Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VAT do zgubienia

Barbara KOZŁOWSKA
opr. P. Tomaszewski
opr. P. Tomaszewski
Jak uciec od 22-procentowego podatku VAT na usługi internetowe? Można poszukać takiego dostawcy, który sprzedaje najtaniej. Można odliczyć nawet 760 złotych od podstawy opodatkowania.

Jak uciec od 22-procentowego podatku VAT na usługi internetowe?
Można poszukać takiego dostawcy, który sprzedaje najtaniej.
Można odliczyć nawet 760 złotych od podstawy opodatkowania.

Dostawcy internetu różnie zareagowali na wprowadzenie 22-procentowanej stawki VAT na dostęp do internetu dla osób indywidualnych od 1 marca br. U ICPnet, jednego z większych w Wielkopolsce dostawców internetu, koszt usługi, płacony przez użytkownika internetu w ogóle nie zmienił się. Zmieniła się tylko struktura ceny.
- Koszty VAT zostały wliczone w obecną cenę – tłumaczy Tomasz Orłowski, rzecznik ICPnet. – Przykładowo pakiet Start 64 kosztował 49 złotych i po 1 marca tyle samo kosztuje, z tym że cena netto została obniżona do 40,17 zł i do tego dochodzi VAT 8,83 złotego.
Podobne rozwiązanie wprowadziła sieć komórkowa Plus GSM. Jej klienci zapłacą za dostęp do internetu tyle samo – tyle, że niższa będzie cena netto. Natomiast Telekomunikacja Polska S. A. podniosła ceny o pełną stawkę VAT, czyli o 22 procent.
- Nie ma możliwości obniżenia cen netto – mówi Maria Piechocka, rzecznik prasowy Oddziału TP S.A. w Poznaniu.
Jej zdaniem, oferta TP S.A. jest jedną z tańszych na rynku – na najniższą opcję neostrady 128 kb/sekundę podwyżka wynosi ledwie 12 złotych w skali roku. Dlatego w punktach obsługi klienta nie widać, że cena wzrosła o 22 procent. Nikt także, jak dotąd, nie rozwiązuje umów z operatorem z powodu braku powiadomienia wcześniej o zmianie ceny, czego wymaga Prawo Telekomunikacyjne.
- Nie zdążyliśmy tego zrobić – mówi Maria Piechocka. – Jednak razem z nowymi rachunkami, które klienci powinni otrzymać od połowy marca, dostaną ulotki, jak można zredukować koszty, związane z internetem.
Zarówno TP S.A. jak i ICPnet o takich możliwościach, z podaniem konkretnych przykładów informują na swoich stronach internetowych.
Internauci będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania maksymalnie 760 złotych poniesionych kosztów dostępu do internetu. Oszczędność będzie wynosiła, więc przy pierwszym progu podatkowym 19 proc. faktycznych wydatków. Dla klientów tych operatorów, którzy nie zdecydowali się podnieść cen o VAT internet faktycznie stanieje. Dla klientów TP S.A po prostu zdrożeje mniej. Gdy internauta płaci podatki według 30 lub 40 procentowej stawki zyskuje nawet wtedy, gdy korzysta z usług TP S.A.
Z odliczeń mogą jednak skorzystać tylko osoby fizyczne – nie firmy. Warunkiem wystąpienia o odliczenie jest gromadzenie comiesięcznych faktur, w których wyszczególniona jest pozycja wydatków związanych z korzystaniem z usługi dostępu do internetu. Odliczenie dokonywane jest w zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanych dochodów (PIT).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto