Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na rynku węgla jest dramatyczna? Ceny w 2022 roku znacząco wzrosły. Przedsiębiorcy napisali w tej sprawie list do premiera

Justyna Madan
Justyna Madan
Sytuacja na rynku węgla jest coraz trudniejsza, a węgiel coraz droższy. Jakie rozwiązania można wprowadzić?
Sytuacja na rynku węgla jest coraz trudniejsza, a węgiel coraz droższy. Jakie rozwiązania można wprowadzić? 123rf
Sytuacja na rynku węgla nie przedstawia się optymistycznie. Węgla brakuje i jest coraz droższy. Nie pomaga również embargo na import węgla z Rosji. - Ustawa ta, choć z moralnego punktu widzenia ze wszech miar słuszna, niesie ze sobą bardzo daleko idące konsekwencje – piszą w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla oraz Stowarzyszenia Federacja Autoryzowanych Sprzedawców PGG. Wyjaśniają oni, jak wygląda obecnie rynek węgla i proponują częściowe rozwiązania.

Przedstawiciele IGSPW i SFAS PGG w swoim liście do premiera zwracają uwagę na zagrożenia, jakie, ich zdaniem, niesie za sobą wprowadzone na import węgla z Rosji embargo. Jak tłumaczą Łukasz Horbacz, prezes zarządu IGSPW oraz Zbigniew Krupski, prezes zarządu IGSPW i SFAS PGG ustawa jest jak najbardziej słuszna, ale jej konsekwencje mogą dotknąć miliony Polaków.

Jedna trzecia Polaków wciąż ogrzewa swoje domy węglem. Z danych GUS wynika, że to węgiel jest najpopularniejszym źródłem ciepła w naszym kraju. Zaraz za nim jest ogrzewanie sieciowe, a na trzecim miejscu znalazł się gaz ziemny.

Rynek węgla jest w dramatycznej sytuacji? Węgiel coraz droższy

„Narastająca od wielu lat unijna polityka dekarbonizacji doprowadziła do stopniowego zmniejszania wydobycia węgla w kraju. Podaż węgla malała znacznie szybciej niż popyt, a powstałą w ten sposób lukę uzupełniał węgiel z importu, w 80% właśnie z Rosji” – czytamy w liście do premiera.

Dlaczego import węgla skupia się tak bardzo w jednym miejscu? Przyczyn jest wiele, głównie niska cena, relatywnie niskie koszty logistyki i jakość dopasowana do potrzeb polskiego rynku.

Horbacz i Krupski zwracają uwagę na trzy zasadnicze problemy, a są to:

  • brak ok,. 11 milionów ton węgla,
  • potencjał do ogromnych wzrostów cen węgla,
  • brak odpowiedniej jakości węgla dla sektora komunalno-bytowego w wystarczającej ilości.

Branża wydobywcza weszła w 2022 rok praktycznie bez zapasów węgla. Nic nie wskazuje też na to, aby wydobycie w tym roku miało być dużo wyższe niż w poprzednim. Do tego potrzebne są miliardowe inwestycje i czas, którego nie ma.

„Już w I kw. podaż węgla krajowego dla sektora komunalno-bytowego była na zatrważająco niskim poziomie. Jeśli chodzi o węgiel z zewnątrz, od początku roku do 15 kwietnia zaimportowano ok. 2 mln ton” – napisano w liście.

Dodano również, że w rezultacie embarga Rosja Putina nie wyeksportuje do Polski 8 milionów ton. "To mniej niż 4% ich eksportu węgla. A co straci Polska? W kraju braknie 11 mln ton węgla. Ten brak będzie podzielony mniej więcej w następujących proporcjach:

  • 6 mln ton w energetyce (ok 20% zużycia energetyki),
  • 5 mln ton w sektorze komunalno-bytowym (40% całego rynku)."

Niedobór węgla będzie odczuwalny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej

Autorzy listu przewidują, że niedobór węgla będziemy odczuwać coraz bardziej dotkliwie. W 2021 roku ceny węgla wzrosły w krótkim czasie o 100% z poziomu 700-900zł/t na wiosnę do 1200 – 1800 zł na koniec roku. Ceny węgla w 2021: miał węglowy – kosztował nawet ponad 1000 zł/tonę, ekogroszek - 1300 - 1600 zł/tonę, a węgiel kostka - 1600-1700 zł/tonę. „Przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,60 zł. W 2020 było to 887,95 zł za tonę” – podaje GUS.

„Lokalne ciepłownie mogą zostać bez miałów, a dla odbiorców indywidualnych na pewno zabraknie węgla opałowego. Uważamy, że przy tak ekstremalnej przewadze popytu nad podażą ceny, które już w tym momencie oscylują wokół 2200 brutto za tonę w portach, w sezonie grzewczym spokojnie mogą przekroczyć poziom 3000 brutto” – piszą przedstawiciele IGSPW i SFAS PGG.

Twierdzą oni również, że nawet jeśli do sektora komunalno-bytowego trafi inny węgiel z importu, jest on gorszej jakości. Podają, że ten z USA jest zasiarczony, z RPA – wysokopopiołowy, a z Indonezji – za miękki.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

Branża węglowa też walczy ze smogiem

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze to, jak branża węglowa próbuje walczyć ze smogiem. Według autorów listu poczyniła ona w tym kierunku znaczące postępy: wyeliminowano z rynku muły, floty i węgiel brunatny.

„Z roku na rok przybywa kotłów na ekogroszek w standardzie ecodesign. Jakość powietrza stopniowo się poprawia. Szkoda byłoby to zaprzepaścić. Ze względu na uwarunkowania rynkowe spora część użytkowników będzie spalać węgiel o parametrach gorszych niż dotychczas, pozostali wrócą do palenia czym popadnie” – wróżą przedsiębiorcy.

Dodają oni, że śmieci będą segregowane na palne i niepalne, do tego dochodzi ubóstwo energetyczne wśród ogrzewających się indywidualnie węglem. „Będzie bić wszelkie rekordy”. Prezesi zarządów IGSPW i SFAS PGG podają, że „za wojnę ekonomiczną z Putinem zapłacą wszyscy Polacy.” Jak? Odbije się to na cenach węgla, pogłębi się ubóstwo energetyczne, bo nie wszystkich już teraz stać na węgiel, wzrosną ceny żywności, a jakość powietrza znów ulegnie pogorszeniu.

Padły dwie propozycje zniwelowania powyższych problemów:

  • obniżenie do zera stawki VAT na węgiel co najmniej do końca roku, o co wnioskowano już przy okazji wprowadzania Tarczy Antyinflacyjnej. Przy cenie węgla na poziomie 2500 zł brutto, VAT to niemal 500 zł;
  • przekierowanie szerszego strumienia wysokojakościowych, tańszych krajowych węgli opałowych do sektora komunalno-bytowego poprzez sieci dealerskie. Gorsze jakościowo węgle importowane, mogłyby trafić do energetyki, która jest dużo lepiej przygotowana do spalania tego typu paliw w sposób bezpieczny dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sytuacja na rynku węgla jest dramatyczna? Ceny w 2022 roku znacząco wzrosły. Przedsiębiorcy napisali w tej sprawie list do premiera - Strefa Biznesu

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto