Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstaną kolejne przystanki wiedeńskie. Przebudowywane będą też przystanki m.in. na Wildzie, Grunwaldzie i Podolanach

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przystanek przy ul. Gwarnej był pierwszym wiedeńskim w Poznaniu. Najbliższe nowe przystanki tego typu będą budowane przy rynku Jeżyckim.
Przystanek przy ul. Gwarnej był pierwszym wiedeńskim w Poznaniu. Najbliższe nowe przystanki tego typu będą budowane przy rynku Jeżyckim. Łukasz Gdak
2021 rok ma przynieść widoczne zmiany w infrastrukturze komunikacyjnej: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu obiecuje budowę i przebudowę przystanków, tak by łatwiej było z nich wejść do tramwajów i autobusów. Powstaną zatem dwa przystanki wiedeńskie i rozpoczną się prace nad następnymi.

Obecnie prowadzone prace nad modernizacją ronda Rataje, przebudową ul. Wierzbięcice, czy sztandarową dla miasta budową trasy tramwajowej na Naramowice, będą nadal skupiały największy wysiłek ekip budowlanych. Ale miasto nie poprzestaje na nich i będzie podejmować mniejsze zadania, choć także bardzo ważne.

- W przyszłym roku będą budowane dwa przystanki tramwajowe typu wiedeńskiego, przy rynku Jeżyckim przy ul. Dąbrowskiego, a za rok – kolejne na tym obszarze, na ul. Kraszewskiego – mówi Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

- Tego typu przystanki poprawią warunki obsługi pasażerów, szczególnie tych, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, zapewnią też większe bezpieczeństwo; bardzo zależy nam na doprowadzeniu tych przystanków do oczekiwanego przez pasażerów standardu – informuje Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu. - Aktualnie trwa projektowanie platform przystankowych, a prace budowlane są przewidziane w przyszłym roku. Jednocześnie, także w przyszłym roku, będą projektowane przystanki Rynek Jeżycki na ulicy Kraszewskiego, a ich przebudowa zaplanowana jest na rok 2022.

Historia o tym, jak bar Kociak dostał drugą szansę. Zobacz video:

Wiedeński przystanek - czyli jezdnia podniesiona do poziomu chodnika

W Poznaniu funkcjonuje już kilka przystanków wiedeńskich, nazwanych tak na cześć rozwiązania zastosowanego pierwszy raz w Wiedniu: pasażerowie oczekujący na chodniku, w miejscu wyznaczonym na przystanek nie muszą z niego schodzić, przechodzić przez jezdnię i dalej wchodzić na stopnie tramwaju, bo jezdnia w tym miejscu podniesiona jest do poziomu chodnika. W efekcie pasażerowie przechodzą wprost do drzwi tramwaju na jednym poziomie i tak samo wchodzą do niskopodłogowych pojazdów.

Takie rozwiązanie jest idealne dla osób starszych, poruszających się o kulach, czy z wózkami. Pasażerom do tego zapewnia większe bezpieczeństwo ze strony samochodów, których kierowcy, podjeżdżając do przystanka muszą zwolnić przed wjazdem na podniesioną jezdnię.

Remont torów i trakcji połączony z przebudową przystanków

W przyszłym roku zmienią swoje oblicze także przystanki na Wildzie, przy ul. Kosińskiego i Pamiątkowej, przy czym ich przebudowa związana jest z trwającą modernizacją ulicy Wierzbięcice. Skoordynowanie prac ma na celu zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców i pasażerów, dlatego, remont torowiska i sieci trakcyjnej na dalszym odcinku ul. 28 Czerwca rozpocznie się w przyszłym roku, tak jak przebudowa przystanków.

Podobnie przebudowywany będzie przystanek Sielska przed pętlą Górczyn, gdzie pasażerowie będą bezpieczniej przechodzić przez podniesioną jezdnię, a także przystanki autobusowe w lokalizacjach Morasko Kościół (w obu kierunkach), Porzeczkowa, Wietrzna oraz Spławska – tam powstaną platformy przystankowe dopasowane do zaplanowanych chodników.

- Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy zyskają przyjazne miejsce oczekiwania na przyjazd autobusu - tak zapowiada te ostatnie plany poznańskie MPK. - Platformy przystankowe będą miały długość 20 metrów, zostaną wyniesione na wysokość 18 centymetrów powyżej krawędzi jezdni, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pojazdu przede wszystkim osobom starszym, niepełnosprawnym oraz opiekunom z dziećmi w wózkach. Z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku przewidziano montaż faktur ostrzegawczych oraz naprowadzających (kierunkowych). Zaplanowano również małą architekturę, jak kosze na śmieci, czy stojaki na rowery.

- W ramach wymiany infrastruktury torowo - sieciowej od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej przebudowane zostaną przystanki tramwajowe Kosińskiego oraz Pamiątkowa - dodaje Bartosz Trzebiatowski. - W efekcie tego przedsięwzięcia osoby z niepełnosprawnościami oraz pacjentki i pacjenci Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi łatwiej będą mogli wejść do tramwajów. Tu prace potrwają do 2022 roku.

Na przyszły rok przewidziano również przebudowę autobusowych przystanków Podolany i Orła Białego III, rozbudowę przystanka Ogrody na ul. Dąbrowskiego i budowę nowego przystanka Rycerska.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto