

Wiemy, że von Treskow był blisko spokrewniony z Bohdanem Giseviusem, człowiekiem, który zaprojektował i wybudował wroniecką wieżę. Wiemy też, że jeden z konwojów z dziełami sztuki przez Wronki przejeżdżał, by wkrótce zostać zniszczonym w tajemniczych okolicznościach. Konwój stacjonował przez jedną noc właśnie we Wronkach na terenie w okolicach wieży ciśnień. Czy zatem można połączyć te fakty i domniemywać, że we Wronkach jest ukryty skarb III Rzeszy?
– Nie chcę zapeszać, ale gdyby tak było, to mielibyśmy do czynienia ze znaleziskiem na skalę światową – mówi współwłaściciel wieży.

Na szczegółowe badania będzie trzeba jeszcze poczekać ponieważ wieża jest zabytkiem i bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków żadnych działań ingerujących w budynek nie można przeprowadzić. Na razie właściciele wieży wystąpili z wnioskiem o zezwolenie na badania do urzędników i na razie ograniczają się do badań, które nie naruszają konstrukcji zabytku.

– W poniedziałek, pierwszego kwietnia będziemy wiedzieli znacznie więcej, ponieważ wtedy sprowadzimy specjalistyczny sprzęt. Będzie to ultraczuły georadar. Będziemy mogli ze stuprocentową pewnością stwierdzić czy pod wieżą jest ukryty siódmy poziom – mówi drugi z właścicieli wieży.
O wynikach poniedziałkowych badań będziemy informować szczegółowo w następnym numerze Dnia Szamotulskiego oraz na www.wronki.naszemiasto.pl

Historia von Treskowa - czytaj tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieża ciśnień mogła służyć jako tajna skrytka w czasie wojny - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto