Szukasz pomysłów? Klaster "Food4Good" - szansa na rynku żywności funkcjonalnej

Artykuł sponsorowany

Branża spożywcza to jeden z prężniej rozwijających się filarów gospodarki. Aby jeszcze dodatkowo wzmocnić nie tylko jej pozycję, ale i zapewnić większą konkurencyjność oraz wsparcie, instytucje naukowe wraz przedsiębiorcami powołali inicjatywę „Żywność dla Zdrowia Food4Good”.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, klaster Food4Good może w pełni rozwinąć swoją działalność. Realizowany przez firmę program skupia się wokół tzw. żywności funkcjonalnej, która ma korzystny wpływ na działanie całego organizmu, poprawia stan zdrowia, samopoczucie. Żywność funkcjonalna to m.in. produkty wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy oraz te, w których znacznie ogranicza się np. zawartość sodu. Jednym z założeń programu „Żywność dla Zdrowia Food4Good” było stworzenie sieci połączeń i współpracy między przedsiębiorcami działającymi na tym samym rynku.
Klaster łączy współpracę między przedsiębiorcami i organizacjami badawczymi, tak by obie strony czerpały z niego korzyści. Do tej pory pomogło 12 firmom.

Pomysłodawcy projektu szczególny nacisk kładą na kooperację z jednostkami naukowo-badawczymi oraz lokalnymi władzami.

Daj szansę sukcesowi
Podstawą sukcesu projektu jest kooperacja pomiędzy przedstawicielami biznesu i nauki. Współpraca w ramach klastra „Food4Good” umożliwia redukcję kosztów, zbieranie informacji, tworzenie powiązań. Aktywność firm musi być nakierowana na wspólny cel. Jednak, aby była w pełni skuteczna, konieczne są interakcje między przedsiębiorstwami.

Czym jest klaster? To grupa niezależnych przedsiębiorstw i instytucji, które:
- współpracują, a zarazem konkurują ze sobą,
- skupione są w jednym regionie,
- specjalizują się w określonej dziedzinie i wykorzystują wspólne technologie oraz umiejętności,
- obejmują branże nowoczesne i umożliwiają ich alians z tradycyjnymi,
- są zinstytucjonalizowane - występuje koordynator klastra.

Jak to działa?
Program składa się z trzech faz. Pierwsza z nich to pomysł. Przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej zgłaszają się do klastra Food4Good, aby uzyskać wsparcie w dalszym rozwoju swoich produktów/usług. Instytucja kieruje przedsiębiorców do wyspecjalizowanych podmiotów świadczących usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego i marketingowego.

Druga faza to badanie i rozwój. Przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej, przy pomocy powstałej w ramach projektu infrastruktury mogą prowadzić/zlecać badania rozwojowe nad żywnością funkcjonalną, z wykorzystaniem doradztwa biznesowego, technologicznego i w zakresie rozwiązań marketingowych. Mogą w praktyce wykorzystywać wyniki badań, które udostępnia instytucja badawcza.

Trzecia faza to forma wymiany doświadczeń i spostrzeżeń z przeprowadzonych w poprzedniej fazie badań rozwojowych i z efektów doradztwa marketingowego oraz technologicznego.

Dlaczego warto dołączyć do Food4Good?
Korzyści z udziału w programie są ogromne. Przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego, którzy rozpoczęli współpracę z „Food4Good” mają dostęp do instytucji badawczych, mogą korzystać z doradztwa biznesowego, technologicznego i marketingowego, w celu udoskonalenia swojego produktu.

Tym, co charakteryzuje przedsiębiorstwa zgłaszające się do programu to nie tylko podobne pole działania, ale i chęć, poparta doświadczeniem, do szukania nowych rozwiązań, które nadążałyby za stale zmieniającymi się potrzebami konsumentów na rynku.

Dzięki wiedzy i wsparciu dydaktycznemu i merytorycznemu ze strony klastra Food4Good i współpracujących z nim naukowców, powstają produkty nie tylko wysokiej jakości, ale i korzystnie wpływające na zdrowie.

Wzajemna współpraca zapewnia to, na czym przedsiębiorcom szczególnie zależy, czyli:
- stymulowanie więzi pomiędzy B+R a MSP,
- poprawa relacji pomiędzy firmami,
- łatwiejszy dostęp do wiedzy i informacji,
- dostęp do wyspecjalizowanej informacji naukowej, nowych pomysłów i technologii
- pomoc i zaplecze finansowe,
- budowanie platformy współpracy i zaufania pomiędzy przedsiębiorstwami a środowiskiem naukowym,
- rozwój regionu z uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorstw,
- wspólne działania marketingowe i zintegrowana dystrybucja.

„Wszystkie firmy przetwórcze, które przystąpią do klastra, otrzymają nie tylko wsparcie technologiczne i merytoryczne w zakresie możliwości wprowadzenia do ich asortymentu produktów funkcjonalnych lecz również uzyskają możliwość sprzedaży wyprodukowanych wyrobów pod marką klastra Food4Good.”– informuje koordynator powiązania Jakub Czajczyński. Co więcej każdy z członków klastra będzie mógł korzystać z innowacyjnych narzędzi informatycznych służących wymianie informacji, promocji firm i ich portfolio produktowego, a przede wszystkim sprzedaży produktów. W ramach klastra Food4Good działać będzie między innymi innowacyjna platforma handlowa.

Dlaczego żywność funkcjonalna?
Rynek produktów funkcjonalnych rozwija się niezwykle prężnie, a jego wartość określana jest w miliardach dolarów. W Polsce stale zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Według ekspertyz w przyszłości będzie on stanowił ponad połowę rynku żywności. Socjologowie uważają, iż jest to wynik wysokiej świadomości społecznej dotyczącej produktów funkcjonalnych i ich wpływu na organizm, a także zależności pomiędzy dobrym stanem zdrowia a odżywianiem. Choć teraz segment produktów funkcjonalnych w Polsce należy do niszowych gałęzi gospodarki, według ekspertyz, polscy konsumenci coraz większą uwagę zwracają na parametry o charakterze żywieniowym i zdrowotnym nabywanych towarów. Według badań przeprowadzonych przez Euromonitor International ponad 70 proc. Polaków zwraca uwagę na jakość kupowanej żywności, a 75 proc. stara się zdrowo odżywiać. Potwierdza to ciągły rozwój sektora spożywczego.

www.food4good.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto