Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa strajk w akademiku Jowita w Poznaniu. Samorząd studentów przeciw protestowi, a profesorowie za. "Jowita nie nadaje się do zamieszkania"

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
8 grudnia rozpoczął się strajk okupacyjny. Na UAM dwugłos - nauczyciele akademiccy popierają strajk i renowację Jowity, Samorząd Studentów - nie.
8 grudnia rozpoczął się strajk okupacyjny. Na UAM dwugłos - nauczyciele akademiccy popierają strajk i renowację Jowity, Samorząd Studentów - nie. Robert Woźniak
Nauczyciele akademiccy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza napisali list otwarty o sytuacji w Jowicie. Wyrazili w nim poparcie dla studentów okupujących budynek. Swoje oświadczenie wydał również samorząd studentów. Ci wskazali na punkty, które ich łączą z protestującymi, jednak mimo to stwierdzili, że Jowita nie nadaje się do ponownego zamieszkania.

Spis treści

Dwugłos na UAM. Profesorowie za studentami, samorząd studentów przeciw strajkowi

Związek Zawodowy Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza po sześciu dniach trwania strajku okupacyjnego w DS Jowita, w końcu wystosował swoje stanowisko.

W liście otwartym wyrażają poparcie dla studentów okupujących Jowitę.

- Uważamy, że studenci i studentki powinni móc liczyć na wsparcie materialne ze strony uczelni i państwa, nie tylko w tych szczególnie trudnych ekonomicznie czasach, ale zawsze. Studenci powinni móc studiować, a nie pracować ledwo wiążąc koniec z końcem

- napisali w liście.

Odnieśli się również do innych postulatów studentów.

- Chcielibyśmy, aby DS Jowita mogła zostać uratowana, a życie studenckie mogło toczyć się w centrum Poznania – gdzie znajdują się wciąż liczne Wydziały naszego uniwersytetu - zaznaczyli.

I dodali: - Wspieramy postulat stworzenia planu rozwoju zasobów mieszkalnych dla studentów. Podobnie, uważamy, że tanie stołówki oraz zwiększenie dostępności pomieszczeń socjalnych dla studentów wpłynie jedynie na poprawę jakości naszej wspólnej pracy.

Przemysław Czapliński: Walczycie w słusznej sprawie

Strajkujących w Jowicie już kilka razy odwiedził prof. Przemysław Czapliński, który jest pracownikiem Instytutu Filologii UAM.

- Walczycie o kwestię dużo szerszą, a mianowicie o inne myślenie o uniwersytecie. Takie, które uwzględnia w większym stopniu myślenie o studentach, ich codziennych potrzebach i uspołecznianiu go - mówił Czapliński w rozmowie ze Studencką Inicjatywą Mieszkaniową.

Profesor odniósł się do pomysłów na poprawę sytuacji studentów w Polsce - przede wszystkim rozmowy, prowadzone we wszystkich możliwych konfiguracjach - za zamkniętymi drzwiami, ale także na forum publicznym. Istotne jest to, aby studenci byli w stanie wybrać swoich reprezentantów, a ci umieć rozmawiać w imieniu ogółu. Studenci muszą być we wszystkich tych jednostkach, gdzie podejmuje się decyzje czy nadać im większą sprawczość.

Pracownicy UAM popierają również działania rektorki

Oprócz wsparcia dla studentów, nauczyciele akademiccy zadeklarowali poparcie dla działań władz uniwersytetu.

- Doceniamy dotychczasowe kroki JM Rektor prowadzące w kierunku rozwiązania tego trudnego dla wszystkich problemu. Cenimy zatem deklaracje powstrzymania się od sprzedaży DS Jowity przynajmniej do końca trwającej kadencji

- napisali w liście akademicy.

- Z entuzjazmem przyjmujemy deklarację o możliwości znalezienia 20 milionów złotych wkładu własnego na odnowę akademika. Podobnie, z nadzieją patrzymy na deklarację stworzenia i ogłoszenia planu rozwoju zasobów mieszkalnych dla studentów UAM.

Dodali również, że w centrum misji uniwersytetu stoją studenci i ich kształcenie, dlatego warunki, w których się uczą, a oni - pracują, stanowią obiekt wspólnej troski. - Wzywamy zatem do spojrzenia na walkę studentów z okupowanej DS Jowita, jak walkę o nasze wspólne dobro - zakończyli list.

Studenci UAM: Jowita nie nadaje się do zamieszkania

W swoim oświadczeniu, Samorząd Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z jednej strony wspiera studentów, ale z drugiej jasno wskazuje, że ich zdaniem Jowita nie nadaje się do zamieszkania i najlepiej jakby została sprzedana. Zgadzają się natomiast z dwoma postulatami - zwiększania zasobów mieszkaniowych uniwersytetu oraz zapewnienia tanich i dostępnych stołówek, których obecnie brakuje.

Kością niezgodny jest jednak remont Jowity.

- W naszej ocenie „Jowita” nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Dalsze
pozostawanie w tym budynku jest niebezpieczne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa akademik „Jowita” i tak doczekałby się zamknięcia – jeżeli nie przez władze Uczelni to przez organy władzy państwowej

- piszą.

Wskazują również jakie techniczne usterki widać nie pierwszy rzut oka - m.in. zbyt wąskie szyby windowe, zbyt wąskie korytarze,
oraz za małe pokoje. Otwarcie stają w tej kwestii po stronie władz uniwersytetu - koszt remontu oszacowano na 100 milionów złotych, których Uczelnia nie posiada.

- Nie możemy poprzeć niegospodarnego remontu „Jowity”, gdyż uważamy, że zapewnienie 400 nowych miejsc w ramach budowy drugiego akademika na Kampusie Morasko jest korzystniejsze dla studentów niż zredukowanie ich o 100 w ramach remontu tzw. „akumulatorów”

- dodali przedstawiciele samorządu studentów. Wspomnieli również, że "nie chcą mieć nikogo na sumieniu".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa strajk w akademiku Jowita w Poznaniu. Samorząd studentów przeciw protestowi, a profesorowie za. "Jowita nie nadaje się do zamieszkania" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto