Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urologia i neurologia niezakontraktowane

Paulina Śliwa
Poradnie urologiczna i neurologiczna działają w “Konsylium” już 8 lat
Poradnie urologiczna i neurologiczna działają w “Konsylium” już 8 lat Paulina Śliwa
Dwie poradnie działające przy szamotulskim „Konsylium” nie zostały zakontraktowane. Pacjenci są rozgoryczeni

W czwartek wieczorem, 9 lutego, Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął drugi konkurs dla poradni specjalistycznych. Cztery poradnie z szamotulskiego szpitala czynne są od poniedziałku. Kontraktu w zakresie neurologii i urologii od Narodowego Funduszu Zdrowia nie uzyskał jednak Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Konsylium” w Szamotułach.

Leczenie w wyżej wymienionych poradniach może się odbywać tylko na koszt pacjenta, a wszystkie dotychczasowe terminy wizyt zostały odwołane.

– NFZ swoją decyzję argumentował tym, że nie uzyskaliśmy odpowiedniej ilości punktów. Punkty przyznawane były w zależności od ilości godzin, w jakich czynne były poradnie. Jednak według nas to, czego wymaga fundusz, podlega dyskusji. Trzeba bowiem wykazać dużą liczbę godzin za niskie kwoty. To ogranicza jakość świadczonych usług. Komisja nie wzięła pod uwagę ciągłości świadczeń dla pacjentów. Poradnie urologiczna i neurologiczna funkcjonują w przychodni 8 lat. W tej chwili zapisanych mamy do nich ok. 6 tys. 500 pacjentów. To naprawdę świadczy o potrzebie leczenia w tych poradniach. Ponadto uważamy, że pacjenci byli zwodzeni przez NFZ; przed rozstrzygnięciem powiedziano nam, że można ich zapisywać. Tylko przez 4 dni grudnia do neurologa zapisało się 680 osób, a do urologa 390. Po ogłoszeniu decyzji pacjenci są rozgoryczeni – mówi Kierownik „Konsylium” dr n. med. Elżbieta Borowicz-Andrzejewska.

Złość i rozżalenie pacjentów najbardziej odczuwają pielęgniarki pracujące w rejestracji przychodni na ul. Kasprowicza.

– Ludzie dzwonią i płaczą. Mamy zapisanych wiele osób starszych, którzy poza tym, że są przyzwyczajeni do swojego lekarza, będą mieli problemy z szybkim umówieniem się na wizytę w innym ośrodku. To często są ludzie ciężko chorzy, po udarach czy cierpiący na Chorobę Parkinsona. W bardzo trudnej sytuacji są też osoby, które czekają na rehabilitację szpitalną. Potrzebne jest im bowiem skierowanie od lekarza, który posiada umowę z NFZ. Po decyzji NFZ nie jesteśmy w stanie załatwić im tego skierowania – informuje pielęgniarka rejestrująca pacjentów w „Konsylium”.

– Pacjenci zawiadamiają nas, że nie wszystkie poradnie działające w przychodniach w powiecie spełniają wymogi funduszu: lekarze nie zawsze są na miejscu, a zapisywać się można na późne terminy. To jednak nie przeszkadza NFZ, ponieważ formalności się zgadzają – dodaje Kierownik „Konsylium”.

Szansa na zakontraktowanie poradni urologicznej i neurologicznej jeszcze jest. We wtorek, 14 lutego, Dyrektor Wielkopolskiego NFZ Karol Chojnacki poinformował, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu NFZ ogłosi trzecią turę konkursu. Jeśli nie uda się zakontraktować poradni w szamotulskim „Konsylium”, do kolejnego konkursu przychodnia będzie mogła przystąpić dopiero za 5 lat.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto