MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

TARGI - AntyKwaśniewski?

Leszek Waligóra, Elżbieta Sobańska
Nowoczesne obrabiarki, sprzęt dla wojska, urządzenia pomiarowe – to wszystko można obejrzeć na najważniejszych targach wynalazków w Polsce - FOT. ROMUALD KRÓLAK
Nowoczesne obrabiarki, sprzęt dla wojska, urządzenia pomiarowe – to wszystko można obejrzeć na najważniejszych targach wynalazków w Polsce - FOT. ROMUALD KRÓLAK
Innowacje-Technologie-Maszyny – to największe targi w Polsce. Czerwcowa impreza co roku przyciąga tysiące wystawców i tłumy zwiedzających. Przez lata była to również okazja do wręczenia najważniejszych ...

Innowacje-Technologie-Maszyny – to największe targi w Polsce. Czerwcowa impreza co roku przyciąga tysiące wystawców i tłumy zwiedzających. Przez lata była to również okazja do wręczenia najważniejszych gospodarczych wyróżnień w Polsce: prezydenckich nagród gospodarczych. Prezydent Lech Kaczyński jednak zrezygnował z ich przyznawania i, mimo zapowiedzi, nie ustanowił żadnej nagrody, która by tą stworzoną przez jego poprzednika zastąpiła.

Nagroda przyznawana była przez powołaną w tym celu kapitułę składającą się z uznanych autorytetów. Kiedy prezydentem został Lech Kaczyński wydawało się, że tradycja będzie kontynuowana. Jednak w ubiegłym roku prezydenckich nagród nie było. Kancelaria Prezydenta informowała wówczas, że trwają prace nad nową formułą wyróżnień. Ale i w tym roku nagród nie będzie. Przedstawiciele biura prasowego Kancelarii, z którymi wczoraj rozmawialiśmy byli zdziwieni pytaniem o nagrody. Międzynarodowe Targi Poznańskie, które co roku pomagały w organizacji imprezy, poinformowały naszą redakcję, że do dziś nie otrzymały deklaracji, czy jakiekolwiek nagrody prezydenta będą jeszcze w Poznaniu wręczane.
– Pomysł nagrody gospodarczej należy do Kancelarii Prezydenta RP. My deklarowaliśmy i wciąż deklarujemy pomoc w organizacji imprezy wręczenia nagród, ale nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej odpowiedzi. Nie wiemy nawet czy w ogóle będą jeszcze jakieś nagrody, nawet nie w Poznaniu, przyznawane – mówi Agnieszka Węgrowska z biura prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Kancelaria Prezydenta poprosiła redakcję ,,Głosu Wielkopolskiego” o przesłanie pytań w sprawie nagród gospodarczych e-mailem. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Wszystko wskazuje jednak na to, że prezydent Lech Kaczyński postanowił odciąć się od swojego poprzednika. Poznańscy przedstawiciele biznesu ze smutkiem przyznają, że jeśli odpowiednik nagrody się pojawi, to nie w Poznaniu.

Technologia na wystawie

Targi nawet bez nagród w tym roku mogą przejść do historii. Zaprezentowano na nich nie kilkadziesiąt, jak bywało kiedyś, ale kilkaset nowości technologicznych.
Na blisko 30 tysiącach me-trach kwadratowych produkty prezentuje 1300 wystawców i firm z 36 krajów, w tym między innymi z: Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Malezji, Czech, Rosji, Tajwanu i Szwecji. W dziewięciu salonach branżowych oprócz najnowszych rozwiązań w dziedzinie przemysłu, można też zobaczyć osiągnięcia w dziedzinie nauki.
Firma Panasonic wybrała Poznań jako miejsce europejskiej premiery swojego najnowszego urządzenia – robota spawalniczego. Podczas rozpoczętych dzisiaj targów Innowacje-Technologie-Maszyny można było też przekonać się, jak wygląda Puma – prototyp niskopodłogowego tramwaju z poznańskiej Fabryki Pojazdów Szynowych.

Stal w salonie

W tym roku w programie imprezy znalazły się trzy nowe salony branżowe: TECHNOGAZ, Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle i WELDING. Ostatni z nich został wczoraj otwarty wspólnie przez prezesa MTP Przemysława Trawę i prof. Andrzeja Kolasę z Polskiej Izby Spawalniczej.
–– Jest to uhonorowanie branży spawalniczej – mówi Wiesława Galińska, dyrektor projektu ITM Polska.
Otwarcie salonu zainagurował wykład o wykorzystaniu stali jako głównego materiału budowlanego prof. Jana Pilarczyka z Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Już teraz Polska jest liczącym się eksporterem na arenie międzynarodowej. Blisko 85 procent wyprodukowanych w naszym kraju stalowych konstrukcji spawanych trafia na rynek Unii Europejskiej.

Rozwiązania przyszłości

Odwiedzający targi poznaniacy mogli podziwiać prototypowe tramwaje wyprodukowane w Fabryce Pojazdów Szynowych im. H. Cegielskiego w Poznaniu. Spółka wystawia dwa pojazdy 123N i 118N. Niskopodłogowy tramwaj 118N zawalczy dzisiaj o „Złoty medal” Międzynarodowych Targów Poznańskich, przyznawany dla innowacyjnych produktów.
Wśród nowości prezentowane są też wynalazki, które dopiero mają szansę znaleźć się na rynku. Wśród ciekawostek jest między innymi osobisty zestaw kuloodporny dla wojska, policji i straży granicznej, zapobiegający przypadkom nagłej śmierci sercowej na terenie zakładu pracy defibrylator automatyczny czy bezprzewodowy system monitoringu konstrukcji budowlanych. •

Protest w MTP

Pierwszy dzień targów ITM miał być także pierwszym dniem protestu pracowników MTP. Na razie akcja ma polegać tylko na oflagowaniu. Pracownicy domagają się podwyżek płac, ale nie doszli do porozumienia z zarządem spółki. Są więc z nim w sporze zbiorowym. Wkrótce zasiądą jednak do dalszych rozmów – tym razem z udziałem mediatora.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto