Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Sztandar Szkoły Podstawowej nr 3 został odznaczony [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W trakcie uroczystej akademii, jaka w piątkowe przedpołudnie odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Szamotułach, szkolny sztandar wyróżniony został odznaczeniem za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Szamotulska "Trójka" od lat krzewi wśród dzieci postawy patriotyczne, rozbudzając w nich zamiłowanie do historii - tej bardzo bliskiej, namacalnej wręcz, ale i odnoszącej się do ważnych momentów w dziejach Ojczyzny. Zbliżający się dzień 11 listopada po raz kolejny stał się dla społeczności szkolnej okazją do wyrażenia w sposób szczególny radości z życia w wolnym kraju, ale i wspomnienia okoliczności, w jakich o ową wolność rodacy walczyli. Uczennice oraz uczniowie w niezwykle barwny sposób opowiadali o tym w trakcie uroczystej akademii, która w piątkowe przedpołudnie, 8 listopada odbyła się w szkole. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, inwalidów wojennych, a także członków rady rodziców. W wyjątkową, podniosłą, ale i bardzo radosną atmosferę zgromadzonych wprowadził dyrektor, Tomasz Runowski.

- Dla nas, Wielkopolan to setna rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło nam wolność. Dla Polski to już 101. rocznica, kiedy w 1918 roku odzyskała niepodległość. Chcemy sobie przypomnieć, a przede wszystkim przekazać młodym ludziom wiedzę na temat tego, jak wyglądały trudne lata odzyskiwania niepodległości, jak wyglądały trudne lata pokoju, a przede wszystkim dać im przesłanie, że ta niepodległość jest czymś cennym, wspaniałym, ale czymś, co trzeba pielęgnować, o co trzeba cały czas walczyć - podkreślał dyrektor.

Szkolna uroczystość miała jednak jeszcze jeden, bardzo ważny wymiar. W trakcie apelu sztandar szkoły wyróżniony został odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, którego to aktu dokonał prezes szamotulskiego oddziału związku, Włodzimierz Masłowski.

- Uczniowie naszej szkoły od kilku lat opiekują się sztandarem związku kombatantów, nosząc go z dumą i powagą, dlatego dzisiejsze wyróżnienie odbieramy jako wielki zaszczyt, a także jako zobowiązanie do dalszego krzewienia idei patriotycznych i idei kombatanckich. Zawsze z wielką estymą darzyłem kolegów kombatantów, doceniałem i doceniam ich wkład w patriotyczne wychowanie młodzieży, dlatego w imieniu własnym, ale i całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach chciałem serdecznie podziękować i powiedzieć, że pokładanych w nas nadziei postaramy się nie zawieść - deklarował Tomasz Runowski, który chwilę później wraz z Ewą Stanke - wieloletnią dyrektorką szamotulskiej "Trójki" oraz katechetką, Ewą Szymańską zostali wyróżnieni kombatanckimi odznaczeniami.

Sekretarz związku, Stanisław Krupski wręczył również obecnym nauczycielom własnoręcznie przygotowane adresy wyrażające wdzięczność wobec ich zaangażowania w działania podejmowane przez lokalne środowisko kombatanckie. Wiceprezes, Wojciech Rabski natomiast w dowód uznania dla gospodarza szkoły, sprezentował Runowskiemu książkę zawierającą wspomnienia oraz relacje Polaków z okresu II wojny światowej.

Dalsza część uroczystości przybrała formę żywej lekcji historii. Uczennice oraz uczniowie w przepięknych strojach nawiązujących do początku minionego wieku opowiadali o drodze Polski ku wolności i wcale niełatwym procesie odbudowy Niepodległej. Przedstawienie dalekie było jednak od sztampy. Sceną stała się zaimprowizowana ulica, na której młodzi aktorzy pojawiali się z gazetami w rękach, by uprzejmie donosić o najważniejszych wydarzeniach sprzed 11 listopada 1918 roku. W powstałym specjalnie na tę okazję saloniku dyskutowano zaś o pierwszych decyzjach podjętych przez nowy rząd - budowie portu w Gdyni, tworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego, czy reformie walutowej. W wolnej Polsce odradzała się też kultura - widzowie ze wzruszeniem przyglądali się wyświetlanym fragmentom występów Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo, z uwagą wsłuchiwali się również w autentyczne komunikaty radiowe. Prezentacja, od samego początku, aż po finał, angażowała widza w 100 procentach. Ciekawa, niebanalna forma sprawiła zaś, że o trudnych, często niezrozumiałych dla dzieci sprawach, opowiedziano w sposób niezwykle prosty i niepozostawiający wątpliwości. Brawo! Przedstawienie wraz z młodzieżą przygotowały nauczycielki - Ewa Szyguła - Górna i Karolina Czyż - Dukat.
Program artystyczny postawił kropkę nad i.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto