Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeba sprawdzić krok po kroku stan prawny i faktyczny budowy

Monika Kaczyńska
Gdy budynek już stoi, zakup mieszkania generuje mniejsze koszty dodatkowe
Gdy budynek już stoi, zakup mieszkania generuje mniejsze koszty dodatkowe fot. Michał Pawlik/Polskapresse
Zakup własnego "M" to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Lepiej na początku wszystko dokładnie przemyśleć, aby później nie żałować.

Analitycy wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl radzą realizować plan punkt po punkcie.

Po pierwsze kredyt
Przystępując do poszukiwania odpowiedniego dla nas mieszkania, skupmy się na podstawowej kwestii - budżecie, jaki planujemy przeznaczyć na zakup. Warto dokładnie podliczyć zasoby, jakimi dysponujemy. Oszczędności, akcje, obligacje - wszystko to wpłynie na wysokość kredytu, który musimy zaciągnąć.

Kolejny ważny krok to zbadanie zdolności kredytowej. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko sprawdzi naszą zdolność kredytową, ale i doradzi w wyborze optymalnej oferty, podpowie, jak zmniejszyć odsetki, czy też skrócić okres kredytowania wpływający na całościowy koszt.

Gotowe czy w budowie?
Atrakcyjne stawki i bogata oferta deweloperska na mieszkania znajdujące się dopiero w fazie realizacji sprawia, że w dalszym ciągu spora grupa nabywców decyduje się na zakup "dziury w ziemi". Ubiegając się o sfinansowanie nieukończonego jeszcze mieszkania, miejmy jednak na uwadze, że będziemy traktowani przez bank nieco inaczej niż nabywcy gotowych mieszkań.

Kupując jeszcze nieskończone mieszkanie, będziemy zobowiązani do finansowania ubezpieczenia pomostowego. Wynika to z faktu, że docelowe zabezpieczenie dla banku w postaci hipoteki może być ustanowione wyłącznie wtedy, gdy lokal posiada księgę wieczystą.

Ta z kolei zakładana jest dopiero po ukończeniu inwestycji. Ubezpieczenie pomostowe stanowi zatem dla banku rekompensatę za zwiększone ryzyko kredytowania powstających mieszkań. Mankamentem zakupu jeszcze niewybudowanego lokalu jest również dłuższy czas oczekiwania na odbiór mieszkania. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki komfort, z pewnością znajdziemy wymarzone "M" wśród szerokiej oferty gotowych mieszkań. Kupując już wybudowaną nieruchomość na rynku pierwotnym, omijamy spełnianie wielu warunków wyznaczonych przez bank, oszczędzając tym samym pieniądze i czas.

Wybór gotowego mieszkania ma szczególne znaczenie dla osób, które chcą sprzedać dotychczasowe lokum, by kupić większe. Dla nich możliwość przeprowadzki od razu oznacza oszczędności na wynajmie tymczasowego dachu nad głową bądź brak konieczności obniżenia ceny z powodu sprzedaży nieruchomości, która zostanie zwolniona dopiero za jakiś czas.

Ważna lokalizacja
Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium, którym należy się kierować, podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania, jest wybór lokalizacji nieruchomości. Wybór właściwej lokalizacji mieszkania zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Myślmy strategicznie - zwróćmy uwagę na okoliczną infrastrukturę handlową, usługową i instytucjonalną. Lokalizacja mieszkania w pobliżu przedszkoli, szkół i placu zabaw jest szczególnie ważna dla osób planujących założenie rodziny oraz dla rodzin z dziećmi. Dla innych ważny jest szybki dojazd do pracy, wówczas warto wziąć pod uwagę połączenie komunikacyjne z miejscem pracy.

Niemniej istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając lokalizację mieszkania, jest bezpieczeństwo. Zapewniają je osiedla wyposażone w system monitoringu.

Porównuj i negocjuj
W sytuacji oczekiwania na rządowe dopłaty do mieszkań kupujący odwlekają decyzję o zakupie mieszkania do przyszłego roku. W efekcie deweloperzy kuszą klientów licznymi promocjami i rabatami.

Przygotowują oferty tak, aby były one atrakcyjne na tle konkurencji. Upusty cenowe, które często stanowią 5-10 proc. wartości nieruchomości, są najpopularniejszą formą promocji. Niektóre firmy w cenie mieszkania oferują na parterze przybalkonowe ogródki, komórki lokatorskie, inne wabią kupujących darmowymi miejscami parkingowymi lub oferują na nie znaczne przeceny.

Są też inwestorzy, którzy zwracają uwagę na wysoką jakość zastosowanych materiałów lub proponują projekt aranżacji mieszkania w cenie, a nawet wykończenie kuchni lub łazienki. Niektórzy deweloperzy oferują nabywcom zwolnienie z płacenia czynszu przez dwa lata od momentu wprowadzenia się do lokalu. Aby otrzymać korzystne rabaty, warto z deweloperem negocjować.

Sprawdź, komu płacisz
Firma deweloperska, której powierzamy pieniądze, musi zostać dokładnie sprawdzona. Warto zdobyć informacje z pierwszej ręki. Właściciele mieszkań, z pewnością dostarczą nam cennej wiedzy płynącej z ich doświadczenia. Dobrym źródłem wiedzy jest internet, gdzie można poczytać opinie innych klientów. Warto też zweryfikować dokumenty dewelopera, takie jak: aktualny odpis z KRS, zaświadczenie z US i ZUS-u o braku zaległości. Deweloper powinien przedstawić pozwolenia na budowę oraz akt potwierdzający prawa własności do gruntu, na którym buduje nieruchomość.

fot. michał pawlik/polskapresse
Gdy budynek już stoi, zakup mieszkania generuje mniejsze koszty dodatkowe

Umowa kupna - od razu lub w dwóch etapach
Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jednoetapowo - wówczas mamy do czynienia z umową ostateczną oraz dwuetapowo, co oznacza, że najpierw podpisujemy umowę przedwstępną, a potem ostateczną. Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup nieruchomości. Umowa przedwstępna jest to pierwszy dokument, na podstawie którego zostaną dokonane dalsze transakcje między kupującym a deweloperem. W umowie przedwstępnej spisuje się m.in. zobowiązania obu stron, jakie muszą spełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej, cenę mieszkania, wysokość zaliczki, termin oddania nieruchomości do użytku oraz szczegółowo przedstawione konsekwencje na wypadek, gdyby jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy - warto skonsultować jej treść z prawnikiem.

Aby umowa przedwstępna miała większą moc prawną, zalecane jest potwierdzenie jej u notariusza. Z kolei umowa ostateczna musi być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest nieważna. Z chwilą zawarcia umowy ostatecznej mieszkanie staje się własnością kupującego.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto