Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice z Opatówka na Sardynii [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Na Sardynii przebywały uczennice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej  w Opatówku
Na Sardynii przebywały uczennice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Opatówku UMG Opatówek
Uczennice z klas 6c i 6b ze Szkoły Podstawowej w Opatówku wraz z opiekunami wzięły udział w wycieczce na Sardynię. Wycieczka na włoską wyspę była podsumowaniem międzynarodowego projektu międzyszkolnego o nazwie „Most kulturowy z Cagliari do Opatówka'' prowadzonego przez nauczyciela szkoły w Opatówku, Artura Szkudlarka i Valerię Mameli, nauczycielkę języka angielskiego we włoskiej szkole.

Uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani u włoskich rodzin, które dołożyły wszelkich starań, aby pobyt polskich gości na Sardynii obfitował w niezapomniane przeżycia i możliwość obcowania z ich kulturą, zwyczajami oraz tradycjami.

Podczas tygodniowego pobytu na Sardynii uczestnicy wycieczki odwiedzili szkołę Instituto Comparativo w mieście Quartu San't Elena oraz mieli okazję porozmawiać z włoskimi rówieśnikami. A nauczyciele mieli okazję do wymiany doświadczeń zawodowych i zapoznania się z zasadami funkcjonowania włoskiej placówki oświatowej.

Grupa z Opatówka uczestniczyła między innymi w uroczystych obchodach święta patrona wyspy Sardynii, Sant'Effisio, podczas którego odbywa się procesja trwająca, aż 4 dni. Jak opisują swe przeżycia uczestnicy wycieczki „kilkudziesięciotysięczna procesja to niezwykła reprezentacja mieszkańców wszystkich regionów Sardynii, ubranych w bajecznie kolorowe stroje regionalne. Jeźdźcy w ludowych i historycznych kostiumach na pięknie przybranych koniach, ukwiecone wozy i udekorowane woły, tony płatków kwiatów sypane przed rydwan wiozący figurę świętego tworzyły niezwykłe widowisko”.

Młodzież i nauczyciele z Opatówka spotkali się także z burmistrzem dzielnicy miasta Monserrato, Thomasem Locci, który pogratulował ogromnego sukcesu międzynarodowego projektu. Odwiedzili również rezerwat przyrody Montelargius, w którym żyją i rozmnażają się flamingi oraz wiele innych, ciekawych miejsc i zabytków - katedrę Santa Maria di Castello, bibliotekę mediów i kulturoznawstwa MEM, plaże Poetto oraz formację skalną Siodło Diabła.

Warto dodać, że głównymi założeniami projektu „Most kulturowy z Cagliari do Opatówka'' było poznawanie kultury, tradycji, zwyczajów polskich i włoskich poprzez wymianę informacji za pośrednictwem e-maili, zdjęć oraz filmów wideo umieszczanych na specjalnej platformie dla uczniów Twinspace.

Aktywny udział uczniów w projekcie był także bezcenną okazją do rozwijania umiejętności języka angielskiego poprzez tworzenie własnych prezentacji językowych oraz możliwości komunikacji z włoskimi uczniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto