Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Powiatowe Targi Edukacji i Pracy już po raz czternasty [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
We wtorek, 26 marca w Szamotułach odbyły się XIV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy. W hali "Nałęcz" zagościło wówczas ponad 70 wystawców.

Dźwiękiem rogów myśliwskich, po które tradycyjnie już sięgnęli sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, uroczyście zainaugurowano XIV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Szamotułach. Z wielu względów było to wydarzenie wyjątkowe. Ponad 70 wystawców, tłum odwiedzających, obecność przedstawicieli spółdzielni socjalnych oraz nowych pracodawców, bogata oferta szkół – to tylko niektóre z czynników wpływających na wartość, a przede wszystkim zaś wymiar imprezy.

Ale wtorkowe wydarzenie było szczególne również z inne-go względu. W związku z przypadającym na rok 2019 stuleciem istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia, podczas imprezy wyróżniono tych, którzy swoją działalnością i kreatywnością przez lata aktywizowali lokalny rynek pracy. Tych, którzy działali na rzecz jego rozwoju. I tych, którzy kształtują go dziś.

Waldemar Kaczmarek, Lucyna Koszot, Alina Bączkowska i Jolanta Szymaniak – pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach, którzy zawodowo związali się z nim już na początku lat 90. odebrali od starosty, Beaty Hanyżak i Jolanty Gałkowskiej, dyrektora PUP w Szamotułach upominki, podziękowania, moc serdecznych życzeń. Listami gratulacyjnymi i statuetkami uhonorowano z kolei Krzysztofa Jankowiaka – działacza Cechu Rzemiosł Różnych i wieloletniego członka Powiatowej Rady Rynku Pracy w Szamotułach, a także Kazimierza Perza, który od lat wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

– Rynek pracy z jego wszystkimi odcieniami i to święto byłoby niepełne, gdyby nie wspomnieć o podmiotach ekonomii społecznej – zaznaczała Jolanta Gałkowska, by chwilę później z nieskrywaną radością wręczyć wyróżnienia przedstawicielom 3 spółdzielni socjalnych działających na terenie powiatu: „Talentowi” z Szamotuł, „Horyzontowi” z Pniew i Kwilcza oraz „Znajomym” z Kaźmierza. Mimo, iż różni je wiele – rodzaj, charakter, jak i zakres prowadzonej działalności („Talent” zajmuje się tworzeniem rękodzieła, „Horyzont” dba m.in. o zieleń miejską, a „Znajome” prowadzą rozmaite warsztaty np. z projektowania odzieży, odnawiania mebli i tworzenia ceramiki), to scala jednak ta sama energia do działania, pasja do poznawania ludzi i chęć tworzenia nowej jakości na rynku pracy. Gromkim brawom nie było końca.

W trakcie okolicznościowego przemówienia Beata Hanyżak wyrażała nadzieję, że targi staną się okazją do inspirujących rozmów zarówno na temat lokalnego rynku pracy, jak i edukacji, która niezmiennie pozostaje przysłowiowym oczkiem w głowie samorządu powiatowego. Dziękowała włodarzom wielu gmin, którzy postanowili przyjąć zaproszenie i pojawić się w hali „Nałęcz”, czerpiąc tym samym z dobrej, 14 – letniej już praktyki to, co najlepsze. Jak okazało się później – jej nadzieje nie były złudne.

Hala targowa wypełniła się po brzegi. Zagościli tutaj lokalni przedsiębiorcy, a także pracodawcy z bardziej odległych ośrodków w Wielkopolsce. Dobrą energią tętniły kolorowe stoiska szkół, gdzie uczniowie ze szczegółami opowiadali młodszym koleżankom i kolegom o kierunkach kształcenia i możliwościach rozwoju w ich placówkach. Przedstawiciele firm z kolei prezentowali oferty pracy, przybliżając mieszkańcom charakter prowadzonej przez nie działalności. Na stoiskach urzędów oraz instytucji można zaś było zasięgnąć informacji i fachowych porad, wziąć udział w konkursach.

Młodzież częstowała odwiedzających zdrowymi koktajlami i słodkościami. Strażacy z szamotulskiej komendy zaprosili na pokaz ratownictwa, a uczniowie szkół kształcących w zawodach pokusili się o prezentację nabytych umiejętności – w tym przypadku dużym zainteresowaniem cieszyły się zaimprowizowane stanowiska fryzjerskie i kosmetyczne. Promocja kształcenia zawodowego odgrywała bowiem tu kluczową rolę.

XIV Powiatowe Targi Edukacji i Pracy, w istocie, przybrały formę dialogu. Do hali „Nałęcz” zaglądali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a nawet przedszkolaki. Osoby bezrobotne i te pragnące zmienić miejsce pracy. Poznawaniu możliwości oraz warunków zatrudnienia w poszczególnych firmach, a także rozmowom z uczniami i pedagogami w zakresie podjęcia nauki w danej placówce, towarzyszyły bowiem ożywione dyskusje. Rozmawiano jednak nie tylko o pracy i edukacji, ale i o powiecie, mieście, problemach i wyzwaniach stojących przed społeczeństwem doby XXI wieku. Wymieniano się poglądami i doświadczeniami, dyskutowano o wykluczeniu społecznym i zarobkach. Pod tym względem zatem impreza zyskała miano niezwykle ważnego wydarzenia społecznego.

Warto nadmienić, że targom towarzyszyła druga edycja Festiwalu Zawodowców, zainicjowanego w roku ubiegłym, a mającemu bardzo szeroko promować szkolnictwo zawodowe. Szerzej na ten temat wkrótce napiszemy.

Organizatorami targów byli: Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach, oraz szamotulskie zespoły szkół nr 2 i 3. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowała starosta, Beata Hanyżak.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto