Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej obchodzi 25 urodziny

Irna Kuczynska
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej obchodzi jubileusz 25 - lecia TMZD
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej obchodzi w tym roku jubileusz 25 - lecia. Jego początki sięgają jednak roku 1983. Wtedy TMZD próbował założyć ks. Henryk Buchalski.

Pomysł utworzenia Towarzystwa zrodził się w głowie dobrzyckiego proboszcza ks. Henryka Buchal-skiego. To on 23 maja 1983 roku zaprosił na plebanię następujące osoby: Józefa Balcera, Kazimierza Balcera, Wojciecha Golińskiego, Józefa Beima, Urszulę Lasocińską, Tadeusza Mikołajewskiego, Janinę Reszel, Małgorzatę Staśkiewicz, Wojciecha Szukalskiego, Floren-tynę Świerzbinowicz. Możemy to przeczytać w artykule Tadeusza Mikołajewskiego, opublikowanym w najnowszym, 50. numerze ,,Notatek Dobrzyckich’’ .

Proboszcz Buchalski, znany m.in. z zamiłowań do odnawiania zabytkowych obiektów w Dobrzycy, zamierzał ,,przejąć zabytki zespołu pałacowo - parkowego, który w 1983 roku był w zarządzie gminy’’ - wspomina Kazimierz Balcer, który był wśród osób zaproszonych przez proboszcza na plebanię.

Inicjatywa proboszcza wzbudziła niezadowolenie ówczesnego Naczelnika Gminy Dobrzyca Józefa Kasprzaka. Prominentny urzędnik zażyczył sobie, żeby do listy założycieli Towarzystwa Miłośników Dobrzycy dopisać wskazane przez siebie osoby, czyli: Andrzeja Golę - kierownika Gminnego Centrum Kultury, Mieczysława Dylewskiego - prezesa OSP, Józefa Kaczmarka - pierwszego sekretarza Komitetu Gminnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Marcina Kowalczyka - wicedyrektora szkoły podstawowej, Teresę Michalską - posłankę na Sejm, Barbarę Winiecką - nauczycielkę, Stanisława Królika - prezesa RSP Nowy Świat.

Proboszcz uznał to za daleko idącą ingerencję, tym bardziej, że sam nie chciał wejść w skład Komitetu Założycielskiego, żeby jak mówił ,,nie drażnić władz gminnych i wojewódzkich’’.Zależało mu na tym, żeby TMZD powstało i żeby zajęło się popadającym w ruinę zabytkowym zespołem w parku. Twierdził, że ma duże doświadczenie i zaplecze ,więc może zająć się remontem pałacu.

6 czerwca 1983 roku Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej Wojciech Goliński poinformował inicjatorów TMZD, że Komitet Założycielski musi liczyć 15 osób. W tej sytuacji grupa inicjatywna postanowiła dopisać brakujące osoby, ale spoza listy, wskazanej przez naczelnika Kasprzaka. I tak dopisano: Józefa Mielcarza, Romana Stawika, Edwarda Szymkowiaka, Elżbietę Wojciechowską.

Na 18 lipca gmina zaprosiła wszystkich na zebranie założycielskie. – Wynikało z niego, że gmina chce tworzyć własne Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, dlatego postanowiono, że na zebranie pójdzie tylko Tadeusz Mikołajewski - czytamy w jego artykule. Z dalszej jego relacji wynika, że naczelnik upierał się przy dopisaniu Andrzeja Goli, Rajmunda Matyniaka oraz Stanisława Królika i Józefa Kaczmarka.

Działanie wokół stworzenia TMZD, które miało zamiar zająć się niszczejącym pałacem, spowodowało, że inicjatywą zainteresował się PRON - Patriotyczny Ruch Ocalenia Narodowego - utworzony po ogłoszeniu stanu wojennego 13 XII 1981 roku. 6 września na spotkanie przybyli przedstawiciele PRON oraz konserwator zabytków.
Jednak - jak pisze Tadeusz Mikołajewski - TMZD nie powstało. Skończyło się na niczym.

Pomysł powrócił w roku 1989, kiedy w Dobrzycy pojawił się Michał Karalus i zaczął remontować obiekty pod przyszłe muzeum. 14 maja 1989 roku odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej, która w marcu 1990 roku w sądzie w Kaliszu zarejestrowała Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej. Członków założycieli było 27. Na liście są następujące nazwiska: Józef Balcer, Kazimierz Balcer (prezes), Halina Berlińska, Stefan Bulsiewicz (wiceprezes), Andrzej Gola, Janusz Kulig, Józef Florczyk, Michał Karalus (członek zarządu), Jan Kryś, Urszula Lasocińska (czł. zarządu), Marcin Lisiak, Tadeusz Mikołajewski (czł. zarządu), Roman Pawiński, Stanisław Pietrzak, Józef Ptaszyński, Janina Reszel, Franciszek Reszel, Stanisław Rybka, Florentyna Świe-rzbinowicz ( skarbnik), Jan Wichłacz, Jan Witkowski, Stanisław Wosiek, Zdzisław Woźniak (ówczesny Naczelnik Gminy Dobrzyca), Tadeusz Szajda (czł. zarządu). W roku 25 - lecia TMZD liczy 75 członków. I jest ewenementem choćby dlatego, że od 25 lat wydaje ,,Notatki Dobrzyckie’’. Wyszło 50 numerów poczytnego wydawnictwa, które poświęcone jest relacjonowaniu tego, co się w gminie dzieje a także przypominaniu ciekawych postaci, które tworzyły historię ziemi dobrzyckiej, wydarzeń, miejsc.

W najnowszym numerze Tadeusz Mikołajewski pisze o zawirowaniach wokół utworzenia TMZD, natomiast Kazimierz Balcer przypomina działalność Towarzystwa. A jest ona bogata i różnorodna. Po pierwsze wspomniane już ,,Notatki Dobrzyckie’’, po drugie konkursy fotograficzne oraz konkursy wiedzy o gminie współorganizowane z Ewą Golą z biblioteki gminnej, skierowane do uczniów dobrzyckich szkół. Po trzecie wycieczki krajoznawcze i rajdy rowerowe po okolicy.

Po czwarte tworzenie dobrego klimatu wokół odzyskania praw miejskich przez Dobrzycę. Po piąte i chyba najważniejsze - odtworzenie i odsłonięcie przedwojennych tablic upamiętniających dobrzyczan poległych w I wojnie światowej, w wojnie z bolszewikami w roku 1920, dołożenie nowej tablicy z nazwiskami ofiar II wojny światowej. Mówił o tym podczas uroczystości jubileuszowych Kazimierz Balcer. Zaczęły się mszą św., którą w kościele św. Tekli odprawił ks. Roman Kłobus.

Po mszy członków w Panteonie otwarto wystawę obrazów Dobrzycy m.in. Kazimierza Balcera, jego córki Izabeli, Antoniego Górnika, Krystyny Nity. Potem w Oranżerii prezes Balcer dziękował władzom miasta i gminy oraz prezes BS Grażynie Palczewskiej za finansowe wspieranie TMZD.

Imprezę jubileuszową zaszczycił starosta pleszewski Maciej Wasielewski - mieszkaniec Dobrzycy, który wręczył prezesowi okolicznościowy dyplom. Władze miasta reprezentował burmistrz Jarosław Pietrzak , wiceburmistrz Ewa Wasielewska i przewodniczący Witalis Pół-rolniczak., którzy też pośpieszyli z gratulacjami.
Były też życzenia od dyrektorów szkół, bractwa kurkowego, prezeski Banku Spółdzielczego, zaprzyjaźnionych Towarzystw. Urodziny TMZD uświetnili muzyką młodzi dobrzyczanie. Przygotował ich Sławomir Pankowiak - nauczyciel muzyki.

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie