Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny alarm! Uważajcie na czerniaka - radzi dr Paweł Przybył

Sandra Perlińska
Czerniak
Czerniak archiwum
Słońce, plaża i opalenizna? Lato już niemal w pełni, a ordynator oddziału chirurgii onkologicznej i urologii w Pleszewskim Centrum Medycznym dr Paweł Przybył podkreśla, że w trakcie wakacji nie powinniśmy zapominać o własnym zdrowiu. - Oglądajcie się dokładnie - mówi, przestrzegając przed czerniakiem.

Każdy z nas na swoim ciele ma od kilku do kilkuset zmian barwnikowych na skórze. Niektóre z nich człowiek ma i będzie miał - nie są one groźne. Jeżeli zmiany te są okrągłe, kształtne, o jednolitej barwie, małe, czy duże - nie mają większego znaczenia i nie stwarzają zagrożenia.

Jednak niepokoić powinny nas zmiany skórne asymetryczne o nieregularnym kształcie, o brzegach postrzępionych i nierównych. Badaniu powinniśmy również poddać zmiany skórne o barwach czarnych, czerwonych, jasnobrązowych, niebieskich lub niejednolitych kolorem. Groźne sytuacje są także w przypadkach, gdy takie zmiany rosną, wznoszą się ponad poziom sąsiadującego naskórka lub rozrastają się.

- Czerniak jest najgorszą rzeczą jaką można sobie wyobrazić - podkreśla dr Paweł Przybył. Tłumaczy, że to choroba bardzo agresywna. Czerniak pojawia się nagle, w różnych miejscach, często zaskakuje, a dodatkowo rozwija się bardzo szybko. Ordynator Przybył podkreśla, że jeżeli czerniaka „złapie się” w odpowiednim momencie, to 5 minutowy zabieg i jest po sprawie. Doktor wyjaśnia, że lepiej usunąć zagrożenie. Przekonuje, że właśnie dlatego warto zgłosić się do specjalisty, który zbada nas dokładnie dermatoskopem i sprawdzi, czy zmiana skórna wymaga usuniecia lub dalszej kontroli.

- Takie badanie trwa krótko i nie boli - zaznacza ordynator. Dodaje też, że nowotwór wcześnie wykryty nie musi być groźny, jest uleczalny.

Jako czynnik wpływający na wzrost ryzyka, dr Paweł Przybył podaje solarium. - Chodzenie do solarium sprawia, że ryzyko zachorowania wzrasta od 20 % do 30 %. Podkreśla, że nic, nawet słońce, nie szkodzi tak bardzo naszej skórze jak solarium.

Jako przykład zbyt późnego zgłoszenia do specjalisty, dr Przybył wymienia pacjenta, który pierwszych zmian na skórze nie zauważył, gdyż pojawiły się one pod paznokciem. Teraz czerniak objął całą pachwine, gałkę oczną i jego rokowania są takie sobie, jak podkreśla ordynator.

Dodatkowo, razem z prezesem PCM Pleszew Tadeuszem Stefaniakiem, ordynator Paweł Przybył stara się pozyskać lepszy sprzęt do badań brawnikowych zmian skórnych. Sprzęt ten miały pozwolić na tworzenie dokumentacji fotograficznej podczas badań, tak, by w przyszłości zmiany te można było porównać.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto