Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na rewitalizację kościańskich Łazienek podpisana [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
W środę 14 października burmistrz miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz podpisał umowę na rewitalizację terenu kościańskich „Łazienek”. Wykonawcą będzie firma Matejko Development sp. z o.o.

Projekt rewitalizacji terenu kościańskich Łazienek to kolejny etap budowy tzw. Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego. Przypomnijmy, że Trakt powstaje etapami od 2010 roku. W ramach projektu z funduszy unijnych udało się m.in. przebudować kościańską Wieżę Ciśnień, uporządkować i zrewitalizować park miejski im. Kajeta Morawskiego, przeprowadzić kompleksową rewitalizację kanałów Obry z budową infrastruktury w postaci nowych mostków.

W 2017 roku miasto sięgnęło po kolejne pieniądze unijne na rozbudowę Kościańskiego Traktu Spacerowego. W konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miasto otrzymało blisko 2,9 miliona złotych. Za te pieniądze przeprowadzono renowację Wałów Żegockiego na odcinku od Mostowej do Wrocławskiej i Łazienek.

Łazienki będą zrewitalizowane

Teraz nadszedł czas na kościańskie Łazienki. Łazienki dawniej w Kościanie tętniły życiem. Wielu kościaniaków pamięta, że był czynny odkryty basen i sporo się na tym terenie działo. Mieszkańcy miasta pamiętają, jak spędzało się czas na Łazienkach. Teraz Łazienki mają być przywrócone mieszkańcom jako teren rekreacyjno-wypoczynkowy.

Według planów rewitalizacja mają zniknąć, pozostałości otwartego basenu. Część obiektu zostanie zasypana, część rozebrana. Cały teren zostanie wyrównany i pojawią się na nim nasadzenia rodzimej roślinności. Dokładnie projekt inwestycja zakłada rozbiórkę boisk sportowych z asfaltu i tartanu, budowę wielopiętrowych układów zieleni, ukształtowanie góry „Ferfeta”, niwelację terenu, budowę elementów małej architektury, umocnienie skarp.

Na Łazienkach zostanie wykonana zieleń w formie wielopiętrowych układów od warstwy wysokiej, którą budują drzewa (14 gatunków), przez warstwę podszytu (28 gatunków krzewów) i warstwę zieleni niskiej, okrywowej (30 gatunków bylin, traw, turzyc i 2 pnącza) oraz obszary tworzące łąki kwietne i trawniki prowadzone i uprawiane ekstensywnie, które są miejscem atrakcyjnym i dogodnym dla rozwoju i życia rodzimych ptaków, owadów i drobnych ssaków.

Łąki kwietne, trawniki ekstensywne, byliny, krzewy i drzewa kwitnące zaprojektowane na danym terenie będą sprzymierzeńcami pożytecznych owadów, ponieważ zapewniają im miejsce do rozmnażania i schronienia, stanowić będą również źródło pokarmu.

W celu urozmaicenia rzeźby terenu i zróżnicowania warunków siedliskowych zaprojektowano kilka pagórków o maksymalnej wysokości do 90cm, które porastać będą rośliny o gęstym i zwartym systemie korzeniowym, zabezpieczającym nasypy przed erozją. Będzie to obszar ukształtowany w sposób zbliżony do naturalnych pagórków nizinnych, istotnie podnoszący różnorodność biologiczną.

Koszt inwestycji wyniesie 1.822.564,75 zł. Wykonawca ma 19 tygodni ma wykonanie prac. Inwestycja zostanie dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł ze środków UE.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto