Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Wykład i wystawa w ramach projektu "Pamiętamy, bo przybywa nam dawności..." [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wykładzie na temat życia i twórczości zapomnianych artystów z regionu szamotulskiego. Było to jedno z działań realizowanych w ramach projektu „Pamiętamy, bo przybywa nam dawności...”

Zespół Szkół nr 1 wraz ze Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, Muzeum Zamek Górków i Szamotulskim Ośrodkiem Kultury realizuje ciekawy program edukacyjny pod hasłem „Pamięta-my, bo przybywa nam dawności...”. Jego celem jest uczczenie obchodzonego w tym roku 100 – lecia szamotulskiego liceum, jak również kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt ma także przypomnieć szamotulanom o kilku ważnych osobach związanych ze środowiskiem artystycznym i literackim miasta w okresie międzywojennym.

W szereg rozmaitych działań projektowych wpisują się zarówno lekcje muzealne, jak i wystawa, przedstawienie teatralne oraz wykłady. Pierwszy z nich, poświęcony artystom nietuzinkowym – malarzom, a zarazem pedagogom pracującym w szamotulskich szkołach, odbył się w miniony wtorek, 15 października w auli Zespołu Szkół nr 3. Anna Król z Muzeum Zamek Górków w telegraficznym skrócie opowiedziała wówczas słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku o Wacławie Masłowskim, Stanisławie Zgaińskim oraz Marianie Schwartzu – członkach klubu artystyczno – literackiego „Wietrzne Pióro” (powstałego w 1933 roku w Szamotułach), którzy wywarli ogromny wpływ na życie kulturalne regionu.

Publiczność z uwagą wysłuchała opowieści o życiu i twórczości artystów, z których każdemu – jak mówiła Anna Król – w istocie należałoby poświęcić osobny wykład. Ich działalność, dotykająca oprócz plastyki również sztuki teatralnej, muzyki i literatury, była bowiem niezwykle bogata i barwna zarazem.

Dopełnieniem wykładu stała się zaś wystawa, zorganizowana w budynku sąsiedniego Zespołu Szkół nr 1, na której zaprezentowano pewien wycinek dorobku artystycznego Masłowskiego, Zgaińskiego oraz Schwartza. Seniorzy mogli wówczas z bliska przyjrzeć się reprodukcjom dzieł zapomnianych nieco twórców.

Projekt „Pamiętamy, bo przybywa nam dawności...” dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. O kolejnych działaniach będziemy na bieżąco informować.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto