Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SZPITALE - Spółka handlowa szansą dla polskich szpitali

Danuta Pawlicka
Prezes Zbyszko Przybylski w zmodernizowanym oddziale rehabilitacyjnym - Fot. Sławomir Seidler
Prezes Zbyszko Przybylski w zmodernizowanym oddziale rehabilitacyjnym - Fot. Sławomir Seidler
Poznański Szpital HCP – był pierwszą publiczną placówką w Polsce, która osiem lat temu przekształciła się w spółkę handlową. Do dzisiaj służy za przykład, że takie przekształcenie jest możliwe i opłacalne.

Poznański Szpital HCP – był pierwszą publiczną placówką w Polsce, która osiem lat temu przekształciła się w spółkę handlową. Do dzisiaj służy za przykład, że takie przekształcenie jest możliwe i opłacalne. Szpital we Wrześni nie miał noża na gardle, bo nie był zadłużony.

Prywatyzację wybrano, bo była najlepszym rozwiązaniem, aby utrzymać się przy życiu i myśleć o przyszłości. Teraz staje się kolejnym, wielkopolskim wzorcem, jak stać się handlową spółką .
– Mieliśmy dwa wyjścia – mówi Zbyszko Przybylski, prezes zarządu Szpitala Powiatowego Sp. z o. o. – Mogliśmy dostosować standardy szpitala do unijnych wymogów we własnym zakresie i zmniejszyć o jedną trzecią liczbę łóżek, a więc uszczuplić dochody. Wybraliśmy jednak przekształcenie, bo tylko ono daje szansę inwestowania i rozwoju.
Najpierw o dwóch możliwych wariantach usłyszał samorząd. Miał wybór pomiędzy stagnacją i ograniczeniem oddziałów do trzech podstawowych a rozbudową o nową inwestycję. Zdecydowano się na lepszy plan dla szpitala, ale na jego realizację – wspomina prezes – potrzebne są miliony. Można je zdobyć tylko w jeden sposób, przekształcając się w spółkę prawa handlowego. Wrzesiński szpital miał tę przewagę nad innymi zakładami leczniczymi, że wystartował do prywatyzacji – jako pierwszy w kraju! – bez zadłużenia.
Zbyszko Przybylski, wówczas dyrektor lecznicy, przez dwa lata prowadził (jak to dzisiaj nazywa) kampanię informacyjną. Był na wszystkich komisjach w pięciu wrzesińskich gminach, spotykał się z radą gminy, urzędem marszałkowskim, komisjami zdrowia .
– Siła argumentacji była tak rażąca, że nie usłyszałem ani jednego sprzeciwu – mówi. Nie był to czas zmarnowany, bo już samo słowo prywatyzacja wywoływało wtedy strach. Wątpliwości, jak się wydaje, zostały rozwiane raz na zawsze.
– Jesteśmy w przededniu zawieszenia nowego szyldu, ale to nie oznacza, że lekarz zaraz dostanie takie wynagrodzenie, jakiego żąda. Jeżeli dochody będą rosły, wzrośnie także wynagrodzenie – zapowiada prezes spółki na pytanie, jak zostaną potraktowane roszczenia medyków.
Plan rozbudowy szpitala zakłada przeobrażenie go w wygodny hotel dla pacjentów. Łóżek nie przybędzie, bo straciłby na tym komfort leczenia. Nie jest to widzimisię wrzesińskich medyków.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto