Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toaleta na poznańskim Łazarzu: prace ruszą w marcu

Justyna Bryske
Marek Zakrzewski
Trzy lata trwało procesowanie się mieszkańców Łazarza z miastem o toaletę, która ma powstać w kamienicy przy Rynku Łazarskim 5. Przeciwni temu mieszkańcy prawomocnie przegrali w sądzie. W marcu br. ruszą prace remontowe w kamienicy w związku z planowaną toaletą.

Przetarg ogłoszony na budowę toalety trwa. - Jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego. Umowę planujemy podpisać w połowie marca po dokonaniu formalności przetargowych – mówi Agnieszka Pomaska z biura Usług Komunalnych Urzędu Miasta. Handlowcy się cieszą, gdyż toaleta na rynku jest konieczna. Najpierw korzystali z zabytkowego szaletu, który stał na tzw. Lejku Łazarskim. Po jego wyburzeniu postawiono toi toje, a następnie w ich miejsce kontener sanitarny.

Zobacz też: Więcej o sprawie ubikacji na Rynku Łazarskim

- Przez trzy lata męczyliśmy się z toi tojami. Skrajne temperatury, jak mróz czy upały, sprawiały, że korzystanie z toalet było niemożliwością. Potem był kontener. Kibice, którzy przyjechali tu na Euro, nie mogli uwierzyć, że stoi on bezpośrednio w kontakcie z żywnością. Toaleta jest koniecznością, gdyż korzystają z niej też mamy z małymi dziećmi na zakupach – mówi Mariusz Skrobich, handlowiec na Rynku Łazarskim.

Cieszą się także klienci handlowców. - Nie wyobrażam sobie kupować żywności na rynku od handlowców, którzy nie mają dostępu do toalety, do czystej, bierzącej wody – mówi mieszkanka Łazarza.

Mieszkańcy kamienicy przy Rynku Łazarskim 5 nie są zgodni, co do toalety. - Są ważniejsze sprawy niż budowa toalety. W kamienicy przecieka nam dach i nikt się tym nie zajmuje, a toaletą za 800 tys. zł tak – mówi pan Ryszard, mieszkaniec budynku. Dla innych lokatorów, jeśli tylko będzie ktoś dbający o czystość toalety, nie stanowi ona problemu. - Mieszkam na górze w oficynie, toaleta mi nie przeszkadza. Uważam to za naturalne, że musi się ona znajdować przy rynku, schowana przed kupującymi – mówi pani Krystyna, lokatorka kamienicy.

Miasto zwraca uwagę na korzyści z postawienia toalety, również dla mieszkańców kamienicy. - Suterenę osuszymy i odremontujemy część klatki schodowej, gdyż to stuletnia, nieremontowana kamienica. Wstawimy też nowe drzwi do oficyny i na podwórko. Dla lokatorów punktem wyjścia do sprzeciwu jest to, że chodzi o toaletę. Ich obawy to nieuzasadniony strach przed nieznanym – mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto