Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Prusimu oficjalnie otwarto dziś wiatrak typu paltrak, w którym będzie się mieściło muzeum młynarstwa

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W Prusimu oficjalnie otwarto dziś wiatrak typu paltrak (26.07.2019).
W Prusimu oficjalnie otwarto dziś wiatrak typu paltrak (26.07.2019). Krzysztof Sobkowski
W Prusimu oficjalnie otwarto dziś (w piątek 26 lipca) wiatrak typu paltrak, w którym będzie się mieściło muzeum młynarstwa.

Paltrak to po prostu wiatrak. Jego zasadniczą częścią są obracane wiatrem śmigi (czyli skrzydła), które z kolei wprawiają w ruch urządzenia do mielenia ziarna. Paltrak, w odróżnieniu od wiatraka typu holenderskiego, którego tylko górna część jest ruchoma, obraca się w kierunku wiatru w całości. Taka budowla powstała przy drodze krajowej nr 24 na wysokości wsi Prusim.

– Jesteśmy beneficjentem tego, co miało swoje miejsce w historii. Tyle, że mąkę zamienimy tu na energię do działania – mówił podczas otwarcia wiatraka Olaf Makiewicz, jeden z twórców Olandii.

– Jestem miłośnikiem Krainy 100 Jezior i bardzo się cieszę z tego, że to miejsce ma kolejną atrakcję turystyczną – zaznaczał z kolei aktor Mieczysław Hryniewicz, który także uczestniczył w uroczystości.

Damian Michałek, prezes Fundacji Olandia, która odbudowała wiatrak wyjaśniał z kolei, że przygotowanie inwestycji i odbudowa wiatraka, trwało łącznie trzy lata.

– Myślimy już jednak o kolejnych tego typu atrakcjach w naszym ośrodku. Teraz mamy na myśli wiatrak typu koźlak – mówi Olaf Makiewicz.

Obecna na spotkaniu Maria Galewska, dyrektor ds. polityki regionalnej w Komisji Europejskiej zaznaczała, że przez 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, nasz kraj otrzymał z unijnej kasy 8 mld zł na dziedzictwo kulturowe. To właśnie z tych pieniędzy Fundacja Olandia skorzystała, by odbudować tu paltraka.

Wiatrak stoi na podstawie o wymiarach 7x7 m. Wraz ze śmigami ma 18,9 m wysokości. Bez śmigów 12,6 m. Same śmigi mają rozpiętość 18 m. Znajdują się w nim trzy kondygnacje. Na jego wybudowanie potrzeba było około 70 m3 drewna.

Ciekawa jest historia odbudowanego wiatraka. Sięga bowiem 1754 roku, w którym to w miejscowości Przysiołek Sowa (dziś Władysławowo) został wybudowany w pierwotnej wersji. W 1930 roku odbudowano go na bazie innego zakupionego paltraka z miejscowości Noć, zbudowanego pierwotnie w okolicach Jeziora Gopło w 1880 roku. Wiatrak z Noci był natomiast wcześniej wykorzystywany na Jeziorze Gopło, jako pływający młyn. Krążył na barce po okolicznych wsiach i był wykorzystywany przez miejscowych rolników do mielenia zboża.

Paltrak to nie pierwszy wiatrak, który jest wizytówką Olandii. Jeden już jest. Znajduje się w samym sercu ośrodka. To wiatrak typu Holender. Został tam odbudowany w 2012 roku. ą

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto