Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 70 rocznicę Konferencji Jałtańskiej zaglądamy do Pałacu Potockich, gdzie ją podpisano

Irena Kuczyńska
Jałta - Liwadia - pałac Potockich - miejsce podpisania Konferencji Jałtańskiej 11 lutego 1945 roku
Jałta - Liwadia - pałac Potockich - miejsce podpisania Konferencji Jałtańskiej 11 lutego 1945 roku Irena Kuczyńska
11 lutego 1945 roku w Pałacu Potockich w Liwadii pod Jałtą na Krymie Wielka Trójka zadecydowała o losach narodów Europy, m.in. o losie Polaków. Oto kilka zdjęć, które w lecie 2013 roku tam zrobiliśmy

Jałta kojarzy się Polakom jednoznacznie. W Pałacu Potockich w Liwadii - obecnie dzielnicy Jałty, od 4 do 11 lutego 1945 roku trwała Konferencja Jałtańska - spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. Wielkiej Trójki): przywódca ZSRR Józef Stalin, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill oraz prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.

Była to jedna z konferencji Wielkiej Trójki, miała miejsce po konferencji teherańskiej (listopad-grudzień 1943), a przed konferencją poczdamską (lipiec-sierpień 1945). Wielka Trójka odbyła wiele konferencji, jednak na konferencjach teherańskiej, jałtańskiej oraz poczdamskiej zapadły decyzje najwyższej wagi.

.Postanowienia

Na konferencji rozstrzygnięto sprawę Niemiec: siły każdego z trzech mocarstw łącznie z Francją będą okupowały wyznaczone na konferencji 4 strefy Niemiec (jedna dla każdego państwa). Zgodnie z tym planem przewidziano utworzenie skoordynowanej administracji i kontroli za pośrednictwem Sojuszniczej Komisji Kontroli, złożonej z naczelnych dowódców trzech mocarstw.

Obciążono Niemcy reparacjami wojennymi[1]

Związek Radziecki otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec (Turyngią, Saksonią, Meklemburgią, Brandenburgią i Pomorzem Przednim)[1].

Podjęto decyzje o transferze ludności pomiędzy państwami (m.in. przesiedleniu Niemców z Polski, Węgier, Czechosłowacji)[1].

Polska utraciła Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego[1].

Ustalono rekompensatę dla Polski w postaci dotychczasowych ziem niemieckich: Ziemi Lubuskiej, Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich i Śląska oraz – ponadto – byłego Wolnego Miasta Gdańsk[1],.

Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej urzędującego w Warszawie, który zobowiązany został do przeprowadzenia wolnych, nieskrępowanych wyborów na zasadzie powszechnego głosowania (wybory zostały sfałszowane)[1].

Churchill i Roosevelt uznali zgodność działań NKWD z konwencją dotyczącą prowadzenia wojny na lądzie – w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, spokoju i porządku na tyłach Armii Czerwonej na terytorium Polski. Sojusznicy dali Stalinowi carte blanche na siłowe zniszczenie podziemia zbrojnego – przede wszystkim Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych[2]. Roosevelt zapewnił Stalina, że Stany Zjednoczone nigdy nie będą popierać tymczasowych władz polskich, które byłyby wrogie jego interesom[3].

Stalin zobowiązał się do przystąpienia w dwa do trzech miesięcy po kapitulacji Niemiec do wojny z Japonią, w zamian za co otrzymał obietnicę m.in. utrzymania status quo w Mongolii Zewnętrznej, przywrócenia praw utraconych przez Rosję w 1904 roku, dotyczących Południowego Sachalinu i Portu Arthur, oraz przejęcie przez ZSRR Wysp Kurylskich.

Konferencją analogiczną do spotkań Wielkiej Trójki, ale dotyczącą Dalekiego Wschodu była konferencja kairska (22-26 listopada 1943).

Pałac Potockich w Liwadii jest położony na wysokim brzegu Morza Czarnego. Na parterze pałacu jest ekspozycja upamiętniająca obrady Wielkiej Trójki. Jest stół okrągły z wizytówkami Stalina, Churchilla i Rossevelta, pokoje, w których mieszkali politycy, Biała Sala, gdzie toczyły się obrady. Na ścianach zdjęcia hostoryczne.

Na piętrze ekspozycja poświęcona carskiej rodzinie Romanowów - ostatniego cara Rosji Mikołaja, jego żony, czterech córek oraz syna, Romanowowie spędzili tu kilka razy wakacje. Są zdjęcia rodzinne, dokumenty, sala szkolna, gdzie córki carskie uczyły się, meble, biblioteka, zastawa.

Przewodniczka z wielkim uszanowaniem opowiada o rodzinie carskiej

Na tyłach pałacu kaplica Romanowów, którzy zginęli męczeńską śmiercią z rąk bolszewików. Cerkiew prawosławna uznała ich za świętych. Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto