MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WIELKOPOLSKA - Najważniejsze wydarzenia roku 2009

Redakcja

STYCZEŃ

1 stycznia
„Dwunastka” spłonęła od petardy

Gorszego początku roku jeszcze w Pile nie było: w sylwestrową noc spłonęła Szkoła Podstawowa nr 12 na Podlasiu. Szkoła zapaliła się od petardy, która wpadła do drewnianej zegarowej wieżyczki. Akcja gaśnicza trwała prawie 13 godzin. Z pożarem walczyło 60 strażaków. Doszczętnie spłonęła połowa budynku, w której mieściła się większość klas, biblioteka, świetlica, pracownia komputerowa oraz językowa. Drugą udało się uratować. Straty oszacowano na 8,5 mln złotych. Szkołę odbudowano w kilka miesięcy: zajęcia wznowiono w niej 1 września. W sierpniu sprawca pożaru, 19-letni Wojciech W., został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat.

1 stycznia
Zdecydowali o powiększeniu strefy

Leszczyńscy radni zdecydowali się na powiększenie miejskiej strefy płatnego parkowania i podzielenia jej dodatkowo na dwie podstrefy.
Decyzja zapadła, choć nie bez dyskusji. Opozycyjni radni zarzucili włodarzom, że zmiany mają wyłącznie podłoże ekonomiczne, a wpływy do miejskiej kasy mają łatać dziurę budżetową. Niemniej jednak projekt uchwały przeszedł większością głosów. Nowe parkometry miały stanąć w kwietniu, ale pojawiły się na ulicach dopiero w lipcu.
Strefę poszerzono o kilkanaście ulic. Ceny w centrum (podstrefie A) wzrosły. W pod-strefie B jest taniej. Miało to wymusić większą rotację pojazdów i rozwiązać parkingowy problem miasta.

2 stycznia
Paulinka wróciła do domu

Po ponadpółrocznej walce Renata Kozłowska ze wsi Biskupie (gm. Ślesin) odzyskała 11-letnią córkę. Paulina pod koniec czerwca trafiła do rodzinnego pogotowia opiekuńczego w Starym Mieście. Powodem odseparowania dziewczynki od rodziny były podejrzenia dotyczące molestowania dziecka przez brata matki. Mężczyzna od początku nie przyznawał się do winy.
Po trwającym kilka miesięcy śledztwie, w listopadzie Prokuratura Rejonowa w Koninie umorzyła sprawę. Zdaniem śledczych nie było dostatecznych dowodów, które wskazywałyby na popełnienie przestępstwa przez wujka 11-latki. Po ustanowieniu przez sąd kuratora, Paulinka w końcu wróciła do rodziny.

4 stycznia
Bankructwa, zwolnienia, zamknięcia

Początek 2009 roku przyniósł masowe zwolnienia w konińskich zakładach. Upadł Polmos, bankructwo ogłosił Konwart, w hucie aluminium zamknięto wydział elektrolizy. Tym samym zakończyła się produkcja aluminium w Polsce, pozostały jedynie zakłady przetwórcze. Zwolnienia dotknęły też pracowników Roltransu oraz wielu mniejszych firm. W regionie w krótkim czasie przybyło ponad tysiąc bezrobotnych. Po upadłych zakładach pozostało mienie, gmach Konwartu udało się sprzedać syndykowi, jednak uzyskane pieniądze nie starczyły na wypłatę wszystkich zaległości, w tym zaległych pensji pracowników. Teren po Polmosie wciąż czeka na nowego właściciela.

5 stycznia
Początek budowy I i III trybuny na stadionie Lecha

Spółka „EURO Poznań 2012” przekazała plac budowy trybun numer I i III.
Wykonawca przystąpił do organizacji pracy, czyli montażu ogrodzenia i budowy zaplecza socjalnego dla pracowników.
W połowie stycznia zakończyły się badania geologiczno-inżynieryjne i rozpoczęto przygotowania do rozpoczęcia robót zasadniczych.
20 stycznia wojewoda wielkopolski Piotr Florek, złożył na ręce prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego oraz prezesa spółki Ryszarda Dembińskiego, pozwolenie na budowę Stadionu Miejskiego w zakresie I i III trybuny wraz z zadaszeniem.
Prace budowlane rozpoczęły się 28 stycznia. Dwie trybuny wznoszone są w tym samym czasie, a zatem na Stadionie Miejskim są dwa place budowy jednocześnie. Przy rozbudowie pracuje około 250 osób.
W czerwcu 2010 roku zobaczymy w Poznaniu nowoczesny, estetyczny i profesjonalnie wyposażony obiekt sportowy, który zapewni komfort i bezpieczeństwo kibicom piłkarskim z całej Europy.

9 stycznia
„Srebrna Piłka” dla Murawskiego

Na Wielkim Balu Piłkarza w poznańskim hotelu Andersia przedstawiliśmy wyniki plebiscytu na najlepszego piłkarza i trenera w Wielkopolsce. „Srebrną Piłkę” Czytelnicy „Polski Głosu Wielkopolskiego” przyznali Rafałowi Murawskiemu, a Franciszek Smuda otrzymał miano najlepszego szkoleniowca. Te wyróżnienia to efekt bardzo dobrej gry Lecha Poznań w lidze i awans do 1/16 Pucharu UEFA. Najlepszym piłkarzem pierwszej ligi został Łukasz Cichos z Tura Turek, Tomasz Mikołajczak z Nielby Wągrowiec uznany został najlepszym piłkarzem drugiej ligi (po kilku miesiącach przeszedł do Lecha), a Łukasz Lebioda z Unii Swarzędz trzeciej ligi. Kilka dni wcześniej podczas Gali Mistrzów „Przeglądu Sportowego” Lech został ogłoszony Drużyną Roku 2008 roku w Polsce.

10 stycznia
Ogromny karambol na drodze wylotowej z Poznania

Chaos na ulicy Głogowskiej. Na drodze wylotowej z Poznania w kierunku Wrocławia doszło wczesnym rankiem do ogromnego karambolu. Na drodze krajowej nr 5 zderzyło się 41 samochodów. Auta wpadały na siebie jeden za drugim. Mimo iż karambol wyglądał groźnie, żaden z kierowców nie doznał poważnych obrażeń. Przyczyną była zła pogoda i nieuwaga kierowców. Mrozy sprawiły, że nawierzchnia była oblodzona, a kierowcy nie dostosowali prędkości do panujących warunków. Oszacowanie strat zajęło kilka godzin. Gdy na miejscu zdarzenia pracowali funkcjonariusze oraz inne służby, policja podstawiła specjalne autobusy, w których kierowcy mogli się ogrzać.

10 stycznia
Fryzjer najlepiej poinformowany

Jest nim Szymon Mysłakowski, który gra główną rolę w farsie „Szalone nożyczki”. Autor założył, że reżyser powinien wpisać fabułę sztuki w lokalny pejzaż. W Kaliszu udało się to znakomicie, ponieważ wielkość miasta pozwala na to, że wszyscy wszystkich znają. „Szalone nożyczki” odniosły wielki sukces. Oczekiwania mieszkańców wobec teatru zostały spełnione i na odwrót – teatr zbliżył się do widza. Kaliszanie poczuli się wyraźnie dowartościowani i niektórzy umawiają się wręcz na spotkania towarzyskie w teatrze. Właśnie na „Szalonych nożyczkach”, by przeforsować swoje zakończenie sztuki. Choć od premiery minął prawie rok, znajomość z panią kasjerką teatralną należy do najbardziej mile widzianych. Na dodatek sukces komercyjny idzie w parze z artystycznym.

14 stycznia
Spadkobiercy Czartoryskich chcą zwrotu Gołuchowa

Sąd Okręgowy w Kaliszu ujawnił, że spadkobiercy dawnych właścicieli domagają się zwrotu gołuchowskiego zamku i otaczającego go 160-hektarowego parku przejętego przez państwo po II wojnie światowej. Do sądu trafił pozew w tej sprawie. W liczącym dziesiątki stron dokumencie jest mowa o zwrocie całego zespołu pałacowo-parkowego.

14 stycznia
Uratowali tonące dziecko

Kolanin Edmund Szypura wraz z policjantem Mirosławem Michalakiem uratowali tonącą w lodowatych nurtach Warty 9-letnią Natalkę Wałowską. Pod dziewczynką załamał się lód, gdy poszła obejrzeć łabędzie. Wielką przytomnością umysłu wykazała się też żona pana Edmunda – Bożena, która zadzwoniła na policję. Ratunek przyszedł w samą porę. Za pomocą kija i szalika obu mężczyznom udało się wyciągnąć dziecko z rzeki. Dłuższy pobyt w lodowatej wodzie mógłby skończyć się dla Natalki tragicznie. Za swój bohaterski czyn obaj panowie zostali odznaczeni przez prezydenta RP medalem „Za ofiarność i odwagę”, a policjant „Kryształową Gwiazdą”.

15 stycznia
W Kaliszu padła jedna z najwyższych wygranych w Lotto

Trzecia co do wysokości wygrana w historii Lotto padła 15 stycznia w kolekturze przy ulicy Dobrzeckiej 56 w Kaliszu. Szczęśliwiec zainwestował dziesięć złotych i pomnożył swój majątek do okrągłych 17 milionów złotych. Zwycięskie liczby: 10, 11, 15, 24, 28, 37. Wytypowała je maszyna systemem „chybił – trafił”. Informacja ta zelektryzowała mieszkańców miasta. Natychmiast pojawiły się spekulacje, kim jest zwycięzca? Zaczęto też podliczać na co mógłby pozwolić sobie właściciel wygranej. A mogłoby to być na przykład sto luksusowych aut, pięćdziesiąt mieszkań, czy kilka nawet okazałych apartamentów na słynnym Manhattanie.
– To był normalny dzień. Mimo kumulacji nie było kolejek, jakie mieliśmy jeszcze kilka lat temu – mówiła nam Anna Jopek, właścicielka kolektury, w której sprzedano zwycięsku kupon. – Na pewno mam satysfakcję, że to właśnie u mnie ktoś trafił szóstkę.
O tym, że to w Kaliszu padła bajeczna wygrana informowały później banery reklamowe Totalizatora Sportowego.

16 stycznia
Lech zajął w Arenie tylko piąte miejsce

W poznańskiej Arenie odbył się kolejny turniej piłkarski Remes Cup Extra. Impreza jak zwykle cieszyła się wielkim zainteresowaniem kibiców. Pierwsze miejsce niespodziewanie wywalczyła Arka Gdynia, która w finale pokonała Jagiellonię Białystok 4:1. Trzecie miejsce przypadło Warcie Poznań po wygranej z Koroną Kielce 3:2. Przykrą niespodziankę swym fanom sprawili piłkarze Kolejorza, którzy w pojedynku tylko o piąte miejsce pokonali drużynę Gwiazd 8:5. Oczekiwania były znacznie większe.
Lechitom nie pomogła dobra gra Sławomira Peszki, który tydzień wcześniej w płockim kościele św. Jadwigi powiedział sakramentalne tak Annie Wiktorowskiej.

18 stycznia
Sukcesy mają też działacze i trenerzy

Wielkopolski sport to nie tylko osiągnięcia i sukcesy sportowców. To także ciężka, często niezauważalna praca trenerów i działaczy. Wielu z nich jednak docenianych jest na arenie krajowej. Józef Bejnarowicz wybrany został na zjeździe w Warszawie prezesem Polskiego Związku Kajakowego, pokonując dotychczasowego prezesa Ryszarda Serugę. Natomiast Polski Związek Piłki Siatkowej powierzył funkcję trenera reprezentacji kobiet Jerzemu Matlakowi, szkoleniowcowi Farmutilu Piła. Kontrkandydatem Matlaka był Alojzy Świderek, ale przeważyło doświadczenie pilskiego trenera. Po kilku miesiącach polskie siatkarki wywalczyły brązowy medal mistrzostw Europy.

19 stycznia
Lech Kaczyński w regionie

Prezydent RP Lech Kaczyński na pięć godzin odwiedził południową Wielkopolskę. Gościł w Krotoszynie i Ostrowie. Okazją do przyjazdu głowy państwa była 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Gość przyznał, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii, o którym wiedzę trzeba upowszechniać, zwłaszcza wśród mieszkańców innych regionów. W czasie debaty na temat Powstania Wielkopolskiego i Republiki Ostrowskiej wzbudził podziw słuchaczy wiedzą na temat historii miasta i regionu.
– Wielkopolanie raczej mają wiedzę o powstaniu, ale więcej o nim wiedzieć powinni mieszkańcy Mazowsza, Małopolski czy Śląska. Trzeba włożyć wiele wysiłku w edukację historyczną Polaków – mówił Lech Kaczyński.

20 stycznia
Zielone światło dla stadionu w Poznaniu

Po kilku latach starań i negocjacji wojewoda Piotr Florek podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę nowego stadionu przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu.
Ten dokument objął postawienie dwóch trybun (pierwszej i trzeciej), zadaszenie całości, adaptację już istniejących trybun, a także budowę przyległych inwestycji, jak na przykład parkingu czy boisk treningowych.
To była ostatnia decyzja administracyjna wojewody w sprawie stadionu, na którym zostaną rozegrane mecze Euro 2012. Dzięki temu już w lutym rozpoczęły się wykopy wielkich dziur pod fundamenty nowych trybun.

20 Stycznia
Dwie dziewczyny zginęły na torach

Tragedia rozegrała się 20 stycznia po godzinie 17. Dwie 19-latki, uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie, trzymając się za ręce, weszły na tory wprost pod nadjeżdżający pociąg relacji Poznań – Wałbrzych. Katarzyna i Joanna zginęły na miejscu. W plecakach, które zostawiły na nasypie kolejowym, policja nie znalazła listu pożegnalnego ani żadnej innej wskazówki, która pomogłaby rozwikłać tę sprawę. U obu dziewczyn wykryto natomiast obecność alkoholu, zaś u jednej także obecność środków psychoaktywnych.
Prokuratura zakończyła śledztwo ustaleniem, że dziewczyny popełniły samobójstwo. Śledczy tłumaczyli, że wynika to z pozostawionych zapisów oraz SMS-ów.

21 stycznia
Unia dofinansuje przebudowę ulicy

Miastu udało się pozyskać maksymalne dofinansowanie wynoszące 3 mln zł na przebudowę ulicy Bułgarskiej w Poznaniu na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łubieńską do skrzyżowania z ulicą Marcelińską włącznie ze skrzyżowaniami. Pieniądze pozyskano z ogłoszonego przez rząd Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008–2011. Programem zarządza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. O przyznanie dotacji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na realizację projektu Zarząd Dróg Miejskich wystąpił w listopadzie ubiegłego roku. Przebudowa ulicy Bułgarskiej, przy której znajduje się stadion, to jedno z kluczowych zadań Zarządu Dróg Miejskich w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

25 stycznia
Marszałek Woźniak chce do Brukseli

Jako pierwsi ogłosiliśmy, że Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, zamierza ubiegać się o mandat europosła.
To była kolejna próba dostania się działacza PO do wielkiej polityki. W 2007 r. był typowany na ministra rozwoju regionalnego.
Deklaracja Woźniaka o chęci startu do PE zelektryzowała jego partyjnych kolegów. Miał dostać nawet drugie miejsce na liście.
Szybko jednak okazuje się, że i tym razem Woźniak zostanie w Poznaniu. To efekt działań W. Dzikowskiego, szefa PO w Wielkopolsce. Dzikowski nie ukrywa nawet, iż zabiegał, by Woźniak nie znalazł się na liście, bo żal byłoby pozbywać się dobrego marszałka.

27 stycznia
Kryzys dociera do Wielkopolski

Tego dnia pikietowali pracownicy Odlewni Żeliwa w Śremie, protestując przeciwko zwolnieniom grupowym, które objęły 350 osób.
Zwolnienia w Śremie rozpoczęły czarną serię. W Wielkopolsce tylko w pierwszym miesiącu roku straciło pracę około 3000 osób. Już w lutym ostrowski Wagon zapowiedział zwolnienie 400 osób. Philips Lighting w Pile nie przedłużył umów 200 pracownikom, zatrudnienie pracowników tymczasowych ograniczył także Volkswagen.
W kolejnych miesiącach nie było lepiej. Niemiecki właściciel zlikwidował też szwalnię w Zbąszyniu. Pracę straciło 300 osób. W poważne kłopoty popadło poznańskie ZNTK oraz zakłady Cegielskiego.
W tych ostatnich do zwolnień grupowych doszło pod koniec roku. Pracę straciło ponad 500 osób.

30 stycznia
Aneta Konieczna najpopularniejsza w Wielkopolsce

W 51. plebiscycie „Polski Głosu Wielkopolskiego” na najlepszego sportowca i trenera w Wielkopolsce triumfowała Aneta Konieczna, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Pekinie. Kajakarka Posnanii, jako jedyna z naszego regionu, powróciła z medalem ze stolicy Chin, zdobywając ten krążek w K-2 na 500 metrów wspólnie z Beatą Mikołajczyk z UKS Kopernik Bydgoszcz. Najlepszym trenerem nasi Czytelnicy uznali oczywiście Aleksandra Wojciechowskiego z AZS AWF Poznań, opiekuna wioślarskiej złotej czwórki podwójnej. Poznański szkoleniowiec podczas Gali Mistrzów „Przeglądu Sportowego” w Warszawie został też Trenerem Roku 2008 roku w kraju.

31 stycznia
Podwójne zabójstwo w Machcinie

Tego dnia w pałacyku w Machcinie padły trzy strzały. Jan Szymaniak zabił Karolinę – swoją byłą szwagierkę – oraz jej partnera. Uciekł z miejsca zbrodni i ukrywał się przez tydzień.
Poszukiwania Szymaniaka śledziła cała Polska. Ostatecznie osaczono go w budynku na posesji swego brata w Nowym Szczepankowie. Mężczyzna strzelił sobie w głowę. Zmarł kilka dni później w poznańskim szpitalu. Przy okazji tragedii wyszło na jaw, że rodzina jego byłej żony żyła w strachu. Do sądu w Kościanie wpływały prośby o przydzielenie ochrony. Szymaniak był bowiem skazany na więzienie za gwałt, jednak wypuszczono go z aresztu.

LUTY

„NIE” zatruło się paprykarzem z Piły

60. urodziny Henryka Stokłosy stały się nie tylko wydarzeniem rodzinnym, ale także medialnym. Tygodnik „NIE” opublikował rzekomo wiarygodną relację z tej imprezy, na której mieli się bawić m.in. były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski oraz pilscy samorządowcy: starosta Tomasz Bugajski, przewodniczący rady powiatu Mirosław Mantaj oraz szef klubu PiS w powiecie Jacek Ciechanowski. Samorządowcy i minister zaprzeczyli prasowym doniesieniom. Całkowicie kłamliwy artykuł „Ćwiąkalski zatruł się kiełbasą” okazał się największym medialnym skandalem 2009 roku. Przed sądem w Pile toczy się proces, który redakcja „NIE” wytoczyła jego autorowi, Waldemarowi T.P.

Zjedli dziczyznę z włośniem

Prawie 40 osób z terenu trzech województw zostało hospitalizowanych z podejrzeniem włośnicy, po zjedzeniu mięsa z dzika upolowanego przez myśliwego w Skórce (pow. złotowski). Powiatowy Inspektorat Weterynarii wydał decyzję o wstrzymaniu produkcji w Zakładzie Mięsnym w Gromadnie w powiecie pilskim. Na zakład padło podejrzenie, że przerabiano w nim dziczyznę zarażoną włośniem. Śledztwo w tej sprawie prowadziła złotowska prokuratura. Zakończyło się postawieniem zarzutów dwóm osobom. Jedną z nich jest weterynarz, który miał badać zarażone mięso w stacji wytrawiania w Krajence. Druga osoba odpowie za wprowadzenie zakażonego mięsa do obrotu.

1 lutego
Zmarł Henryk Helak

W wieku 82 lat zmarł Henryk Helak, nestor polskiego jeździectwa, w całym zawodowym życiu związany z Iwnem. Największą Jego pasją była organizacja imprez jeździeckich. Najważniejsze z nich to rozgrywane od 1971 roku zawody o „Błękitną Wstęgę Wielkopolski” oraz odbywające się od 1994 roku zawody na terenach MTP.

2 lutego
Ikona Lecha zatrzymana przez policję

Kapitan Lecha Poznań Piotr Reiss zatrzymany pod zarzutem korupcji. Według wrocławskiej prokuratury za pieniądze ustawiał wyniki niektórych meczów Kolejarza. Śledczy ogłosili, że piłkarz częściowo przyznał się do zarzutów. Reiss początkowo nabiera wody w usta. Potem tłumaczy, że nigdy nie działał na szkodę klubu i nie sprzedawał meczów. Wielu kibiców było w szoku, inni zwracają uwagę, że korupcyjna afera w polskiej piłce musiała dotrzeć także do poznańskiego klubu. Władze Lecha zawiesiły Reissa, dla którego oznacza to koniec kariery w Lechu. Piłkarz przeniósł się więc do rywala zza miedzy, czyli do Warty, w której jest jedną z najważniejszych postaci.

3 lutego
Proces za ostrzał Nanghar Khel

Rozpoczął się proces siedmiu żołnierzy z Bielska-Białej, którzy mają być odpowiedzialni za masakrę w afgańskim Nangar Khel. Oskarżyła ich prokuratura wojskowa z Poznania. Zarzuciła im między innymi popełnienie zbrodni wojennej. Według śledczych żołnierze celowo ostrzelali cywilną wioskę.
Wskutek akcji, poprzedzonej rzekomo rozkazem dowódcy, zginęły kobiety i dzieci. Żołnierze tłumaczyli, że ścigali talibów, a ofiary w ludności cywilnej to wypadek. Zawinić miał także sprzęt, który używali w Afganistanie, a konkretnie niesprawne moździerze.
Obecnie proces nadal trwa i niezależnie od jego finału, to bezprecedensowa sprawa. We współczesnej Polsce nie zdarzyło się jeszcze, aby żołnierze odpowiadali za zbrodnię popełnioną na wojnie.

3 lutego
Platforma Obywatelska w rozsypce

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Olejniczak został wykluczony z leszczyńskiego klubu radnych PO. Szalę przeważyło jego zachowanie na sesji trzeciego lutego. Głosował wtedy przeciw przyznaniu odznaczenia „Honorowy dla Miasta Leszna” swojemu klubowemu koledze.
Było to także preludium do rozłamu klubu. Za Olejniczakiem swoje partyjne legitymacje złożyło wielu działaczy. Był to koniec leszczyńskiej Platformy i początek budowania nowych struktur, na czele których już we wrześniu stanął radny Łukasz Borowiak.
Dawni działacze PO, by nie spaść na polityczny margines, założyli natomiast Leszczyńskie Stowarzyszenie Upiększania Miasta.

4 lutego
Biblioteka będzie miała nowy gmach

Biblioteka Raczyńskich otrzymała 42 miliony złotych dofinansowania z funduszy unijnych na rozbudowę. Dzięki temu najstarsza z istniejących bibliotek publicznych w Polsce będzie miała godziwe warunki funkcjonowania. Przede wszystkim jednak cenne zbiory książnicy pozostaną niezagrożone. O 720 milionów złotych ubiegało się 120 projektów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło dofinansować 28 wniosków.
Inwestycja ma kosztować ponad 100 milionów złotych. Poznań wesprze przedsięwzięcie kwotą 64 milionów złotych. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Jej zakończenie przewidywane jest na 2011 rok.

6 lutego
Wałęsa w Koninie w rocznicę Okrągłego Stołu

Lech Wałęsa przyjechał do Konina w dwudziestą rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Były prezydent RP w auli konińskiego wydziału zamiejscowego Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (obecnie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej), odsłonił tablicę swojego imienia. W uroczystości wzięły udział setki zaproszonych gości i mieszkańców Konina. Ci ostatni uczestniczyli również w otwartym spotkaniu w GDK „Oskard”. Lech Wałęsa poza przypomnieniem historii Okrągłego Stołu w auli WSHE mówił też o wkładzie Polski w zjednoczenie Europy oraz o swojej politycznej przyszłości. Nie wykluczył udziału w wyborach prezydenckich.

8 lutego
Rozmowa wśród gwiazd

Raz na dziesięć lat w Poznaniu występuje Krystian Zimerman. Jak na fakt, że w naszym pięknym ratuszu brał ślub, to nie za często. Tym razem wspólnie z Kają Danczowską, Agatą Szymczewską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim oddali hołd Grażynie Bacewicz. To była piękna „rozmowa” gwiazd.

11 lutego
Szpital, trojaczki, encyklopedia

11 lutego – Gnieźnieński szpital z okazji Światowego Dnia Chorych dostał nowoczesne wyposażenie oddziału kardiologicznego. Składający się z urządzeń system nowoczesnego kardiomonitoringu za 250 tys. zł kupiło miasto Gniezno.
18 lutego – w gminie Łubowo przyszły na świat trojaczki: Gabriel, Kornel i Krystian. Wraz z rodzicami Katarzyną i Bartoszem Bruch oraz starszym bratem mieszkają w Woźnikach.
Do prokuratury trafiła sprawa Towarzystwa Miłośników Gniezna, które dostawało dotacje na opracowanie „Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej” od samorządów miasta i powiatu. Nieprawidłowości w rozliczeniach dotyczyły ponad 18 tys. zł. Afera spowodowała, że zarząd TMG postanowił przełożyć wręczanie corocznych nagród „Gnieźnianina Roku”. Ostatecznie prokuratura w Środzie Wielkopolskiej, do której trafiły akta, sprawę warunkowo umorzyła.

12 lutego
Sponsorzy starosty ujawnieni

Ujawniamy, że firmy wygrywające przetargi organizowane przez poznańskie Starostwo Powiatowe dają pieniądze na bale urzędników. Piszemy też, że razem z politykami bawią się policjanci i prokuratorzy. A czas umila alkohol, tancerki samby i wspólne tańce w sali sesyjnej starostwa. Docieramy do listy firm, które regularnie przekazują pieniądze na ten cel. Ich przedstawiciele początkowo zaprzeczają. Z kolei starostwo odmawia udzielenia odpowiedzi na nasze pytania. Grabkowski mięknie, gdy otrzymuje nasze kolejne pytania. Tym razem z informacją, że kolejna odmowa zostanie zaskarżona do sądu administracyjnego. Niebawem dostajemy odpowiedzi na zadane pytania.

12 lutego
Likwidacja kaliskiej izby wytrzeźwień i Medyka

Radni zdecydowali o likwidacji kaliskiej izby wytrzeźwień i Szkoły Policealnej nr 7 w Kaliszu zwanej popularnie „Medykiem”. Za likwidacją obu placówek przemawiały względy ekonomiczne. Utrzymanie Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ramach którego działała izba wytrzeźwień kosztowało budżet Kalisza około miliona złotych rocznie. Zadania izby wytrzeźwień przejęła kaliska policja. Miasto wyliczyło, że dzięki likwidacji „wytrzeźwiałki” zaoszczędzi około 400 tys. zł. Również w przypadku „Medyka” górę wzięła ekonomia. W szkole uczyło się coraz mniej uczniów, a dotacja z Ministerstwa Edukacji nie wystarczała na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem placówki.

13 lutego
Prokurator w Betlejemce

Po naszym artykule prokuratura w Grodzisku Wlkp. wszczęła śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Domu Matki i Dziecka „Betlejemka” w Rostarzewie. Kilka kobiet, które zostały wyrzucone lub same uciekły z „Betlejemki”, odważyło się opowiedzieć o praktykach, które miał stosować prowadzący dom Wojciech Michnikowski. Mówiły o biciu dzieci, psychicznym maltretowaniu, odbieraniu pieniędzy starszym osobom.
Prokuratura w Grodzisku umorzyła śledztwo w tej sprawie, jednak po odwołaniach toczy się ono znowu. Ośrodek skontrolowali kontrolerzy Urzędu Wojewódzkiego, którzy odkryli, że przebywają w nim także osoby starsze, na co nie ma zezwolenia. Urząd ukarał Wojciecha Michnikowskiego karą pieniężną.

16 lutego
Laureaci Medali Młodej Sztuki potwierdzili klasę

Andrzej Adamczak, Wojciech Bąkowski, Łukasz Chrzuszcz, Krzysztof Krupa, Przemysław Prasnowski i Bianka Rolando to tegoroczni laureaci „Głosowych” Medali Młodej Sztuki. Każdy z nich może kończący się rok zaliczyć do udanych. Wojciech Bąkowski otrzymał nagrodę Fundacji Deutsche Bank w konkursie „Spojrzenia 2009”, w którym został uznany najbardziej interesującym artystą młodej polskiej sceny artystycznej ostatnich dwóch lat. Łukasz Chrzuszcz zagrał cztery świetne role w „Mykwie”, „Walizce”, „Mistrzu i Małgorzacie” oraz w „Przyjacielu”. Krzysztof Krupa dorobił się worka nagród, wygrywając I miejsce w kategorii wiolonczel na Europejskim Konkursie Lutniczym w Brukseli i dwie pierwsze nagrody w kategorii wiolonczel i altówek na Ogólnopolskim Konkursie Lutniczym im. Włodzimierza Kamińskiego w Poznaniu. Bianka Roladno, autorka wielkiego poematu „Biała książka”, otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku.

19 lutego
Zadecydowała druga połowa w Udinese

W 1/16 Pucharu UEFA na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu Lech zremisował z Udindese Calcio 2:2. W 55. minucie, po samobójczym golu Manuela Arboledy, Włosi prowadzili już 2:0. A potem na trybunach zapanowała euforia. W 81. minucie kontaktowego gola zdobył Hernan Rengifo, a w 84. minucie wyrównał Arboleda.
Rewanż odbył się 26 lutego w Udinese. W 12. minucie prowadzenie dla Kolejorza uzyskał Rengifo, ale w drugiej połowie gospodarze dwukrotnie pokonali Ivana Turinę, i to oni awansowali do kolejnej rundy. Mimo porażki, podopiecznym Franciszka Smudy, dziękowano za bardzo dobrą postawę w pucharowej rywalizacji.

24 lutego
Dokumenty SB zaszkodziły Marcinowi Libickiemu

„Dokumenty kontrwywiadu SB pogrążają Marcina Libickiego” – taki tytuł miała publikacja „Polski Głosu Wielkopolskiego” na temat kłopotów lustracyjnych europosła PiS. Dotarliśmy do dokumentów Służby Bezpieczeństwa, które mówią m.in. o dwukrotnym wysyłaniu go za granicę przez wywiad SB do inwigilacji środowisk związanych z Radiem Wolna Europa i strukturami NATO. Pierwsze znalezione akta o Libickim wskazywały, że SB traktowała go do połowy lat 60. jako źródło informacji. Były jednak bardzo skrótowe i niejednoznaczne. Teraz odkryte raporty mówią natomiast sporo o tym, jaki charakter miały związki polityka z aparatem bezpieczeństwa PRL.
Polityk zaprzeczał, że współpracował z bezpieką. Ale to nie przekonało władz PiS, które dwa miesiące później uznały, że Marcin Libicki nie powinien być liderem wielkopolskiej listy do Parlamentu Europejskiego. W efekcie wraz z kilkoma bliskimi współpracownikami opuścił partię. Pół roku później przystąpił do Polski Plus Ludwika Dorna.

26 lutego
Ministerialna zgoda na przeszczepy serca w Poznaniu

Kilka lat trwały przygotowania poznańskich kardiochirurgów, którzy podjęli starania o utworzenie ośrodka transplantacji serca w stolicy Wielkopolski.
W lutym wypadł pozytywnie przeprowadzony audyt i Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę, którą trzy miesiące później tylko formalnie potwierdzono.
Profesor Marek Jemielity, który kieruje poznańską Kliniką Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Przemienienia Pańskiego, potwierdził również przyznanie pieniędzy na pierwsze trzy przeszczepy i zgodę obowiązującą przez pięć lat.
W tej trudnej dziedzinie medycyny kardiochirurdzy z Poznania przy pierwszych przeszczepach serca będą korzystać z merytorycznej pomocy zabrzańskiego ośrodka kierowanego obecnie przez profesora Mariana Zembalę.
Mimo pozytywnej decyzji resortu jak na razie nie udało się przeprowadzić pierwszego przeszczepu serca w klinice w Poznaniu.

MARZEC

Neurochirurgia została w Pile

Oddział neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, jedyny taki oddział w północnej Wielkopolsce, znów zaczął działać. Oddział od nowego roku nie przyjmował pacjentów, bo nie udało się podpisać kontraktu z NFZ. Na przeszkodzie stanęły warunki narzucone odgórnie przez Warszawę. W drugim konkursie ofert warunki były już bardziej elastyczne, gdyż ustalał je Wielkopolski NFZ. Kontrakt podpisano na trzy lata. Gdyby nie udało się go podpisać, 10-osobowy personel straciłby pracę, a pacjenci z ciężkimi urazami czaszkowo-mózgowymi musieliby być transportowani do Bydgoszczy i Poznania. W Pile czeka na nich 12 łóżek i jeden neurochirurg przez 40 godzin w tygodniu.

1 marca
Walka o szamotulskie pogotowie

Pogotowie ratunkowe działające przy szamotulskim szpitalu powiatowym straciło kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W zamian, w powiecie rozpoczęła działalność prywatna firma Obst Technika, która do dnia dzisiejszego obsługuje mieszkańców. Wywołało to falę protestów nie tylko ratowników, ale i mieszkańców. Rozpoczęła się całoroczna walka o pogotowie. 27 kwietnia prezes NFZ po raz pierwszy unieważnił konkurs na ratownictwo medyczne w Szamotułach. Zarządził też, że konkurs ofert zostanie zorganizowany po raz drugi, w uproszczonej formie rokowań. Kolejny konkurs znów został unieważniony. Trzecie podejście właśnie trwa.

1 marca
Wojna o karetki pogotowia

Protesty, organizacyjny chaos i oskarżenia o narażanie zdrowia i życia pacjentów wywołała decyzja NFZ o konkursie na usługi ratownictwa medycznego w powiatach kolskim i turkowskim. Lokalne stacje pogotowia przegrały i musiały ustąpić z początkiem marca pola pogotowiu z Konina. Po pikietach, marszach protestacyjnych i odwołaniach prezes NFZ unieważnił konkursy i rozpisano nowe. Turkowski szpital tym razem przebił ofertę Konina i w sierpniu jego karetki wróciły, ale Koło znowu znalazło się na tarczy. Walka o karetki jeszcze się nie zakończyła. Po kolejnym odwołaniu, ogłoszono trzeci konkurs. Rozstrzygnięcie ma zapaść do końca tego roku.

2 marca
Lech zwycięża na inaugurację rundy wiosennej

Po zimowej przerwie wyszli na boiska piłkarze ekstraklasy. Na inaugurację wiosny poznański Lech po niezwykle dramatycznym i emocjonującym spotkaniu wygrał 3:2 z GKS w Bełchatowie, a zwycięskiego gola w 90. minucie kapitalnym strzałem z woleja zdobył Robert Lewandowski. Wcześniej na listę strzelców na bełchatowskim boisku dwukrotnie wpisał się Semir Stilić – w 3. i 58. minucie.
Po 18 kolejkach (dwie kolejki wiosenne rozegrano już w grudniu w 2008 roku) Lech był liderem ekstraklasy (39 punktów), druga była Legia Warszawa (37), trzecia Polonia Warszawa (36), a czwarta Wisła Kraków (34). Wtedy wydawało się, że mistrzowski tytuł jest już tuż, tuż...

3 marca
Tomczak odsiedzi wyrok w Polsce

Sąd Najwyższy postanowił, że poznaniak Jakub Tomczak odsiedzi w Polsce dożywocie za gwałt popełniony w Anglii. Utrzymano więc wyrok sądu z Exeter ze stycznia 2008 r. Orzeczenie SN kończy ponad dwuletnią epopeję, w której bohaterem był student z Poznania. Sprawa od początku budziła zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Powodem była rzadko spotykana reakcja rodziny i znajomych Tomczaka, którzy organizowali manifestacje w jego obronie, wysyłali listy do polityków czy protestowali w polskim i angielskim sądzie. Przekonywali, że został niesłusznie oskarżony o gwałt, a brytyjska policja prowadziła swoje dochodzenie stronniczo.

4 marca
Nagrodzona iluminacja mostu i ronda

Iluminacja mostu biskupa Jordana i rondo Kaponiera w świątecznej odsłonie zostały docenione w XI ogólnopolskim konkursie „Na najlepiej oświetloną gminę i miasto w 2008 roku”, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury oraz Fundacji Promocji Gmin Polskich. To zresztą nie pierwsze wyróżnienia dla Poznania, które stawia na przyozdabianie ulic w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rondo Kaponiera, które oświetlają choinki wyróżniło w kategorii „Oświetlenie świąteczne i okolicznościowe”. Wyróżnione wcześniej obiekty to iluminacja kościołów św. Wojciecha i św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha, a także iluminacja kościoła św. Franciszka z Asyżu.

9 marca
Maciej Kurak – prowokator z paszportem daje do myślenia

Maciej Kurak, laureat Medalu Młodej Sztuki z 2006 roku i Paszportu Polityki z roku 2008 nikogo się nie boi. Najpierw naraził się policjantom instalacją „Na skróty”, pokazującą sikającego w krzakach (naturalnych rozmiarów) policjanta. Nie obyło się bez skandalu i próby ocenzurowania tej instalacji. Z kolei po Międzynarodowego Festiwalu Malta Kurak zawiesił pomiędzy budynkiem Arsenału a Muzeum Wojska Polskiego na Starym Rynku biustonosz-spadochron, na którym zawisła kukła Araba. Pod koniec roku Kurak zostawił swój neseser przed lotniskiem. Praca o wymiarach 4,5 x 3 x 1,5 m jest kopią walizki z przymocowaną informacją o właścicielu: Macieju Kurak.

9 marca
Zakończenie prac przy wiadukcie

Zakończył się najtrudniejszy etap prac przy budowie wiaduktu nad ulicą arcybiskupa Hlonda. Inwestycja budziła kontrowersje po wcześniejszych doniesieniach o ewentualnych karach, jakie może zapłacić ZDM kolei przez opóźnianie robót. W lutym zostały oddane do użytku trzy tory przebiegające przez wiadukt, w tym dwa należące do magistrali kolejowej E 20 Warszawa – Berlin. Odtąd składy kolejowe mogą przejeżdżać przez wiadukt zgodnie z normami dotyczącymi prędkości. To oznaczało, że terminu udało się dotrzymać, a tym samym uniknąć kar. Porozumienie z PKP umożliwiło także dalsze prace zmierzające do dokończenia przebudowy ulicy arcybiskupa Hlonda.

13 marca
Józef Kozan ostrowianinem roku

13 marca dyrektor IV LO im. Fryderyka Chopina Józef Kozan wygrał plebiscyt na Ostrowianina Roku 2008. Józef Kozan współtworzył IV LO, którego jest do dziś dyrektorem. Co roku maturzyści podczas studniówki są zaskakiwani jego pomysłami. Raz przebiera się za Chopina i daje koncert fortepianowy, innym znów razem wjeżdża na salę czołgiem... Absolwenci tej placówki założyli nawet jego fan club. Przed 9 laty Kozan założył Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane i Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Józef Kozan jest ponadto radnym miejskim i aktywnym działaczem harcerskim.

16 marca
Strajk ostrzegawczy w pilskim MZK

Dwie godziny trwał strajk ostrzegawczy w pilskim MZK. Autobusy wyruszyły na trasę dopiero o godz. 6.40. Większość kierowców stawiła się w zajezdni, ale nie wykonywała swoich obowiązków. Był to najbardziej gorący dzień protestu, który trwał od początku stycznia. Kierowcy żądali 600 złotych podwyżki oraz odwołania prezesa. Grozili strajkiem aż do odwołania. Protest zakończyło dopiero porozumienie podpisane w kwietniu. Kierowcy otrzymali 318 złotych podwyżki. Tymczasem marcowy strajk okazał się nielegalny. Przewodniczący związku zawodowego nie wyczerpał bowiem wszystkich możliwości, które przewiduje ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

16 marca
To pobicie zszokowało Leszno

Sąd Rejonowy w Lesznie skazał Szymona K. na pięć lat więzienia za to, że 8 sierpnia napadł, pobił i okradł na ulicy Bohaterów Westerplatte 49-letnią Gabrielę S.
Uderzył ją w tył głowy i powalił na ziemię. Bił i kopał tak mocno, że jej głowa odskakiwała i uderzała w metalowe barierki. Krzyczał: cicho bądź ty k... bo cię zabije! Tak brutalnej napaści nie było w Lesznie od dawna. Szymon K. skatował swoją ofiarę dla telefonu komórkowego, 90 złotych i torby z kosmetykami.
Sędzia Zygmunt Przytulski nie miał wątpliwości co do winy sprawcy, choć on sam się nie przyznawał. Szymon K. trafił za kraty na pięć lat. Musi też wpłacić 25,5 tysiąca złotych odszkodowania.

18 marca
Zatrzymanie dyrektora śremskiego szpitala

18 marca dr Tomasz Grottel, szef śremskiego szpitala został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Postawiono mu zarzut przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości 70 tys. zł.
– Śledztwo dotyczy nieprawidłowości w związku z ogłaszanymi przetargami, a następnie przeprowadzanymi konkursami na dostawę sprzętu medycznego, odczynników laboratoryjnych do poszczególnych placówek służby zdrowia – mówiła Bogumiła Tarkowska z Prokuratury Krajowej w Łodzi, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Szef śremskiej placówki na wniosek prokuratury został zawieszony w czynnościach dyrektora. Dwa miesiące po zatrzymaniu zasadność takiego środka potwierdził także sąd. – To nie jest kara, tylko środek zapobiegawczy – mówi Tomasz Grottel w dziewięć miesięcy po jego zatrzymaniu. – Organy ścigania powinny jak najszybciej zakończyć tą sprawę, bo to nie wpływa korzystnie ani na szpital, ani nie jest komfortowe dla mnie – dodaje zawieszony dyrektor.
Nowym szefem śremskiej placówki została Bożena Woźniak. Choć miała pełnić obowiązki dyrektora przez 2 miesiące, to powiat wciąż przedłuża jej te obowiązki. W niewinność Grottela wierzy także znaczna część załogi szpitala. Kilka dni po postawieniu mu zarzutów wystosowali list poparcia dla zawieszonego dyrektora. Kim jest Tomasz Grottel? Przede wszystkim to chirurg dziecięcy, który przez wiele lat pracował w poznańskim szpitalu przy ulicy Krysiewicza. W latach 1999– 2000 był również lekarzem wojewódzkim a następnie wiceministrem zdrowia w rządzie Jerzego Buzka.

18 marca
Świnia trafiła na stół operacyjny

Głośnym echem odbił się eksperyment prof. Michała Wojtalika, dziecięcego kardiochirurga z Poznania, który zoperował serce półrocznej świni. Poznański specjalista opracował nową metodę naprawy zastawki serca. Wcześniej wykazał słuszność swojej teorii na wyciętym świńskim sercu.

21 marca
Pilanki ratują honor siatkówki

Siatkarki AZS AWF Poznań po raz drugi przegrały z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i po ośmiu latach występów w wyższych klasach rozgrywkowych, zostały zdegradowane do drugiej ligi. Zresztą sezon 2008/2009 nie był udany dla wielkopolskiej żeńskiej siatkówki. Calisia Kalisz spadła do pierwszej ligi, a przecież wcześniej Winiary nadawały przez kilkanaście lat ton rywalizacji w kraju, zdobywając 11 medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote, trzy srebrne i cztery brązowe. Kompetencyjne zawirowania w kaliskiej siatkówce spowodowały, że Calisia gra obecnie w II lidze. Honor wielkopolskiej żeńskiej siatkówki uratował Farmutil Piła (obecnie PTPS), który zdobył brązowy medal mistrzostw Polski, ustępując Muszyniance i Aluprofowi Bielsko Biała.

26 marca
Prezes Enei odwołany ze stanowiska

Oficjalnym powodem odwołania Pawła Mortasa była niedostateczna współpraca z akcjonariuszami, w tym z przedstawicielami większościowego udziałowca – Skarbu Państwa. Nieoficjalnie wskazywano jednak inne powody. Chodziło m.in. o rzekome nieprawidłowości przy zakupie 4,6 tysiąca licencji na program śledzący i archiwizujący czynności na komputerach, w których jest zainstalowany. Enea wydała na to 7 milionów złotych, a program ostatecznie trafił zaledwie na kilkadziesiąt stanowisk.
Spekulowano też, że jedną z przyczyn odwołania prezesa mogło być zainteresowanie CBA pracami budowlanymi i elektrotechnicznymi w elektrowni Kozienice.

29 marca
Krzysztof Ludwiczak z Pucharem Polski

W Janowie Podlaskim odbyły się finałowe zawody jeździec-kiego halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody. Zdecydowanie najlepszy okazał się Krzysztof Ludwiczak z Wechty Rosnówko na Torado 2, który wyprzedził Grzegorza Kubiaka (Sobieski Jumping Team Gdańsk, Omen Z) i Sławomira Uchwata (JKS Pogórze, Spot). Ósme miejsce w pucharowych zmaganiach zajął Łukasz Brzóska z Sokoła Pniewy na Otello. Wśród juniorów druga lokata przypadła Wojciechowi Dahlke z Kłosa Budzyń na Cortonie. Pucharowe zmagania trwały kilka miesięcy, a ich sukces organizacyjny to zasługa poznaniaka, dyrektora tych zawodów – Szymona Taranta.

KWIECIEŃ

1 kwietnia
Stokłosa stanął przed sądem

Sądową sprawą roku w Wielkopolsce jest niewątpliwie pojawienie się na wokandzie byłego senatora Henryka Stokłosy. Proces biznesmena rozpoczął się 1 kwietnia. Stokłosa odpowiada w nim m. in. za korumpowanie dyrektorów Ministerstwa Finansów – w zamian za korzystne decyzje podatkowe, sędziego administracyjnego z Poznania, za nielegalne zakopywanie padliny, a także terroryzowanie pracowników.
Były senator otrzymał łącznie przeszło 20 zarzutów.

1 kwietnia
Komendant straży miejskiej w Poznaniu rezygnuje

Alojzy Łowicki, wieloletni komendant poznańskiej straży miejskiej podaje się do dymisji. Oficjalnie, rezygnacja ze stanowiska jest spowodowana złym stanem zdrowia, nieoficjalnie wiadomo, że przyczyniła się do tego atmosfera wokół straży. Wcześniej kilku funkcjonariuszy usłyszało zarzuty korupcyjne – okazało się, że w zamian za niekaranie za nieprawidłowe parkowanie przyjmowali drobne korzyści, jak darmowe obiady czy bilety na imprezy. W połowie czerwca obowiązki komendanta przejął Wojciech Ratman, policyjny emeryt (był m.in. szefem komisariatu Poznań Stare Miasto i Komendy Powiatowej w Nowym Tomyślu). O jego zwycięstwie w konkursie powiadomiono w maju.

1 kwietnia
Nowy zarządca poznańskiej izby wytrzeźwień

Izba wytrzeźwień w Poznaniu przekształca się w ośrodek dla nietrzeźwych. Nadzór nad placówką przejął Monar-Markot (instytucja pozarządowa zarządzająca placówką została wybrana w drodze konkursu ogłoszonego przez miasto). Do likwidacji wytrzeźwiałki doszło po kilku głośnych aferach z udziałem jej pracowników i późniejszej decyzji radnych, którzy uznali, że dawna izba wytrzeźwień osiąga słabe wyniki leczenia i ściągania opłat. Pomysł, po długich negocjacjach, zaakceptowały policja i straż miejska, które wcześniej obawiały się, że po likwidacji izby nie będzie gdzie zwozić nietrzeźwych, zagrażających innym lub sobie.

1 kwietnia
Na ulice wróciły zielone strzałki

Na brak zielonych strzałek narzekali kierowcy, zdaniem których po mieście jeździło się gorzej. Poznań, w odróżnieniu od innych miast, z dużą ostrożnością podszedł do wcześniejszej likwidacji warunkowych strzałek i zakazu ich montażu na nowych sygnalizatorach, dlatego w mieście zielone strzałki warunkowego skrętu nie były masowo likwidowane. Wprowadzone rozporządzenie nie zezwala jednak na montaż w dowolnych miejscach, lecz tylko pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie „sygnał zielony”. Każde skrzyżowane, a właściwie każda strzałka musi być rozpatrzona z osobna.
Obecnie w Poznaniu strzałki warunkowe działają na ponad 141 skrzyżowaniach, z czego na 106 skrzyżowaniach według nowych przepisów.

1 kwietnia
Wyrok ws. układu, którego nie było

W poznańskim sądzie apelacyjnym miał zapaść wyrok o zniesławienie leszczyńskiego przedsiębiorcy Andrzeja Rozwalki przez Edwarda Szczuckiego, Marka Goryniaka i Stanisława Mikołajczyka.
Oskarżeni byli o to, że w ulotce wyborczej z 2006 roku opisali funkcjonujący w Lesznie układ partyjno--biznesowo-towarzyski, w którym także Rozwalka miał grać jedne z pierwszych skrzypiec. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo, czym sugerował, że układ istnieje.
Nieoczekiwanie podczas rozprawy apelacyjnej Rozwal-ka wycofał swój pozew. Tym samym wcześniejszy wyrok uległ kasacji. Sprawy nie było, a ślad układu jest dziś jedynie w dokumentach.

3 kwietnia
Wyznanie profesora Czachóra

Zbigniew Czachór, profesor z poznańskiego UAM, ogłosił na naszych łamach, że w okresie PRL został zarejestrowany jako tajny współpracownik SB. To rzadkość, by jakakolwiek osoba decydowała się na publiczną autolustrację. Profesor postanowił opowiedzieć osobistą historię, by samemu rozprawić się z przeszłością. Nie czekał, aż ktoś wyciągnie kwity z IPN i zacznie interpretować je po swojemu. Przekonywał, że chciał wyzwolić się od psychicznego obciążenia. Naukowiec zapewniał, że nie donosił, a podpis pod deklaracją złożył w olbrzymim stresie, pod wpływem gróźb esbeka. Po ukazaniu się artykułu, uczelnia nie wyciąga żadnych konsekwencji wobec profesora.

5 kwietnia
Znakomity początek na torze w Lesznie

Bardzo okazale wypadła w Lesznie premiera 62. drużynowych mistrzostw Polski. Miejscowa Unia, wicemistrz Polski z poprzedniego sezonu, w obecności ponad 17 tysięcy kibiców rozgromiła Caelum/Stal Gorzów 61:29. Dwunastokrotni mistrzowie kraju zostali pierwszym liderem tabeli, zbierając wiele pochwał za bardzo dobry występ, który stwarzał nadzieje na przynajmniej powtórzenie sukcesu sprzed roku. Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobyli Jarosław Hampel – 14 i Leigh Adams – 13. Trzy miesiące wcześniej, 6 stycznia, na kolejne 12 miesięcy została przedłużona umowa, na mocy której „Polska Głos Wielkopolski” jest patronem medialnym Unii Leszno.

6 kwietnia
Zmarł prof. Andrzej Stelmachowski

Odszedł jeden z najwybitniejszych polityków XX wieku. Miał 84 lata. W okresie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Studia prawnicze ukończył w 1947 na Uniwersytecie Poznańskim. W 1980 był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Należał do inicjatorów okrągłego stołu, uczestniczył w jego obradach plenarnych i pracach zespołowych. W 1989 został senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, objął stanowisko Marszałka Senatu. W rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. W lutym 2007 został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.

7 kwietnia
Poznań „wie jak” osiągnąć sukces w każdej dziedzinie

Wystartowała kampania promocyjna Poznania. Zaprezentowano nowe logo i hasło, z którymi stolica Wielkopolski wyrusza na podbój.
Miasto ma ambitny cel – chce stać się metropolią europejską. Nie zamierza konkurować z Wrocławiem, ani też stać się Berlinem bis. Zamiarem jest raczej stworzenie kontrapunktu dla Warszawy.
Stolica Wielkopolski mierzy wysoko. Zamierza wywalczyć taką pozycję, jaką ma na przykład Barcelona czy Mediolan. Autorzy strategii marki Poznań podkreślają, że za co poznaniacy się nie wezmą, to im wychodzi. Jedyne zwycięskie powstanie było w Wielkopolsce. Stąd jest Volkswagen. Studenci Politechniki Poznańskie programują w Krzemowej Dolinie. To miasto specjalistów. Osiągnęliśmy pewien poziom i to wysoki w wielu dziedzinach. „POZnan*. Miasto know how”, czyli „wiemy jak” osiągać sukcesy w każdej dziedzinie.

9 kwietnia
Trzech radnych opuszcza klub Prawa i Sprawiedliwości

W geście solidarności z Marcinem Libickim z PiS występuje trzech poznańskich radnych: Norbert Napieraj, Krzysztof Mączkowski i Wojciech Wośkowiak. Opuścili oni także klub radnych PiS, któremu przewodniczył właśnie Napieraj. Zastąpił go Przemysław Foligowski.
Nowy przewodniczący stwierdził, że odejście tych trzech osób jest dużą stratą. Wośkowiak przyznaje, że sprawa Libickiego była kroplą, która przelała czarę goryczy. Od dawna raził go zbytni radykalizm kolegów z PiS.
Tłumaczy, że najważniejsze dla niego jest dobro miasta.
Wośkowiak podkreśla, że w pracy samorządowej szuka tego co łączy, a nie dzieli.

10 kwietnia
Szamotulska afera gruntowa

Prokuratura Rejonowa w Szamotułach przygotowała akt oskarżenia w tak zwanej szamotulskiej aferze gruntowej. Byłego burmistrza Szamotuł Jacka G., jego zastępcę Jaromira Z. i miejskiego urbanistę Tomasz S. oskarżono o naruszenie prawa i przekroczenie swoich uprawnień. Zdaniem prokuratury urzędnicy przekształcili ziemię rolną III klasy w taką, na której można budować domy jednorodzinne, ale bez wymaganej zgody ministra rolnictwa. Według prokuratury oskarżeni zgodzili się też na podział przekształconego terenu na mniejsze działki. Wszystkim grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Proces trwa.

18 kwietnia
Piłkarze Lecha tracą pozycję lidera

Znów rozczarowanie, tylko remis z ŁKS – tak zatytułowaliśmy relację z meczu 24. kolejki piłkarskiej ekstraklasy, w którym Lech zremisował z łodzianami na Bułgarskiej 1:1. Ponad 16 tysięcy widzów spotkała bardzo przykra niespodzianka.
Kolejorz gola na wagę remisu zdobył dopiero w doliczonym czasie gry, kiedy to Bartosz Bosacki pokonał znakomicie broniącego Bogusława Wyparłę. Po ostatnim gwizdku piłkarzom Kolejorza towarzyszyły gwizdy.
Po tym remisie Lech stracił pozycję lidera w tabeli ekstraklasy. Na czoło wyszła warszawska Legia (50 punktów), która wyprzedzała Lecha (49 punktów) i Wisłę Kraków (48 punktów).

21 kwietnia
Lodołamacz dla Urzędu Miasta w Poznaniu

Kapituła Konkursu Lodołamacze 2009 postanowiła wyróżnić Urząd Miasta Poznania tytułem Super Lodołamacza za szczególne zaangażowanie w podnoszeniu jakości życia niepełnosprawnych mieszkańców miasta. Lodołamacze to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, dają przykład i pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy. Przełamują stereotypy i bariery, walczą z niechęcią oraz obojętnością w stosunku do osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Kampanię Lodołamacze zainicjowała i prowadzi Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

24 kwietnia
Słoniarnia otwarta, a Ninio to gej

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, przeciął uroczyście wstęgę otwierając słoniarnię. Największą i najnowocześniejsza budowlę tego typu w Europie. Poznaniacy po raz pierwszy zobaczyli afrykańskie kolosy: 10-letniego Ninio i 5-letniego Yzicka, a także niezwykłą budowlę dwa dni później. Kilka dni wcześniej radny Michał Grześ oskarżył Ninio, że jest gejem i w Poznaniu nie doczekamy się słoniątek. Informacja obiegła media na całym świecie.
Słoniarnia robi wrażenie. Konstrukcja pokryta jest tysiącem metrów kwadratowych szkła. Wewnątrz znajdują się: wybieg, boksy dla zwierząt. Słonie mają także do dyspozycji basen, a zwiedzający salę konferencyjną.

24-25 kwietnia
Festiwal Komedy

W tym roku minęło 40 lat od śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego, który urodził się w Poznaniu. Wspólnymi siłami Radia Merkury i „Polski Głosu Wielkopolskiego” udało się wydać płytę „Komeda gra standardy”, na której utrwalono pierwsze nagrania artysty dokonane w latach 50. w Polskim Radio w Poznaniu. Wydawnictwo Miejskie opublikowało książkę „Komeda” pióra profesora Marka Hendrykowskiego. Filharmonia Poznańska zorganizowała koncert zatytułowany „Komeda w Filharmonii” z udziałem Urszuli Dudziak, Leszka Możdżera i Tomasza Stańki pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Wreszcie Ewa Wycichowska zrealizowała spektakl zatytułowany „Komeda – Sekstet” nawiązujący do etiud baletowych kompozytora. Ten minifestiwal Komedy odbił się głośnym echem w kraju.

29 kwietnia
Kulczykpark znów na wokandzie

Przed poznańskim sądem rozpoczął się ponowny – po uchyleniu wcześniejszego, skazującego wyroku – proces Ryszarda Grobelnego i czterech urzędników, oskarżonych o zbyt tanią sprzedaż miejskiego gruntu Grażynie Kulczyk.
Przypomnijmy, że sąd pierwszej instancji uznał winę oskarżonych w sprawie tak zwanego Kulczykparku. Jednak wyrok został zaskarżony i sąd apelacyjny uznał, że sprawa musi zostać ponownie rozpatrzona.
Obecnie przed sądem toczy się drugi proces tzw. Kulczykparku. Przesłuchiwani są świadkowie. Kiedy zapadnie wyrok? Raczej nie należy się go spodziewać przed wyborami samorządowymi. A to oznacza, że Ryszard Grobelny będzie się mógł ubiegać o ponowny wybór na prezydenta Poznania.

30 kwietnia
Dyskusja prezydentów miast

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz byli gośćmi dyskusji panelowej pt. „Metropolie motorem rozwoju”.
Spotkanie było wprowadzeniem do dyskusji na temat roli dużych miast w obliczu kryzysu gospodarczego. Na przykładzie Wrocławia i Poznania zaprezentowana została różnorodność strategii miejskich.
Strategia Wrocławia podkreśla rolę dużych inwestorów, którzy dają impuls rozwojowy miastom.
Natomiast strategia Poznania bazuje na celowym wsparciu małej i średniej przedsiębiorczości i – w konsekwencji na tej podstawie – budowaniu strategii miejskiego rozwoju.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto